19 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Ο Λεύκιος Μιλτιάδους κέρδισε και το Ελληνικό Κόμπακ Γκραν Πρι

Στους έφηβους πρώτευσε ο νεαρός Κύπριος Στόεβ Καλογιάν!

Άλλη μια διεθνή νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού Λεύκιος Μιλτιάδους, ο οποίος κέρδισε και το “Hellenic Compak Grand Prix”, που έγινε στο σκοπευτήριο του Πυργετού (στους πρόποδες του Ολύμπου) από τις 7 μέχρι τις 10 Οκτωβρίου, υπό την αιγίδα της Διεθνούς Ομοσπονδίας FITASC.

Σε ένα αγώνα όπου συμμετείχαν 80 σκοπευτές από 5 χώρες, ο Κύπριος πρωταθλητής εξασφάλισε την πρώτη θέση και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 195 επιτυχίες στους 200 δίσκους, ενώ στο δεύτερο και τρίτο σκαλοπάτι του βάθρου ανέβηκαν οι Έλληνες σκοπευτές Κυριάκος Καριπίδης και Θεοφάνης Στάμου οι οποίοι ισοβάθμησαν με 194/200 και 24/25 στο μπαράζ και «έλυσαν» τις διαφορές τους σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου». Στον αγώνα συμμετείχαν συνολικά 22 Κύπριοι διεθνείς και πιο ψηλά στη γενική κατάταξη, πίσω από τον Λεύκιο τερμάτισαν, στην 7η θέση ο Χαράλαμπος Χαραλάμπους με 191/200 και στη 10η θέση ισοβάθμησαν με 188/200, οι Ηλίας Ηλία, Ευγένιος Ζήσιμος, Κωνσταντίνος Ονησιφόρου και Μιχάλης Καραβόλιας.

Στον ίδιο αγώνα ο νεαρός Κύπριος σκοπευτής Στόεβ Καλογιάν εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κατηγορία των εφήβων με 164/200!  Στην κατηγορία των σίνιορς, όπου κέρδισε ο Βαλερί Σεπρόβς από τη Λατβία με 187/200, οι Κύπριοι σκοπευτές Λουκάς Χάματσος (177/200) και Μιλτιάδης Καραολής (176/200) τερμάτισαν στην 5η και 6η θέση αντίστοιχα, ενώ στους βετεράνους πρώτευσε ο Γερμανός Πέτερ Σμιτ με 138/200. Τέλος στη γυναικεία κατηγορία, την πρώτη θέση εξασφάλισε η Ελληνίδα Ευανθία Σούκου με 171/200, τη δεύτερη η Μάιρα Σπρουκούλε από τη Λατβία με 166/200 και την τρίτη η επίσης Ελληνίδα Αργυρώ Μακρή με 161/200.