Ο νεαρός Σωτήρης Αντωνίου κέρδισε άνδρες και έφηβους!

• Εξαιρετική εμφάνιση από τον έφηβο Χριστόδουλο Κόκκινο που πέτυχε 119/125, κατέλαβε την πέμπτη θέση στη γενική κατάταξη και εξασφάλισε 3 έπαθλα!

• Στις γυναίκες κέρδισε η Παναγιώτα Ανδρέου

Δυο ήταν τα στοιχεία που ξεχώρισαν στον πρωταθληματικό αγώνα σκητ, για το «Κύπελλο Πάφου». Το πρώτο ήταν η μεγάλη νίκη του έφηβου πρωταθλητή της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Σωτήρη Αντωνίου, ο οποίος με σπουδαία εμφάνιση στον ημιτελικό (15/16) και έναν αλάνθαστο τελικό (16/16), κέρδισε άνδρες και έφηβους και πέτυχε την πρώτη του νίκη σε πρωταθληματικό αγώνα. Το δεύτερο ήταν η εξαιρετική εμφάνιση ενός άλλου νεαρού, του έφηβου Χριστόδουλου Κόκκινου της ΣΚΟΕΠΑ, ο οποίος άνκαι ακόμα αγωνίζεται στη Β’ κατηγορία, πέτυχε το καλύτερο αποτέλεσμα στον αγώνα (119/125), αγωνίστηκε στον τελικό και κατέλαβε την πέμπτη θέση στη γενική κατάταξη, ενώ το αποτέλεσμα του, τού χάρισε ακόμα δυο έπαθλα, αυτά του νικητή της Β’ κατηγορίας και της Β’ κατηγορίας των εφήβων.

Και τα δυο πιο πάνω στοιχεία που ξεχώρισαν, χάρη σε δυο έφηβους σκοπευτές, δείχνουν το βάθος της κυπριακής σκοποβολής, την πολύ καλή δουλειά που γίνεται από την Ομοσπονδία και επιβεβαιώνουν το μέλλον του αθλήματος που τιμά την Κύπρο σε κορυφαίες διοργανώσεις.

Το «Κύπελλο Πάφου» ήταν ο τέταρτος αγώνας του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2015, κι έγινε στις εγκαταστάσεις σκητ του επαρχιακού σκοπευτηρίου Πάφου, το Σαββατοκύριακο 6 και 7 Ιουνίου. Με την ολοκλήρωση των 125 δίσκων του προκριματικού αγώνα, ο νεαρός Χριστόδουλος Κόκκινος (ΣΚΟΕΠΑ) και ο Φώτης Αθανασίου (ΣΚΟΑΜ) πέρασαν επικεφαλής στον ημιτελικό με 119 επιτυχίες και ακολούθησαν με 118/125 οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Τάσος Χαπέσιης και Κωνσταντίνος Περικλέους, ενώ η εξάδα συμπληρώθηκε με τους Δημήτρη Κωνσταντίνου (ΣΚΟΠΑΦ), που πέτυχε 117/125 και Σωτήρη Αντωνίου (ΣΚΟΛΕΥ) με 116/125. Κι εκεί όπου όλα ξεκινούν από μηδενική βάση, μίλησε το ταλέντο και ο «τσαμπουκάς» του νεαρού Σωτήρη Αντωνίου ο οποίος με μια μόλις απώλεια (15/16) πέρασε στον μεγάλο τελικό μαζί με τον Φώτη Αθανασίου, για να κερδίσει τελικά ο έφηβος αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ, χωρίς απώλειες στον τελικό (16/16) και να εξασφαλίσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Στον μικρό τελικό είχαμε τον «εμφύλιο της Λευκωσίας» μεταξύ των Τάσου Χαπέσιη (14/16 στον ημιτελικό) και Κωνσταντίνου Περικλέους (15/16), για να εξασφαλίσει τελικά το χάλκινο μετάλλιο ο Χαπέσιης με 13/16 έναντι 12/16 του Περικλέους.

Στην κατηγορία των γυναικών, κέρδισε η Παναγιώτα Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ με 70/75, έναντι 67/75 της Κωνσταντίας Νικολάου (ΣΚΟΑΜ) και Λουΐζας Θεοφάνους (ΣΚΟΛΕΥ), που περιορίστηκαν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.