Συνωστισμός στην τρίτη θέση, όπου ισοβάθμισαν και οδηγήθηκαν σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου» έξι σκοπευτές
Νικητής στους σίνιορς ο Πέτρος Κυρίτσης, στους βετεράνους ο Νίκος Πετρίδης και στους έφηβους ο Σοφοκλής Σαββίδης
Τη δεύτερη του νίκη σε τέσσερις αγώνες σπόρτιγκ, πέτυχε ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού Λεύκιος Μιλτιάδους, ο οποίος με 95 επιτυχίες στους 100 δίσκους κέρδισε με σχετική άνεση τον αγώνα για το «Κύπελλο Λάρνακας»! Δεύτερος με 92/100 κατετάγη ο Μιχάλης Τζιαπούρας της Σκοπευτικής Οργάνωσης Κερύνειας, ενώ για την τρίτη θέση χρειάστηκε αγώνας «ξαφνικού θανάτου» μεταξύ έξι σκοπευτών που ισοβάθμησαν με 91/100. Τρίτος τελικά κατετάγη ο Σάββας Πάτσαλος της ΣΚΟΛΕΥ και ακολούθησαν οι Ανδρέας Ττίγκος της ΣΚΟΚΕΡ, Άγγελος Αβραάμ της ΣΚΟΛΕΜ, Γιώργος Σταυρινός και Ανδρέας Βασιλείου του ΣΚΟΛΑΡ και Χάρης Χριστοδουλίδης του ΣΚΟΠΑΦ.
Ο αγώνας ήταν ο τέταρτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και φιλοξενήθηκε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Σκοπευτηρίου Λάρνακας την περασμένη Κυριακή 24 Ιουνίου, με αθλοθέτη τα φυσίγγια «Λάμπρο». Στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Άλεξ Πούτρος της ΣΚΟΛΕΥ με 88/100, στην Γ’ κατηγορία ο Μίλαν Μαρκ της ΣΚΟΛΕΜ με 85/100 και στη Δ’ κατηγορία ο Φάνος Μιχαήλ της ΣΚΟΛΕΥ με 88/100. Αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ ήταν και ο νικητής των βετεράνων Νίκος Πετρίδης με 72/100, ενώ στην κατηγορία των σίνιορς την πρώτη θέση πήρε ο Πέτρος Κυρίτσης του ΣΚΟΛΑΡ με 85/100 και στους έφηβους ο νεαρός Σοφοκλής Σαββίδης της ΣΚΟΚΕΡ με 60/100.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Λάρνακας» σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:
Α’ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
- Λεύκιος Μιλτιάδους ΣΚΟΛΕΜ 95/100
- Μιχάλης Τζιαπούρας ΣΚΟΚΕΡ 92/100
- Σάββας Πάτσαλος ΣΚΟΛΕΥ 91/100
- Ανδρέας Ττίγκος ΣΚΟΚΕΡ 91/100
- Άγγελος Αβραάμ ΣΚΟΛΕΜ 91/100
- Γιώργος Σταυρινού ΣΚΟΛΑΡ 91/100
Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
- Άλεξ Πούτρος ΣΚΟΛΕΥ 89/100
- Πανίκος Τρακκούδης ΣΚΟΛΕΥ 88/100
- Στέλιος Λαυρεντίου ΣΚΟΛΕΜ 88/100
- Δώρος Παμπακας ΣΚΟΑΜ 88/100
- Κυριάκος Γεωργιάδης ΣΚΟΚΕΡ 86/100
- Μιλτιάδης Καραολής ΣΚΟΛΕΜ 86/100
Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
- Μίλαν Μάρκ ΣΚΟΛΕΜ 85/100
- Ηλίας Σταμπόλης ΣΚΟΛΑΡ 84/100
- Πάμπος Χαραλάμπους ΣΚΟΛΑΡ 83/100
- Ντίνος Ανδρέου ΣΚΟΚΕΡ 81/100
- Μάριος Μεΐτης ΣΚΟΚΕΡ 81/100
- Γιάννος Νεοφύτου ΣΚΟΛΕΥ 81/100
Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
- Φάνος Μιχαήλ ΣΚΟΛΕΥ 88/100
- Μάριος Εφέ ΣΚΟΛΕΥ 85/100
- Πέτρος Κυρίτσης ΣΚΟΛΑΡ 85/100
ΣΙΝΙΟΡΣ
- Πέτρος Κυρίτσης ΣΚΟΛΑΡ 85/100
- Κυριάκος Πατσαλίδης ΣΚΟΚΕΡ 82/100
- Γιάννος Νεοφύτου ΣΚΟΛΕΥ 81/100
ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ
- Νίκος Πετρίδης ΣΚΟΛΕΥ 72/100
- Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 71/100
- Γιώργος Ευστρατίου ΣΕΛ 67/100
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
- – 1Ε. Ο νικητής του αγώνα Λεύκιος Μιλτιάδους
- Οι νικητές της Α’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους
- Οι νικητές της Β’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον ταμία του ΣΚΟΛΑΡ Θάσο Φωκά
- Οι νικητές της Δ’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον γενικό έφορο της ΣΚΟΚ, Άλκη Κιττηρή. Στο μέσο ο Πέτρος Κυρίτσης που ήταν και ο νικητής στους βετεράνους
- Οι νικητές στην κατηγορία των βετεράνων κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον αρχιδιαιτητή της ΣΚΟΚ και τον πρόεδρο της Τ.Ε Φιτάσκ