26 C
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Ο Κεραυνός πηρέ το ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κόντρα στην Πετρολίνα ΑΕΚ, επικρατώντας με 81-72, μετά από ένα αρκετά δυνατό παιχνίδι που έγινε στον Στρόβολο. Οι “ερυθροκίτρινοι” μπήκαν δυνατά από τα πρώτα στάδια του αγώνα, καταφέρνοντας να πάρουν κεφάλι στο σκορ, το οποίο διατήρησαν μέχρι την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Με την νίκη αυτή ο Κεραυνός έφτασε στους 32 βαθμούς στο πρωτάθλημα και είναι στην 2η θέση, με την ΑΕΚ να είναι στην κορυφή της βαθμολογίας με 33 βαθμούς. Λόγω έντασης στην τρίτη περίοδο αποβλήθηκαν οι Μπάρκερ-Νεοφύτου για τον Κεραυνό και οι Τρισόκκας-Παντελή για την ΑΕΚ. Για τους γηπεδούχους δεν αγωνίστηκε ο Σμότριτζ λόγω τραυματισμού. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα της Λάρνακας στο πρωτάθλημα μετά από δεκαπέντε αγώνες, αφού είχε να ηττηθεί από την 2η αγωνιστική της Α’ Φάσης. Ήταν επίσης η πρώτη ήττα των “κιτρινοπράσινων” στο πρωτάθλημα με τον Λίνο Γαβριήλ στον πάγκο. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Τζον Ομπράιεν με 22 πόντους (7 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Πιο δυνατά μπήκε στο παρκέ ο Κεραυνός, καταφέρνοντας με την συμπλήρωση δυόμιση λεπτών να προηγηθεί με 9-2. Η ΑΕΚ απάντησε και μείωσε στους τρεις πόντους μέχρι το τέταρτο λεπτό (11-8). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν προβάδισμα στην εξέλιξη του αγώνα, με την ομάδα της Λάρνακας όμως να παραμένει κοντά στο σκορ και να προσπαθεί να μειώσει την διαφορά. Δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 17-12. Μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου όμως οι “ερυθροκίτρινοι” σημείωσαν άλλους δέκα πόντους, ενώ δέχθηκαν τρεις, με το σκορ να οδηγείται στο 27-15. Αξίζει να σημειωθεί πως στην τελευταία φάση της πρώτης περιόδου ο Νεοφύτου σημείωσε τρίποντο από κέντρο του γηπέδου.

Κυρίως ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στα πρώτα στάδια της δεύτερης περιόδου, με την διαφορά να είναι στους δέκα πόντους (31-21) μετά από δύο λεπτά. Έπειτα ο Κεραυνός με πέντε πόντους από τους Ρος και Ομπράιεν έφερε το σκορ στο 36-21. Η ΑΕΚ έκανε προσπάθεια για να μειώσει στο σκορ, καταφέρνοντας να φέρει την διαφορά στους δέκα σε 42-32. Οι δύο ομάδες στην συνέχεια σημείωσαν από ένα δίποντο, με το σκορ να φθάνει στο 44-34. Με την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου ο Κεραυνός πέτυχε άλλους τέσσερις πόντους με τους Μπάρκερ και Γουόλκερ, φέρνοντας την διαφορά στους δεκατέσσερις (48-34).

Μειωμένο ήταν το θέαμα του αγώνα στην τρίτη περίοδο, με τον Μακφάντεν να σημειώνει τους πρώτους τρεις πόντους στο 23:10 του παιχνιδιού, με ελεύθερες βολές, μειώνοντας σε 48-37. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με πέντε σερί πόντους  (δύο ο Ομπράιεν, τρεις ο Μπάρκερ) φέρνοντας το σκορ στο 53-37. Έπειτα οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους με ελεύθερες βολές (Ντουρέν για ΑΕΚ, Ομπράιεν για Κεραυνό) με το σκορ να φθάνει στο 55-39, τρία λεπτά και σαράντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος  του δεκαλέπτου. Δύο περίπου λεπτά πριν την λήξη της περιόδου υπήρξε ένταση στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να αποβληθούν οι Παντελή και Τρισόκκας για την ΑΕΚ, και οι Μπάρκερ και Νεοφύτου για τον Κεραυνό. Το σκορ με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου έφθασε στο 60-44 για τους “ερυθροκίτρινους”.

Πιο καλά ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ που σημείωσε πέντε πόντους και δέχθηκε δύο, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 62-49. Ο Στυλιανού με δίποντο όμως έφερε ξανά την διαφορά στους δεκαπέντε για τον Κεραυνό (64-49). Στο επόμενο δίλεπτο η ΑΕΚ σημείωσε άλλους πέντε πόντους, και δέχθηκε δύο, μειώνοντας έτσι στους δώδεκα (66-54). Έπειτα, ο Παλάλας με τρίποντο και ο Ντουρέν με δύο ελεύθερες βολές μείωσαν σε 66-59 στο 35:45 του αγώνα. Ο Κεραυνός με δύο ελεύθερες βολές του Ομπράιεν έφερε την διαφορά στους εννέα (68-59). Δύο λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης ο Κεραυνός έφερε την διαφορά στους δεκατρείς (75-62). Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, με τον Κεραυνό όμως να φεύγει με την νίκη με 81-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 48-43, 60-44, 81-72