Ο Λεύκιος Μιλτιάδους κέρδισε  το «Κύπελλο Αμμοχώστου»

Ο νικητής κρίθηκε σε αγώνα μπαράζ, μετά από τετραπλή ισοβαθμία!

 

Στους έφηβους πρώτευσε ο Γιώργος Παναγή, στους σίνιορς ο Φάνος Μιχαήλ και στους βετεράνους ο Ανδρέας Κατζιανής

 

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού Λεύκιος Μιλτιάδους, ήταν τελικά ο μεγάλος νικητής στον τέταρτο αγώνα σπόρτιγκ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής, για το «Κύπελλο Αμμοχώστου»! Ο αγώνας έγινε την περασμένη Κυριακή 22 Μαΐου στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού με τη συμμετοχή 200 περίπου σκοπευτών, απ’ όλες τις σκοπευτικές οργανώσεις.

 

Βέβαια για να φθάσει στην πρώτη φετινή του νίκη στο σπόρτιγκ, ο Λεύκιος Μιλτιάδους χρειάστηκε να κερδίσει σε αγώνα μπαράζ τρεις «αντιπάλους», με τους οποίους ισοβάθμησε στους 100 δίσκους του αγώνα με 91 επιτυχίες! Στον αγώνα μπαράζ, ο Λεύκιος πήρε την πρώτη θέση με 16 εύστοχες βολές, έναντι 15 του Μιχάλη Τζιαπούρα (ΣΚΟΚΕΡ), 13 του Πέτρου Ιωάννου (ΣΚΟΛΕΥ) και 10 του Παύλου Ροδοσθένους (ΣΚΟΚΕΡ). Οι δυο αθλητές της ΣΚΟΚΕΡ, Μιχάλης Τζιαπούρας και Παύλος Ροδοσθένους, με το 91/100 που ολοκλήρωσαν τον αγώνα, εξασφάλισαν και την πρώτη θέση στη Β’ και Γ’ κατηγορία αντίστοιχα, ενώ ο Κύπρος Κυπριανού της ΣΚΟΛΕΥ πρώτευσε στη Δ’ κατηγορία με 87/100.

 

Με το ίδιο αποτέλεσμα (87/100), ο Φάνος Μιχαήλ της ΣΚΟΛΕΥ πήρε την πρώτη θέση στους σίνιορς, ενώ ο Ανδρέας Κατζιανής της ΣΚΟΑΜ ήταν ο νικητής στους βετεράνους με 77/100 και ο Γιώργος Παναγή της ΣΚΟΛΑΡ με 75/100, πρώτευσε στην κατηγορία των εφήβων. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τέταρτου αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία:

 

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Λεύκιος Μιλτιάδους ΣΚΟΛΕΜ 91/100 + 16
  2. Πέτρος Ιωάννου ΣΚΟΛΕΥ 91/100 + 13
  3. Χάρης Χριστοδουλίδης ΣΚΟΠΑΦ 90/100
  4. Ντίνος Κωνσταντίνου ΣΚΟΠΑΦ 89/100
  5. Κωσταντ. Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΕΥ 88/100
  6. Χάρης Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΕΜ 88/100

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Μιχάλης Τζιαπούρας ΣΚΟΚΕΡ 91/100 +15
  2. Χαράλαμπος Κυριάκου ΣΚΟΑΜ 89/100
  3. Σωτήρης Πτίνης ΣΚΟΚΕΡ 89/100
  4. Γιάννος Αντωνίου ΣΚΟΛΕΥ 89/100
  5. Πάμπος Χαραλάμπους ΣΚΟΚΕΡ 87/100
  6. Άθως Σταυρινού ΣΚΟΛΕΜ 86/100

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Παύλος Ροδοσθένους ΣΚΟΚΕΡ 91/100 + 10
  2. Ανδρέας Κλαγγίδης ΣΚΟΚΕΡ 86/100
  3. Φίλιος Φιλήμωνος ΣΚΟΚΕΡ 86/100
  4. Γιάννος Νεοφύτου ΣΚΟΛΕΥ 86/100
  5. Μιλτιάδης Καραολής ΣΚΟΛΕΜ 85/100
  6. Σάββας Ιωάννου ΣΚΟΚΕΡ 85/100

 

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Κύπρος Κυπριανού ΣΚΟΛΕΥ 87/100
  2. Ρένος Χαραλάμπους ΣΚΟΛΕΜ 84/100
  3. Γρηγόρης Γρηγορίου ΣΚΟΚΕΡ 83/100

 

ΣΙΝΙΟΡΣ

  1. Φάνος Μιχαήλ ΣΚΟΛΕΥ 87/100
  2. Γιάννος Νεοφύτου ΣΚΟΛΕΥ 86/100
  3. Μιλτιάδης Καραολής ΣΚΟΛΕΜ 85/100

 

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Ανδρέας Κατζιανής ΣΚΟΑΜ 77/100
  2. Γιώργος Ευστρατίου ΣΚΟΛΑΡ 72/100
  3. Δημήτρης Λόρδος ΣΚΟΑΜ 67/100

 

ΕΦΗΒΟΙ

  1. Γιώργος Παναγή ΣΚΟΛΑΡ 75/100
  2. Ιωάννης Φιλίππου ΣΚΟΛΕΥ 71/100
  3. Χαράλαμπος Νεοφύτου ΣΚΟΛΕΥ 63/100

 

Action In Sports

Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Action In Sports