Συνωστισμός στην τρίτη θέση, όπου ισοβάθμισαν και οδηγήθηκαν σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου» έξι σκοπευτές

Νικητής στους σίνιορς ο Πέτρος Κυρίτσης, στους βετεράνους ο Νίκος Πετρίδης και στους έφηβους ο Σοφοκλής Σαββίδης

Τη δεύτερη του νίκη σε τέσσερις αγώνες σπόρτιγκ, πέτυχε ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού Λεύκιος Μιλτιάδους, ο οποίος με 95 επιτυχίες στους 100 δίσκους κέρδισε με σχετική άνεση τον αγώνα για το «Κύπελλο Λάρνακας»! Δεύτερος με 92/100 κατετάγη ο Μιχάλης Τζιαπούρας της Σκοπευτικής Οργάνωσης Κερύνειας, ενώ για την τρίτη θέση χρειάστηκε αγώνας «ξαφνικού θανάτου» μεταξύ έξι σκοπευτών που ισοβάθμησαν με 91/100. Τρίτος τελικά κατετάγη ο Σάββας Πάτσαλος της ΣΚΟΛΕΥ και ακολούθησαν οι Ανδρέας Ττίγκος της ΣΚΟΚΕΡ, Άγγελος Αβραάμ της ΣΚΟΛΕΜ, Γιώργος Σταυρινός και Ανδρέας Βασιλείου του ΣΚΟΛΑΡ και Χάρης Χριστοδουλίδης του ΣΚΟΠΑΦ.

Ο αγώνας ήταν ο τέταρτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και φιλοξενήθηκε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Σκοπευτηρίου Λάρνακας την περασμένη Κυριακή 24 Ιουνίου, με αθλοθέτη τα φυσίγγια «Λάμπρο». Στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Άλεξ Πούτρος της ΣΚΟΛΕΥ με 88/100, στην Γ’ κατηγορία ο Μίλαν Μαρκ της ΣΚΟΛΕΜ με 85/100 και στη Δ’ κατηγορία ο Φάνος Μιχαήλ της ΣΚΟΛΕΥ με 88/100. Αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ ήταν και ο νικητής των βετεράνων Νίκος Πετρίδης με 72/100, ενώ στην κατηγορία των σίνιορς την πρώτη θέση πήρε ο Πέτρος Κυρίτσης του ΣΚΟΛΑΡ με 85/100 και στους έφηβους ο νεαρός Σοφοκλής Σαββίδης της ΣΚΟΚΕΡ με 60/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Λάρνακας» σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

Α’ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Λεύκιος Μιλτιάδους ΣΚΟΛΕΜ 95/100
  2. Μιχάλης Τζιαπούρας ΣΚΟΚΕΡ 92/100
  3. Σάββας Πάτσαλος ΣΚΟΛΕΥ 91/100
  4. Ανδρέας Ττίγκος ΣΚΟΚΕΡ 91/100
  5. Άγγελος Αβραάμ ΣΚΟΛΕΜ 91/100
  6. Γιώργος Σταυρινού ΣΚΟΛΑΡ 91/100

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Άλεξ Πούτρος ΣΚΟΛΕΥ 89/100
  2. Πανίκος Τρακκούδης ΣΚΟΛΕΥ 88/100
  3. Στέλιος Λαυρεντίου ΣΚΟΛΕΜ 88/100
  4. Δώρος Παμπακας ΣΚΟΑΜ 88/100
  5. Κυριάκος Γεωργιάδης ΣΚΟΚΕΡ 86/100
  6. Μιλτιάδης Καραολής ΣΚΟΛΕΜ 86/100

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Μίλαν Μάρκ ΣΚΟΛΕΜ 85/100
  2. Ηλίας Σταμπόλης ΣΚΟΛΑΡ 84/100
  3. Πάμπος Χαραλάμπους ΣΚΟΛΑΡ 83/100
  4. Ντίνος Ανδρέου ΣΚΟΚΕΡ 81/100
  5. Μάριος Μεΐτης ΣΚΟΚΕΡ 81/100
  6. Γιάννος Νεοφύτου ΣΚΟΛΕΥ 81/100

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Φάνος Μιχαήλ ΣΚΟΛΕΥ 88/100
  2. Μάριος Εφέ ΣΚΟΛΕΥ 85/100
  3. Πέτρος Κυρίτσης ΣΚΟΛΑΡ 85/100

ΣΙΝΙΟΡΣ

  1. Πέτρος Κυρίτσης ΣΚΟΛΑΡ 85/100
  2. Κυριάκος Πατσαλίδης ΣΚΟΚΕΡ 82/100
  3. Γιάννος Νεοφύτου ΣΚΟΛΕΥ 81/100

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Νίκος Πετρίδης ΣΚΟΛΕΥ 72/100
  2. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 71/100
  3. Γιώργος Ευστρατίου ΣΕΛ 67/100

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

  1. – 1Ε. Ο νικητής του αγώνα Λεύκιος Μιλτιάδους
  2. Οι νικητές της Α’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους
  3. Οι νικητές της Β’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον ταμία του ΣΚΟΛΑΡ Θάσο Φωκά
  4. Οι νικητές της Δ’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον γενικό έφορο της ΣΚΟΚ, Άλκη Κιττηρή. Στο μέσο ο Πέτρος Κυρίτσης που ήταν και ο νικητής στους βετεράνους
  5. Οι νικητές στην κατηγορία των βετεράνων κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον αρχιδιαιτητή της ΣΚΟΚ και τον πρόεδρο της Τ.Ε Φιτάσκ