Ο νικητής αναδείχθηκε ύστερα από αγώνα μπαράζ με τον Ντίνο Κωνσταντίνου, με τον οποίο ισοβάθμησε στον κανονικό αγώνα με 98/100!

Νικητής στους έφηβους ο Ανδρόνικος Ξύστρος, στους σένιορς ο Αντώνης Αντωνίου και στους βετεράνους ο Δημήτρης Λόρδος.

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα κόμπακ για το «Κύπελλο Αμμοχώστου», ύστερα από ένα συναρπαστικό μπαράζ με το διεθνή σκοπευτή της ΣΚΟΛΕΜ Ντίνο Κωνσταντίνου, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι και τον τελευταίο δίσκο! Οι δυο μονομάχοι, βρέθηκαν ισόβαθμοι στους 100 δίσκους του αγώνα με 98 επιτυχίες, για να οδηγηθούν σε αγώνα μπαράζ που κρίθηκε στον 25ο δίσκο, όπου ο Κωνσταντίνος εξασφάλισε τη νίκη με 24 επιτυχημένες βολές, έναντι 23 του αντιπάλου του!

 

Ο αγώνας για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» ήταν ο δεύτερος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε την περασμένη Κυριακή 11 Μαρτίου στο ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας με το νέο σύστημα “ON LINE” της Διεθνούς Ομοσπονδίας FITASC, με αθλοθέτη την Συνεργατική Κεντρική Τράπεζα. Οι συμμετοχές στον αγώνα ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο ρεκόρ, με 172 σκοπευτές σε όλες τις κατηγορίες. Στην κατηγορία των εφήβων νικητής ανεδείχθη ο νεαρός Ανδρόνικος Ξύστρος του ΣΚΟΛΑΡ με 80/100, ενώ στους σένιορς πρώτευσε το Αντώνης Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΜ με 89/100 και στους βετεράνους ο Δημήτρης Λόρδος της ΣΚΟΑΜ με 86/100.

 

Την πρώτη θέση στη Β’ κατηγορία εξασφάλισε ο Ανδρέας Κλαγγίδης της ΣΚΟΚΕΡ με 94/100, στην Γ’ κατηγορία πρώτευσε ο Ανδρέας Ανδρέου της ΣΕΛ με 93/100, ενώ στην Δ’ κατηγορία κέρδισε ο Ανδρέας Ζαλούμης του ΣΚΟΛΑΡ με 94/100. Αναλυτικά τα αποτελέσματα σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

 

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΕΥ 98/100
  2. Ντίνος Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΕΜ 98/100
  3. Κύπρος Κυπριανού ΣΚΟΛΕΥ 97/100
  4. Ηλίας Ηλία ΣΚΟΛΕΥ 96/100
  5. Πέτρος Ιωάννου ΣΚΟΛΕΥ 96/100
  6. Χάρης Χριστοδουλίδης ΣΚΟΠΑΦ 96/100

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Ανδρέας Κλαγγίδης ΣΚΟΚΕΡ 94/100
  2. Ηλίας Σταμπόλης ΣΚΟΛΑΡ 91/100
  3. Μιχάλης Κακής ΣΚΟΛΑΡ 91/100
  4. Φάνος Θεοφάνους ΣΚΟΛΑΡ 90/100
  5. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 89/100
  6. Στέλιος Λαυρεντίου ΣΚΟΛΕΜ 88/100

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Ανδρέας Ανδρέου ΣΕΛ 93/100
  2. Δημήτρης Βαγιανός ΣΚΟΛΑΡ 83/100
  3. Πέτρος Βάλκο ΣΚΟΛΕΜ 83/100
  4. Χρίστος Χριστοφίδης ΣΚΟΛΑΡ 83/100
  5. Αριστοφάνης Χριστοδούλου ΣΚΟΛΕΜ 82/100
  6. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 80/100

 

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Ανδρέας Ζαλούμης ΣΚΟΛΑΡ 94/100
  2. Χρίστος Χρυσάνθου ΣΚΟΑΜ 92/100
  3. Σάββας Πάτσαλος ΣΚΟΛΕΥ 92/100

 

ΕΦΗΒΟΙ

  1. Ανδρόνικος Ξύστρος ΣΚΟΛΑΡ 80/100
  2. Βαρνάβας Θεοδώρου ΣΕΛ 78/100
  3. Χρίστος Πάλμας ΣΚΟΛΑΡ 65/100

 

ΣΕΝΙΟΡΣ

  1. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 89/10
  2. Πάμπος Σίκκης ΣΚΟΛΑΡ 88/100
  3. Κωστάκης Νεοκλέους ΣΚΟΛΑΡ 88/100

 

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Δημήτρης Λόρδος ΣΚΟΑΜ 86/100
  2. Νίκος Πετρίδης ΣΚΟΛΕΥ 80/100
  3. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 80/100

 

 

 

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

  1. – 1Β. Ο νικητής του αγώνα Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου

 

  1. Οι «μονομάχοι» του μπαράζ, Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου και Ντίνος Κωνσταντίνου

 

  1. Οι νικητές της Α’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τους προέδρους της ΣΚΟΚ και του ΣΚΟΛΑΡ, Δημήτρη Λόρδο και Τζιοβάνη Σαββίδη

 

  1.  Οι νικητές της Β’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους μαζί με τον πρόεδρος της Τ.Ε. ΦΙΤΑΣΚ της ΣΚΟΚ Λουκά Χάματσο και τον ταμία του ΣΚΟΛΑΡ Θάσο Φωκά

 

  1. Οι νικητές της Γ’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους μαζί με αξιωματούχους του ΣΚΟΛΑΡ

 

  1. Ο έφηβος Βαρνάβας Θεοδότου, μετά τη βράβευσή του μαζί με τον πρόεδρου του ΣΚΟΛΑΡ Τζιοβάνη Σαββίδη

 

  1. Οι νικητές στην κατηγορία των βετεράνων μετά τη βράβευσή τους

 

  1. Οι νικητές στη κατηγορία των σένιορς

 

  1. Οι νικητές στη Δ’ κατηγορία, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον αρχιδιαιτητή Χρίστο Καζάζη

SONY DSC
SONY DSC