18 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ο Λεύκιος Μιλτιάδους κέρδισε τον πρώτο αγώνα κόμπακ

Νικητής τους σίνιορς ο Κούλλης Χάματσος, στους βετεράνους ο Ανδρέας Κατζιανής και στους έφηβους ο Στόεβ Καλογιάν

Με το … δεξί μπήκε στο φετινό πρωτάθλημα κόμπακ, ο περσινός πρωταθλητής Λεύκιος Μιλτιάδους, ο οποίος κέρδισε τον πρώτο αγώνα του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, που ήταν για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» κι έγινε στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού, το περασμένο Σαββατοκύριακο 10 και 11 Απριλίου. Παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες κάτω από τις οποίες διεξήχθη ο αγώνας (άνεμος, βροχή, χαλάζι), ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΜ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 98 επιτυχίες στους 100 δίσκους και πήρε με σχετική άνεση τη νίκη, αφού για τη δεύτερη θέση διεξήχθη αγώνας μπαράζ μεταξύ τεσσάρων αθλητών που ισοβάθμησαν με 95/100, τρεις δίσκους πίσω από τον νικητή.

Τελικά δεύτερος κατετάγη ο Ανδρέας Ανδρέου της ΣΕΛ με 22/25, τρίτος ο Μιχάλης Ανδρέου της ΣΚΟΛΑΡ με 21/25 (+3), τέταρτος ο Δημήτρης Άσπρου της ΣΚΟΕΠΑ με 21/25 (+2) και πέμπτος ο Πέτρος Ιωάννου της ΣΚΟΛΕΥ με 20/25. Στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Άγγελος Αβραάμ της ΣΚΟΛΕΜ με 93/100, στην Γ’ κατηγορία ο Παύλος Ροδοσθένους της ΣΚΟΚΕΡ με 89/100 και στη Δ’ κατηγορία ο Γιώργος Αριστείδης της ΣΕΛ με 93/100. Ο Κούλλης Χάματσος  της ΣΚΟΑΜ ήταν ο νικητής στους σίνιορς με 93/100, ενώ στους βετεράνους κέρδισε ο συναθλητής του Ανδρέας Κατζιανής με 71/100 και στους έφηβους ο νεαρός Στόεβ Καλογιάν της ΣΚΟΛΕΜ με 77/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του πρώτου αγώνα κόμπακ για το «Κύπελλο Αμμοχώστου», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: