23 C

Ο Γιώργος Λουκαΐδης ήταν ο πρώτος και μοναδικός ως τώρα Κύπριος αθλητής που κέρδισε χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Εφήβων

Τρία «κυπριακά» μετάλλια από το 1991

Μετά τον διαχωρισμό του κυπριακού Στίβου από τον ελληνικό, το 1984, και τη δημιουργία της ΚΟΕΑΣ, οι αθλητές μας εκπροσωπούν, φυσικά, μόνο την Κύπρο στους διεθνείς αγώνες. Το 1985 είχαμε την πρώτη ξεχωριστή κυπριακή παρουσία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων. Η ΚΟΕΑΣ έστειλε μόνο δύο εκπροσώπους, που είχαν πιάσει το όριο. Την άλτρια  μήκους, Μαρία Δράκου (ΓΣΟ), και τον σπρίντερ, Άρη Γεωργιάδη (του ΓΣΠ και μετά του Πανιωνίου).

Ο Γεωργιάδης πέτυχε ατομικό ρεκόρ στα 100μ. (10.73) και προκρίθηκε στον ημιτελικό. Με επίδοση 10.78 βγήκε 11ος συνολικά. Ο αθλητής μας προκρίθηκε και στον ημιτελικό των 200μ. (με επίδοση στον προκριματικό 22.31), αλλά δεν αγωνίστηκε.

Η Μαρία Δράκου, που είχε τότε επίδοση άνω των 6 μέτρων στο Μήκος, έμεινε χαμηλά στον προκριματικό (15η), με επίδοση 5,74μ. και αποκλείστηκε από τον τελικό.

Το πρώτο μετάλλιο για την Κύπρο, και μάλιστα χρυσό, το κέρδισε ο πρωταθλητής του ΓΣΖ, Γιώργος Λουκαΐδης, επί ελληνικού εδάφους. Ήταν το 1991, στη Θεσσαλονίκη, όταν «ξεσήκωσε» τους Έλληνες φιλάθλους στο «Καυταντζόγλειο», με την θαυμάσια κούρσα του στα 3.000μ. στηπλ (8.49.24).

Δύο χρόνια αργότερα, ο Ηλίας Λουκά (γιος του μυθικού σφαιροβόλου, Λουκά Λουκά) ανέβηκε στο βάθρο στους αγώνες του Σαν Σεβαστιάν. Ο Ηλίας (αθλητής του ΓΣΕ, φυσικά), που ήταν από τους κορυφαίους νεαρούς ρίπτες στον κόσμο τότε, κατέλαβε τη δεύτερη θέση στη Σφαιροβολία με 18,18 μέτρα.

Το τρίτο κυπριακό μετάλλιο και πρώτο για νεανίδα αθλήτρια μας, το χαρήκαμε το 2005. Μας το χάρισε η Ελένη Αρτυματά, που τότε έτρεχε στα μικρά σπριντ (100 και 200 μέτρα). Η Ελένη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100 μέτρα με 11.74, αλλά διακρίθηκε και στα 200 μέτρα, καθώς τερμάτισε στην πέμπτη θέση με 23.83.