Στην Α’ κατηγορία κέρδισε ο Γιάννος Αντωνίου, στη Β’ κατηγορία ο Σωτήρης Πτίνης και στην Γ’ κατηγορία ο Λουκάς Χάματσος

Ο Πάμπος Σίκκης πρώτευσε στην κατηγορία των σίνιορς, ο Γιώργος Ευστρατίου στους βετεράνους και ο Σάββας Στυλιανού στους μάστερς

Ο ομοσπονδιακός προπονητής του τραπ και διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λάρνακας Λεόντιος Λεοντίου ο οποίος αγωνίστηκε ως ανέντακτος (Δ’ κατηγορία), μπήκε από την … εξωτερική και με 95 επιτυχίες στους 100 δίσκους, κέρδισε τον πέμπτο αγώνα σπόρτιγκ, του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, που ήταν για το «Κύπελλο Κερύνειας»! Ο αγώνας έγινε την περασμένη Κυριακή 21 Ιουλίου στις εγκαταστάσεις σπόρτιγκ του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου Λάρνακας και οι συμμετοχές σε άλλο ένα αγώνα ξεπέρασαν τις 160, γεγονός που δείχνει τη δημοτικότητα του αγωνίσματος.

Στη γενική κατάταξη, πίσω από το νικητή Λεόντιο Λεοντίου, τερμάτισε ο αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ Γιάννος Αντωνίου με 93/100, ο οποίος εξασφάλισε και την πρώτη θέση στην Α’ κατηγορία, ενώ στη Β’ κατηγορία κέρδισε ο Σωτήρης Πτίνης της ΣΚΟΚΕΡ με 86/100 και με το ίδιο αποτέλεσμα, ο Λουκάς Χάματσος της ΣΚΟΑΜ ήταν ο νικητής στην Γ’ κατηγορία. Στην κατηγορία των σίνιορς πρώτευσε ο Πάμπος Σίκκης της ΣΚΟΛΑΡ με 92/100, στους βετεράνους ο Γιώργος Ευστρατίου της ΣΕΛ με 78/100 και στους μάστερς ο Σάββας Στυλιανού της ΣΚΟΛΕΥ με 46/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του πέμπτου αγώνα σπόρτιγκ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το «Κύπελλο Κερύνειας» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία:

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Γιάννος Αντωνίου ΣΚΟΛΕΥ 93/100
  2. Ανδρέας Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ 92/100
  3. Γιώργος Αριστείδης ΣΕΛ 90/100
  4. Άγγελος Αβραάμ ΣΚΟΛΕΜ 89/100
  5. Σάββας Πάτσαλος ΣΚΟΛΕΥ 88/100
  6. Ανδρέας Ττίγγος ΣΚΟΕΠΑ 88/100

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Σωτήρης Πτίνης ΣΚΟΚΕΡ 86/100
  2. Δώρος Παμπακάς ΣΚΟΑΜ 86/100
  3. Άλεξ Πούτρος ΣΚΟΛΕΥ 85/100
  4. Σταύρος Σταύρου ΣΚΟΚΕΡ 84/100
  5. Ευγένιος Ζήσιμος ΣΚΟΛΕΥ 83/100
  6. Σωκράτης Σαββίδης ΣΚΟΛΕΜ 82/100

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Λουκάς Χάματσος ΣΚΟΑΜ 86/100          
  2. Μάριος Μπεΐτης ΣΚΟΚΕΡ 83/100
  3. Μάριος Ττίγγος ΣΚΟΕΠΑ 83/100
  4. Ανδρέας Ανδρέου ΣΕΛ 83/100
  5. Ηλίας Σταμπόλης ΣΚΟΛΑΡ 83/100
  6. Σάκης Καουρτίσιης ΣΚΟΛΕΥ 82/100

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Λεόντιος Λεοντίου ΣΚΟΛΑΡ 95/100
  2. Ροδοσθένης Ροδοσθένους ΣΚΟΠΑΦ 87/100
  3. Ιωακείμ Ιωακείμ ΣΚΟΚΕΡ 86/100

ΣΙΝΙΟΡΣ

  1. Πάμπος Σίκκης ΣΚΟΛΑΡ 92/100
  2. Λουκάς Χάματσος ΣΚΟΑΜ 86/100
  3. Γιάννος Νεοφύτου ΣΚΟΛΕΥ 79/100

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Γιώργος Ευστρατίου ΣΕΛ 78/100
  2. Πέτρος Κυρίτσης ΣΚΟΛΑΡ 78/100
  3. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 73/100