Ο Green Air Παφιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μπενφίκα

CEV CHALLENGE CUP: Benfica Lisboa – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-0 (25-16, 25-20, 25-15)
    Δεν άντεξε ο Green Air Παφιακός στη «φωλιά των αετών» αφού έχασε στη Σάλα «Sports Hall Benfica Lisboa» της Λισαβώνας από την Μπενφίκα με 3-0 στον πρώτο αγώνα του πρώτου γύρου του CEV Challenge Cup με 3-0 σετ σε 63 λεπτά αγώνα. Η προσπάθεια των «μπλε» ήταν αξιέπαινη αλλά έχασαν αφού δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τους Πορτογάλους. Η ομάδα της Πάφου δεν είχε στη διάθεσή της τον Βλάντο Κνέζεβιτς.

Τίποτα όμως δεν κρίθηκε για την υπόθεση πρόκριση αφού στον επαναληπτικό ο Green Air Παφιακός διεκδικεί νίκη με 3-0 ή 3-1 ώστε να οδηγήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ των 15 πόντων.

Οι Πορτογάλοι με τη δύναμη της έδρας επιβλήθηκαν στο πρώτο σετ με 25-16 σε 19 λεπτά. Οι «αετοί» διατηρούσαν στα αρχικά στάδια μικρή διαφορά 10-08 για να ξεφύγουν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ – άουτ 16-12. Σταδιακά, οι παίκτες του Βαμβατσούλη δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν και η Mπενφίκα ξέφυγε 21-15 για να κερδίσει 25-16 σε 19 λεπτά με την ομάδα μας να μένει πίσω στο σκορ 0-1.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Green Air Παφιακός στο δεύτερο σετ και απείλησε τους «αετούς». Οι Πορτογάλοι είχαν το προβάδισμα από τα αρχικά στάδια 08-07, και 16-13. Ωστόσο, οι «μπλε» δεν κατάφεραν να γυρίσουν τα δεδομένα αφού η ομάδα του Μαρσέλ Ματς ξέφυγε 23-19 για να κερδίσει και το δεύτερο σετ 25-20, αυξάνοντας σε 2-0 το πορτογαλικό προβάδισμα. Το σετ κράτησε 23 λεπτά.

Το τρίτο σετ πήγε στραβά στα αρχικά στάδια για την Παφιακή ομάδα η οποία έμεινε πίσω στο σκορ αφού οι Πορτογάλοι ξέφυγαν με νταμπλ – σκορ 12-06 βάζοντας δύσκολα στους πετοσφαιριστές του Δ. Βαμβατσούλη. Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο όταν η Μπενφίκα διατήρησε το προβάδισμα και αύξησε σε 22-15 για να κερδίσει τελικά με 25-15 σε 21 λεπτά και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Από τον Green Air Παφιακό διακρίθηκαν οι Ασπιώτης με επτά πόντους, και Ευσταθίου με έξι. Διακρίθηκαν επίσης οι Ουϊλιαν και Παπαχριστοδούλου στην υποδοχή.

BENFICA LISBOA(MΑΤΣ): Oλιβέϊρα, Ρέις, Λόπες, Ονόρε, Σοάρες, Ντα Σίλβα – Λίμπερο: Kάσας. – Αλλαγές: Ουλφστάτερ, Αραούζο, Ουίντερς.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (ΒΑΜΒΑΤΣΟΥΛΗΣ): Ευσταθίου, Χους, Ανδρέου, Ουϊλιαν, Οικονομίδης, Ασπιώτης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Κωνσταντινίδης.

Λεζ. H αποστολή του Green Air Παφιακού σε φωτογραφία στο «Sports Hall Benfica  Lisboa».