Ο Λυκούργος Τσάκωνας έκανε κακή κούρσα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΡΙΟ 2016OLYMPIC GAMES RIO 2016

Ο Λυκούργος Τσάκωνας έκανε κακή κούρσα από τη δύσκολη πρώτη διαδρομή και κατέλαβε την 23η θέση στα ημιτελικά των 200 μέτρων. Χαλάρωσε στα τελευταία μέτρα ο Τζάστιν Γκάτλιν κι έμεινε επίσης εκτός τελικού!

Ξεκινώντας από την 1η διαδρομή στην 3η ημιτελική σειρά των 200 μέτρων, το έργο του Λυκούργου Τσάκωνα για πρόκριση στον τελικό ήταν ούτως ή άλλως δύσκολο. Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε τελικά πολύ κακό χρόνο, αφού τερμάτισε σε 20.63, καταλαμβάνοντας συνολικά την 23η θέση στα ημιτελικά μεταξύ 24 αθλητών.

Ωστόσο, το highlight της κούρσας ήταν ο αποκλεισμός του Τζάστιν Γκάτλιν από τον τελικό, καθώς ο Αμερικανός έμεινε τρίτος στη σειρά, καθώς χαλάρωσε στα τελευταία μέτρα κι έχασε το εισιτήριο για μία θέση και 3 εκατοστά του δευτερολέπτου!

Όσον αφορά στον Γιουσέιν Μπολτ, για άλλη μία κούρσα έκανε… πλάκα, αφού στα τελευταία μέτρα κοιτούσε δίπλα του τον Καναδό Ντε Γκρας και χαμογελούσε.

“Ένιωθα ότι ήμουν σε καλή κατάσταση, αλλά δεν τα κατάφερα. Αν είχα άλλο διάδρομο τα πράγματα θα ήταν ίσως διαφορετικά, αλλά έτσι είναι η κατάσταση. Είχα άλλες προσδοκίες για τον εαυτό μου, αλλά ο αθλητισμός έχει περισσότερες λύπες παρά χαρές”, είπε ο Τσάκωνας μετά την κούρσα του.