SONY DSC
  • Ο Άγγελος Χρυσάνθου νικητής στη Β’ κατηγορία και στους έφηβους, ενώ στους βετεράνους κέρδισε ο Αγαθόπουλος Πασχάλη

 

  • Η Γεωργία Κωνσταντινίδου πέτυχε 104/125 στο τραπ γυναικών

 

Ο διεθνής σκοπευτής του Σκοπευτικού Ομίλου Λάρνακας, Λεόντιος Λεοντίου, ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα τραπ για το «Κύπελλο Παραλιμνίου», ενώ στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο νεαρός Άγγελος Χρυσάνθου του ιδίου Ομίλου με 105/125, αποτέλεσμα που τον έφερε επικεφαλής και στην κατηγορία των εφήβων. Οι αθλητές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Πασχάλης Αγαθόπουλος (99/125) και Γεωργία Κωνσταντινίδου (104/125) εξασφάλισαν την πρώτη θέση στις κατηγορίες των βετεράνων και γυναικών αντίστοιχα. Ο αγώνας ήταν ο τρίτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και έγινε στις εγκαταστάσεις του σκοπευτηρίου της Ελεύθερης Περιοχής Αμμοχώστου, με αθλοθέτη την εταιρία BAGNO DESIGNS.

 

Με την ολοκλήρωση των 125 δίσκων του προκριματικού αγώνα, ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΕΠΑ Γιάννης Αηλιώτης πέρασε επικεφαλής στον ημιτελικό με 119 επιτυχίες και ακολούθησαν οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Άδωνης Μυλωνάς (117/125) και Μάριος Σοφοκλέους (116/125), ενώ την εξάδα συμπλήρωσαν οι Ανδρέας Μακρής της ΣΚΟΕΠΑ (115/125) Λεόντιος Λεοντίου του ΣΚΟΛΑΡ (114/125) και Παύλος Κουτσόφτας της ΣΚΟΛΕΥ (113/125). Οι Άδωνης Μυλωνάς και Γιάννης Αηλιώτης με 13/15 πέρασαν στον μικρό τελικό, όπου ο αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ με άλλο ένα 13/15 εξασφάλισε την τρίτη θέση, ενώ ο Αηλιώτης με 5 απώλειες (10/15) περιορίστηκε στην τέταρτη θέση. Στο μεγάλο τελικό αγωνίστηκαν οι Λεόντιος Λεοντίου και Μάριος Σοφοκλέους που είχαν από μια απώλεια στον ημιτελικό (14/15). Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα ο Λεόντιος εξασφάλισε τη νίκη χωρίς απώλειες (15/15), αφού Μάριος είχε μια απώλεια (14/15) και περιορίστηκε στο αργυρό μετάλλιο της διοργάνωσης.

 

Τα τελικά αποτελέσματα σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

 

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Λεόντιος Λεοντίου ΣΚΟΛΑΡ (114/125) 14+15
  2. Μάριος Σοφοκλέους ΣΚΟΛΕΥ (116/125) 14+14
  3. Άδωνης Μυλωνάς ΣΚΟΛΕΥ (117/125) 13+13
  4. Γιάννης Αηλιώτης ΣΚΟΕΠΑ (119/125) 13+10
  5. Παύλος Κουτσόφτας ΣΚΟΛΕΥ (113/125) 12
  6. Ανδρέας Μακρής ΣΚΟΕΠΑ (115/125) 10

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Άγγελος Χρυσάνθου ΣΚΟΛΑΡ 105/125
  2. Θωμάς Θωμά ΣΚΟΕΠΑ 105/125
  3. Πέτρος Ανδρέου ΣΚΟΛΑΡ   98/125

 

ΕΦΗΒΟΙ

  1. Άγγελος Χρυσάνθου ΣΚΟΛΑΡ 105/125
  2. Πέτρος Αναστασίου ΣΚΟΛΑΡ   92/125
  3. Ευτύχιος Σωτηρίου ΣΚΟΛΑΡ   87/125

 

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Αγαθόπουλος Πασχάλη ΣΚΟΛΕΥ 99/125
  2. Θεόδωρος Παναγή ΣΚΟΑΜ 87/125
  3. Εμίρ Εμιρζατέ ΣΚΟΑΜ 87/125

 

 

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

 

  1. 1Α. & 1Β. Ο νικητής του αγώνα Λεόντιος Λεοντίου

 

  1. & 2Α. Οι «μονομάχοι» του τελικού Μάριος Σοφοκλέους και Λεόντιος Λεοντίου

 

  1. Η νικήτρια στο τραπ γυναικών Γεωργία Κωνσταντινίδου, μαζί με τους νικητές στη γενική κατάταξη Λεόντιο Λεοντίου και Μάριο Σοφοκλέους

 

  1. Η νικήτρια στο τραπ γυναικών Γεωργία Κωνσταντινίδου, παραλαμβάνει το έπαθλό της από τον ταμία της ΣΚΟΚ Κωστάκη Ξενοφώντος

 

  1. Οι νικητές μετά τη βράβευσή τους, μαζί με αξιωματούχους της ΣΚΟΚ και της ΣΚΟΕΠΑ

 

  1. Οι νικητές στην κατηγορία των εφήβων μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον ταμία της ΣΚΟΚ Κωστάκη Ξενοφώντος

 

  1. Οι νικητές στην κατηγορία των εφήβων μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον ταμία της ΣΚΟΚ Κωστάκη Ξενοφώντος