21 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Ο Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου κέρδισε το «Κύπελλο Παραλιμνίου»

Ο νικητής χρειάστηκε να κερδίσει σε αγώνα μπαράζ τον Πέτρο Ιωάννου με τον οποίο βρέθηκε ισόβαθμος στην πρώτη θέση με το εκπληκτικό 99/100!

Νικητής στους σίνιορς ο Κωστάκης Κωνσταντίνου, στους βετεράνους ο Πέτρος Κυρίτσης και στους έφηβους ο Γιώργος Γρηγορίου, ενώ η Ειρήνη Λουκαΐδου πέτυχε 51/100 στη γυναικεία κατηγορία

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα κόμπακ για το «Κύπελλο Παραλιμνίου» κι έγινε ο πρώτος σκοπευτής που πέτυχε δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Προηγήθηκε η νίκη του στον προηγούμενο αγώνα για το «Κύπελλο Λευκωσίας», όπου πέτυχε το απόλυτο 100/100!

Το «Κύπελλο Παραλιμνίου» ήταν ο τέταρτος αγώνας του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο 5 και 6 Σεπτεμβρίου στο σκοπευτήριο της Ελεύθερης Επαρχίας Αμμοχώστου, με αθλοθέτη την εταιρία GRESTAV AUTOMATICS DOORS LTD. Με την ολοκλήρωση των 100 δίσκων του κανονικού αγώνα, οι πρωταθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου και Πέτρος Ιωάννου, βρέθηκαν ισόβαθμοι με το εκπληκτικό 99/100 (!), για να οδηγηθούν σε αγώνα μπαράζ 25 δίσκων, στον οποίο και πάλι δεν ανεδείχθη νικητής, αφού οι δυο μονομάχοι είχαν από μια απώλεια (24/25). Τελικά χρειάστηκε και αγώνα «ξαφνικού θανάτου» όπου στον δέκατο δίσκο αστόχησε ο Πέτρος Ιωάννου (9/10) και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου εξασφάλισε τη δεύτερη νίκη του με 10/10.

Στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Κωνσταντίνος Αριστοφάνους της ΣΚΟΛΑΡ με 96/100 και στην Γ’ κατηγορία ο Λένος Κυριάκου του ΣΚΟΠΑΦ με 95/100, ενώ ο Γιώργος Κλεάνθους της ΣΚΟΛΕΥ ήταν ο νικητής στην Δ’ κατηγορία με 91/100. Στην κατηγορία των σίνιορς ο Κωστάκης Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΑΡ πήρε την πρώτη θέση με 95/100 ενώ ο συναθλητής του Πέτρος Κυρίτσης με 89/100 ήταν ο νικητής στους βετεράνους και ο νεαρός Γιώργος Γρηγορίου της ΣΚΟΛΕΥ στους έφηβους με 84/100. Τέλος, στο κόμπακ γυναικών, η Ειρήνη Λουκαΐδου της ΣΚΟΛΕΥ πέτυχε 51/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τέταρτου αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το «Κύπελλο Παραλιμνίου», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία.