3 A CATEGORY
3 A CATEGORY

Νικητής τους σίνιορς ο Κούλλης Χάματσος, στους βετεράνους ο Ανδρέας Κατζιανής και στους έφηβους ο Στόεβ Καλογιάν

Με το … δεξί μπήκε στο φετινό πρωτάθλημα κόμπακ, ο περσινός πρωταθλητής Λεύκιος Μιλτιάδους, ο οποίος κέρδισε τον πρώτο αγώνα του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, που ήταν για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» κι έγινε στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού, το περασμένο Σαββατοκύριακο 10 και 11 Απριλίου. Παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες κάτω από τις οποίες διεξήχθη ο αγώνας (άνεμος, βροχή, χαλάζι), ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΜ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 98 επιτυχίες στους 100 δίσκους και πήρε με σχετική άνεση τη νίκη, αφού για τη δεύτερη θέση διεξήχθη αγώνας μπαράζ μεταξύ τεσσάρων αθλητών που ισοβάθμησαν με 95/100, τρεις δίσκους πίσω από τον νικητή.

Τελικά δεύτερος κατετάγη ο Ανδρέας Ανδρέου της ΣΕΛ με 22/25, τρίτος ο Μιχάλης Ανδρέου της ΣΚΟΛΑΡ με 21/25 (+3), τέταρτος ο Δημήτρης Άσπρου της ΣΚΟΕΠΑ με 21/25 (+2) και πέμπτος ο Πέτρος Ιωάννου της ΣΚΟΛΕΥ με 20/25. Στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Άγγελος Αβραάμ της ΣΚΟΛΕΜ με 93/100, στην Γ’ κατηγορία ο Παύλος Ροδοσθένους της ΣΚΟΚΕΡ με 89/100 και στη Δ’ κατηγορία ο Γιώργος Αριστείδης της ΣΕΛ με 93/100. Ο Κούλλης Χάματσος  της ΣΚΟΑΜ ήταν ο νικητής στους σίνιορς με 93/100, ενώ στους βετεράνους κέρδισε ο συναθλητής του Ανδρέας Κατζιανής με 71/100 και στους έφηβους ο νεαρός Στόεβ Καλογιάν της ΣΚΟΛΕΜ με 77/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του πρώτου αγώνα κόμπακ για το «Κύπελλο Αμμοχώστου», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία:

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Λεύκιος Μιλτιάδους ΣΚΟΛΕΜ 98/100
  2. Ανδρέας Ανδρέου ΣΕΛ 95/100
  3. Μιχάλης Ανδρέου ΣΚΟΛΑΡ 95/100
  4. Δημήτρης Άσπρου ΣΚΟΕΠΑ 95/100
  5. Πέτρος Ιωάννου ΣΚΟΛΕΥ 95/100
  6. Ροδοσθένης Ροδοσθένους ΣΚΟΠΑΦ 94/100

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Άγγελος Αβραάμ ΣΚΟΛΕΜ 93/100
  2. Κούλλης Χάματσος ΣΚΟΑΜ 93/100
  3. Μάριος Μπεΐτης ΣΚΟΚΕΡ 92/100
  4. Παναγιώτης Χατζηπαυλής ΣΚΟΛΑΡ 92/100
  5. Ευγένιος Ζήσιμος ΣΚΟΛΕΥ 92/100
  6. Ιωακείμ Ιωακείμ ΣΚΟΚΕΡ 88/100

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Παύλος Ροδοσθένους ΣΚΟΚΕΡ 89/100
  2. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 88/100
  3. Δημήτρης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 87/100
  4. Λουκάς Χάματσος ΣΚΟΑΜ 87/100
  5. Σάκης Καουρτίσιης ΣΚΟΛΕΥ 86/100
  6. Κώστας Πατσαλής ΣΚΟΚΕΡ 86/100

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Γιώργος Αριστείδης ΣΕΛ 93/100
  2. Στέλιος Δημητρίου ΣΚΟΛΕΜ 93/100
  3. Ευριπίδης Παπάς ΣΚΟΛΕΜ 91/100

ΣΙΝΙΟΡΣ

  1. Κούλλης Χάματσος ΣΚΟΛΕΜ 93/100
  2. Κωστάκης Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΑΡ 92/100
  3. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 88/100

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Ανδρέας Κατζιανής ΣΚΟΑΜ 71/100
  2. Δημήτρης Λόρδος ΣΚΟΑΜ 66/100
  3. Πίτερ Χολ ΣΚΟΛΑΡ 63/100

ΕΦΗΒΟΙ

  1. Στόεβ Καλογιάν ΣΚΟΛΕΜ 77/100
  2. Σαλίχ Κιράνογλου ΣΚΟΑΜ 77/100