16 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Ο Κωνσταντίνος Αριστοφάνους κέρδισε το «Κύπελλο Λεμεσού»

• Νικητές, στην Α’ κατηογορία ο Νεόφυτος Σιαλής, στους βετεράνους ο Γιάννος Νεοφύτου και στους έφηβους ο Χριστόδουλος Χριστοδουλίδης

Με το εξαιρετικό αποτέλεσμα 97/100, ο Κωνσταντίνος Αριστοφάνους του Σκοπευτικού Ομίλου Λάρνακας κέρδισε τον αγώνα κόμπακ για το «Κύπελλο Λεμεσού», ενώ για την πρώτη θέση στην Α’ κατηγορία (και δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη), έγινε θρίλερ με διπλό μπαράζ και αγώνα «ξαφνικού θανάτου», μεταξύ πέντε σκοπευτών. Στη Β’ κατηγορία κέρδισε ο Πάμπος Σίκκης του ΣΚΟΛΑΡ με 91/100, στην Γ’ κατηγορία ο Στέλιος Λαυρεντίου της ΣΚΟΛΕΜ με 84/100, στους έφηβους, ο νεαρός Χριστόδουλος Χριστοδουλίδης της ίδιας Οργάνωσης με επίσης 84/100, ενώ στην κατηγορία των βετεράνων νικητής ήταν ο Γιάννος Νεοφύτου της ΣΚΟΛΕΥ με 91/100.

Ο αγώνας ήταν ο δεύτερος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και φιλοξενήθηκε στις εγκαταστάσεις του διεθνούς σκοπευτηρίου Λεμεσού την περασμένη Κυριακή 22 Μαρτίου, με αθλοθέτη την εταιρία G & L CALIBERS LTD, κατασκευαστές των φυσιγγίων VICTORY. Με την ολοκλήρωση των 100 δίσκων του κανονικού αγώνα, πέντε αθλητές της Α’ κατηγορίας  βρέθηκαν να ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης και στην πρώτη θέση της κατηγορίας τους με 95/100, οπότε τα πράγματα οδηγήθηκαν σε αγώνα μπαράζ. Εκεί όπου ο Πέτρος Ιωάννου της ΣΚΟΛΕΥ με 22/25 αποχώρησε και περιορίστηκε στην πέμπτη θέση (και έκτη στη γενική κατάταξη), ενώ στην πρώτη θέση ισοβάθμισαν και πάλι οι Νεόφυτος Σιαλής (ΣΚΟΑΜ) και Ντίνος Κωνσταντίνου (ΣΚΟΛΕΜ) που είχαν από μια απώλεια (24/25). Με 23/25 ισοβάθμισαν στην τρίτη θέση οι Γιάννος Αντωνίου (ΣΚΟΛΕΥ) και Χάρης Χριστοδουλίδης (ΣΚΟΠΑΦ). Στον αγώνα «σιουτ οφ» που ακολούθησε ο αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ με 18/18 εξασφάλισε την τρίτη θέση ενώ ο αθλητής της Πάφου έμεινε τέταρτος με 17/18. Εκεί που το θρίλερ είχε και συνέχεια, ήταν για την κατάκτηση της πρώτης θέσης, όπου οι Σιαλής και Κωνσταντίνου ολοκλήρωσαν τους 25 δίσκους χωρίς απώλειες (25/25) και συνέχισαν με νέο «σιουτ οφ», για να κερδίσει τελικά ο αθλητής της ΣΚΟΑΜ με 5/5, έναντι 4/5 του Λεμεσιανού αθλητή.