Ο Κοσμάς στους παμπαίδες και η Σπανού στις παγκορασίδες πρωταθλητές Ελλάδας 2020

Ο Γιώργος Κοσμάς στο απλό παμπαίδων και η Γεωργία Σπανού στο απλό παγκορασίδων αναδείχτηκαν πρωταθλητές Ελλάδας στην επιτραπέζια αντισφαίριση για την περίοδο 2019-2020. Το πρωτάθλημα έγινε κεκλεισμένων των θυρών στη Φλώρινα με 61 παιδιά να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους σε ειδικές συνθήκες για την τήρηση του υγειονομικού πρωτοκόλλου και την προστασία από τον κορωνοϊό Ο 12χρονος αθλητής του Α.Σ.Φ.Ε.Α. Ιωαννίνων ήταν 2ο φαβορί και ολοκλήρωσε ιδανικά μία χρονιά, στην οποία είχε το πιο σταθερό αγωνιστικό πρόσωπο. Η 11χρονη αθλήτρια του Α.Σ.Ε.Α. Σάρισες Φλώρινας έφτασε στη σημαντικότερη διάκρισή της επίσης ως νούμερο 2 στα seeding κι έδωσε ταυτόχρονα μεγάλη χαρά στους ανθρώπους του τοπικού συλλόγου. Η αθλητική κοινότητα στη Φλώρινα ένιωσε περηφάνια και με τον 11χρονο Χρυσοβαλάντη Σαμπαλή από τις Σάρισες, που προχώρησε μέχρι τον τελικό. Την ίδια ώρα τα Χανιά συνεχίζουν τη μεγάλη παράδοση με τον πρωταθλητισμό στις μικρές ηλικίες, καθώς φιναλίστ του τελικού στις παγκορασίδες ήταν η Στέλλα Μαυροματάκη, επίσης 11 ετών! Τους αγώνες στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Φλώρινας, που ήταν οι δεύτεροι στο άθλημα μετά την καραντίνα, συνδιογάνωσαν επιτυχώς η Ε.Φ.Ο.Επ.Α. και ο τοπικός Α.Σ.Ε.Α. με τη συνεργασία του Δήμου Φλώρινας και της Εταιρείας Τουρισμού Δυτικής Μακεδονίας.

Περιλάμβαναν εκτάκτως φέτος μόνο το αγώνισμα του απλού, δεν προηγήθηκαν προκριματικά κι έγινε απευθείας μία φάση. Το αγωνιστικό πρόγραμμα βγήκε εύκολα λόγω του μικρού αριθμού συμμετοχών. Την πρώτη μέρα διεξήχθησαν τα γκρουπ και τη δεύτερη τα ταμπλό των νοκ άουτ. Το αγωνιστικό επίπεδο ήταν καλό και οι αθλητές ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους μολονότι οι περισσότεροι αγωνίστηκαν ξανά ύστερα από σχεδόν πέντε μήνες. Στα αξιοσημείωτα ότι κυριάρχησε η Περιφέρεια και δεν κατακτήθηκε ούτε ένα μετάλλιο από σωματείο της Αττικής!

Στον τελικό του απλού παμπαίδων ο Κοσμάς συνάντησε τον Σαμπαλή, που προχώρησε ως νούμερο 5. Ως νικητής σε 4 αναπτυξιακά τουρνουά φέτος και χωρίς ήττα σε τελικό ο αθλητής των Ιωαννίνων είχε μικρό προβάδισμα στα προγνωστικά και το επιβεβαίωσε από το 3ο σετ και μετά. Πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και τον πρώτο του τίτλο σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα (11-4, 7-11, 11-7, 11-4). Πανάξιος αντίπαλος και ο Σαμπαλής, που δεν είχε ήττα ως τον τελικό και στα ημιτελικά σταμάτησε τον δρόμο του 1ου φαβορί του Λιώτση.

Στην πορεία του μέχρι το χρυσό μετάλλιο ο Γιώργος Κοσμάς πρώτευσε αρχικά στο 2ο γκρουπ. Νίκησε με 3-0 σετ τον Μάριο Σερίδη από τις Σάρισες Φλώρινας, τον Σπυρίδωνα Φουσέκη από τον Ίκαρο Καστριτσίου και τον Γιάννη Κοντόπουλο από τον Πανιώνιο Χίου. Στη βάση του ταμπλό των «32» προχώρησε στον 2ο γύρο χωρίς αγώνα. Στους «16» απέκλεισε με 3-0 σετ τον Πέτρο Παπαναστασίου από την Καβάλα και στους «8» τον Γρηγόρη Τσιλόπουλο του Μεσογειακού με το ίδιο σκορ. Στα ημιτελικά έδωσε γερή αναμέτρηση με τον Γιάννη Κούτρα ώσπου πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Ο Χρυσοβαλάντης Σαμπαλής κυριάρχησε στο 5ο γκρουπ όταν επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Κωνσταντίνου Ισαακίδη από τον Κένταυρο Καστοριάς, του Θεοχάρη Κοκμοτού από τον Ίφιτο Πατρών και του Παναγιώτη Σκούντζου από τον Άρη 2006. Στον 1ο γύρο του ταμπλό είχε bye και στον 2ο έκαμψε με οριακό σκορ 3-2 και 11-9 στο 5ο σετ τον Φίλιππο Μανούση των Ιωαννίνων. Στα προημιτελικά νίκησε με 3-1 σετ τον Ραφαήλ Δήμο (ΟΕΑ Κορινθίας ο Λέων) και στα ημιτελικά τον Πέτρο Λιώτση με 3-0.

Στο απλό παγκορασίδων καταγράφηκαν εκπλήξεις. Κι ενώ η Σπανού ήταν στις βασικές υποψήφιες για τον τελικό, η Μαυροματάκη εντυπωσίασε με τα αποτελέσματά της. Είχε μόνο νίκες την πρώτη μέρα, «δραπέτευσε» από μεγάλη πίεση και σήμερα κι έφτασε να διεκδικήσει την πρωτιά τη στιγμή που ήταν νούμερο 12 στα seeding! Στον τελικό αποδείχτηκε καθοριστικό το 3ο σετ. Πήγε στην παράταση η Σπανού επικράτησε κι απέκτησε και ψυχολογικό προβάδισμα (11-7, 8-11, 12-10, 11-3). Να προστεθεί ότι και τα δύο σπουδαία ταλεντάκια από τη Χίο, η Βασιλική Μπουλά και η Άντζελα Νουρέ, που πήραν την 3η θέση, είναι επίσης γεννημένα το 2009! Η Νουρέ μάλιστα, απέκλεισε στη 16άδα το νούμερο 3 του αγωνίσματος, τη Μαύρα Κοντοπούλου από τον Α.Σ. Ραδάμανθυς.

Η Γεωργία Σπανού είχε κυριαρχήσει αρχικά στο 2ο γκρουπ. Νίκησε την Άννα Παγάνη (Ραδάμανθυς) με 3-1 σετ και τη Μαρκέλα-Ιωάννα Σγούτα (Πανιώνιος Χίου) με 3-0. Ως 2ο φαβορί μπήκε χωρίς αγώνα στην 8άδα κι εκεί απέκλεισε πολύ δύσκολα την Άλκηστη Κασίμη με 3-2 κι ενώ έχανε με 1-2 και 5-8 στο 4ο σετ! Στα ημιτελικά έδωσε νέο αμφίρροπο ματς με την Άντζελα Νουρέ κι επικράτησε με 3-1.

Η Στέλλα Μαυρομματάκη πρώτευσε στο 4ο γκρουπ όταν κατέβαλλε την Άλκηστη Κασίμη του Α.Ο. Ραδάμανθυς και τη Ραφαέλα Ράπου από τις Σάρισες Φλώρινας με 3-0 σετ. Στη 16άδα γύρισε την κατάσταση από 0-2 πίσω στα σετ απέναντι στη Χρυσαυγή Τσιλοπούλου (Ραδάμανθυς). Στην 8άδα ξεπέρασε με 3-0 σετ τη Διαλεκτή Τρομαρίδου (επίσης από τον Α.Ο. Ραδάμανθυς) και στα ημιτελικά την περσινή φιναλίστ του τελικού Βασιλική Μπουλά (3-2 σετ με ανατροπή από 1-2).

Οι αθλητές έπαιζαν στην ίδια πλευρά του τραπεζιού από την αρχή έως το τέλος του αγώνα κι επίσης αποφεύγονταν οι χειραψίες και οι αγκαλιές με τους αντιπάλους ή τους προπονητές και τους διαιτητές.

Όπως προβλεπόταν, δεν έγιναν απονομές επάθλων με τον κλασικό τρόπο, ενώ οι νικητές είχαν απόσταση μεταξύ τους όταν έπαιρναν τα μετάλλια.

Σε μία ακόμη διοργάνωση δόθηκε οn line ενημέρωση για τα αποτελέσματα στον ιστότοπο http://app.ttscore.io/customer/24

. Στη γραμματεία ήταν η υπάλληλος της Τοπικής Επιτροπής Βόρειας Ελλάδας της ομοσπονδίας Μαρία Τσίπου και η Ιωάννα Ζτάλιου. Δούλεψαν σε συνεργασία με τους ανθρώπους του τοπικού Α.Σ.Ε.Α. και βέβαια με τον πρόεδρο της Τεχνικής Επιτροπής της ΕΦΟΕπΑ Παναγιώτη Τζόβολο, ο οποίος είχε και τη γενική επίβλεψη για την εφαρμογή των περιοριστικών μέτρων. Παρών στο διήμερο και ο ομοσπονδιακός προπονητής στη Βόρεια Ελλάδα Θανάσης Στάθης, που επίσης βοήθησε το έργο της γραμματείας.

Την Κυριακή εξάλλου, επισκέφτηκαν το γυμναστήριο ο αντιπεριφερειάρχης Δυτικής Μακεδονίας Βασίλης Άμπας και ο αντιδήμαρχος Φλώρινας Ηλίας Μούλελης.

Από την προπόνηση των αθλητών το βραδάκι της Παρασκευής και μέχρι την ολοκλήρωση της διοργάνωσης, το μεσημέρι της Κυριακής, υπήρχαν εικόνες στο κλειστό γυμναστήριο, που αποτύπωναν τις ειδικές συνθήκες για την τήρηση των μέτρων προστασίας από τον Covid-19. Στη διάρκεια των αγώνων στελέχη του Α.Σ.Ε.Α. Σάρισες είχαν την ευθύνη για θερμομέτρηση στην είσοδο και για την τήρηση λίστας εισερχομένων. Επίσης, ελέγχθηκε το αριθμητικό όριο στη σάλα (με την ώρα προσέλευσης των αθλητών να είναι 15 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα τους), γινόταν απολύμανση στα τραπέζια ύστερα από κάθε ματς, υπήρχαν αντισηπτικά σε διάφορα σημεία, ενώ προπονητές, έφοροι σωματείων, διαιτητές και άνθρωποι της γραμματείας φορούσαν μάσκες.

Το βράδυ της Παρασκευής αλλά και στο μεγαλύτερο μέρος της επόμενης ημέρας είχε γερή νεροποντή στη Φλώρινα. Σκηνικό συνηθισμένο για τους ντόπιους, πάντως οι αποστολές αιφνιδιάστηκαν από την ένταση και τη διάρκεια της βροχής.

Στη Φλώρινα ίσως είχαμε και ρεκόρ πόντων σε δύο σετ σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα, από τότε φυσικά που μπήκαμε στην εποχή των 11 πόντων. Το 2ο σετ στον αγώνα της Βασιλικής Μπουλά με τη Διαλεκτή Τρομαρίδου (στα γκρουπ) και το 3ο στην αναμέτρηση του Θεοφάνη Μήτκα με τον Κωνσταντίνο Ισαακίδη στα νοκ άουτ (γύρος «32») έληξαν με 23-21!

Αξίζει αναφοράς η παρουσία νέου ξένου προπονητή σε ελληνικό σωματείο. Συμφωνία ενός έτους με τη Φιλία Ορεστιάδας έκλεισε πρόσφατα ο Σκοτσέζος Κένι ΜακΛοντ κι έκανε στη Φλώρινα την πρεμιέρα του σε αγώνες. Έμπειρος προπονητής 60 ετών έχει δουλέψει κυρίως σε σωματεία, πηγαίνοντας και σε χώρες έξω από το Ηνωμένο Βασίλειο (π.χ. στην Ιταλία), ενώ υπήρξε και ομοσπονδιακός προπονητής στις μικρές ηλικίες στη Σκωτία. Ολοκλήρωσε τη συνεργασία του με τον ακριτικό σύλλογο ο Ανέστης Καριοφυλλίδης αφήνοντας σημαντικό έργο στην ανάπτυξη.