AM2V9747
AM2V9747

Ο αυτοκράτορας Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου θα παραδώσει τα σκήπτρα μετά από 17 χρόνια στην κορυφή .

Η Λεμεσός συνέχισε και στη χθεσινή δεύτερη μέρα των αγώνων την «non stop» πορεία της προς την κατάκτηση του τίτλου της πρωταθλήτριας, στο 42ο παγκύπριο πρωτάθλημα.

Ένα μεγάλο ρεκόρ επιφύλασσε η χθεσινή μέρα, από τον Φίλιππο Ιακωβίδη, ο οποίος στα 100μ. ύπτιο με επίδοση 57.12, πέτυχε νέα παγκύπρια επίδοση ανδρών. Συνολικά χθες σημειώθηκαν 13 νέες παγκύπριες επιδόσεις και μαζί με τις έντεκα προχθεσινές φθάσαμε τις 24.

Τα ρεκόρ πέτυχαν: Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 25.62 (50μ. ελεύθερο παμπαίδων Α’&Β’), Χατζηλοΐζου Άννα (Λακατ.) 28.24 (50μ. ελεύθερο παγκορασίδων Β’), Θεμιστοκλέους Μάριος (Αμ/στου) 2.25.98 (200μ. πρόσθιο παίδων), Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 2.30.01 (200μ. πρόσθιο παμπαίδων Α’), Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.41.12 (200μ. πρόσθιο παγκορασίδων Α’& Β’), Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 4.35.79 (400μ. ελεύθερο παγκορασίδων Α’), Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 57.12 (100μ. ύπτιο ανδρών), Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 1.09.19 (100μ. ύπτιο παγκορασίδων Α’& Β’), Μιτέλλας Μαρίνος (Αμ/στου) 1.01.22 (100μ. πεταλούδα παμπαίδων Α’, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.13.23 (200μ. ελεύθερο (4Χ200μ. ελεύθερο γυναικών). Συνοπτικά τα αποτελέσματα:

 

50μ. ελεύθερο (ανδρών): Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 23.99, Καλοψιδιώτης Μάρκος (Αμ/στου) 24.07, Λύμπουρας Ανδρέας (Λ/σίας) 24.19. Γυναικών : Αντωνίου Κάλια (Λ/σού) 26.53, Σιούκρη Μαλβίνα (Λ/σού) 27.66, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 27.82.

200μ. πρόσθιο (ανδρών): Τσιοπανής Θωμάς (Αγλαν.) 2.24.92, Θεμιστοκλέους Μάριος (Αμ/στου) 2.25.98, Πάπα-Άνταμς Κυριάκος Αντρέα (Λ/σού) 2.27.13. Γυναικών : Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 2.37.98, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.41.12, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 2.44.29

400μ. ελεύθερο (ανδρών): Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 4.00.29, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 4.11.02, Ιωαννίδης Νικόλας (ΑΠΟΕΛ) 4.12.09. Γυναικών : Αντωνίου Κάλια (Λ/σού) 4.33.57, Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 4.35.79, Petrova Kristina (Αμ/στου) 4.36.56.

 

100μ. ύπτιο (ανδρών): Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 57.12, Ζορπής Βαγγέλης (Λ/σού) 58.33, Κονναρής Σεμπάστιαν (Λ/σού) 58.51.  Γυναικών : Σιούκρη Μαλβίνα (Λ/σού) 1.08.86, Κασάπη Λυδία (Αγλαν.) 1.09.08, Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 1.09.19.

100μ. πεταλούδα (ανδρών): Παπαδόπουλος Τάκης (Λ/σού) 57.06, Παύλου Ζαχαρίας (Κερύν.) 57.46, Τσιοπανής Θωμάς (Αγλαν.) 57.89. Γυναικών : Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 1.02.42, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 1.06.32, Χατζηκυριάκου Ναταλία (Αμ/στου) 1.08.93.

4Χ200μ. ελεύθερο (ανδρών): Ν.Ο.Λεμεσού 7.57.00, Ν.Ο.Λευκωσίας 8.05.47, Ν.Ο.Κερύνειας 8.06.60.  Γυναικών : Ν.Ο.Αμμοχώστου 8.49.58, Ν.Ο.Λεμεσού 8.57.47, Ν.Ο.Κερύνειας 9.10.11.

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (2η μέρα)

1. Ν.Ο Λεμεσού360
2. Ν.Ο Αμμοχώστου285
3. Ν.Ο Λευκωσίας128
4. Ν.Ο Κερύνειας112
5. Ν.Ο Λάρνακας102
6. Ν.Ο Αγλαντζιάς80
7. Ν.Ο Πάφου43
8. ΑΠΟΕΛ33
9. Ν.Ο Κωνσταντίας29
10. Ν.Ο Λακατάμιας11
11. Ν.Ο Μέσα Γειτονιάς0

 

Στη σημερινή τρίτη και τελευταία μέρα των αγώνων θεωρείται εξαιρετικά δύσκολο για τον Ναυτικό Όμιλο Αμμοχώστου να καλύψει τη διαφορά 75 βαθμών που τις χωρίζει. Στην τρίτη θέση της κατάταξης ο Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας, με μικρή όμως διαφορά (16β.) από την Κερύνεια που βρίσκεται στην 4η θέση.