4 NIKHTES
4 NIKHTES
  • Νικητής στους έφηβους ο Πέτρος Αναστασίου, στους βετεράνους ο Θεόδωρος Παναγή και στις γυναίκες η Γεωργία Κωνσταντινίδου

 

Με τη … φόρα του από την προηγούμενη χρονιά, μπήκε στο φετινό πρωτάθλημα τραπ ο περσινός πρωταθλητής μας Γιάννης Αηλιώτης, κερδίζοντας με σχετική άνεση τον πρώτο αγώνα για το «Κύπελλο Κερύνειας». Ο αθλητής της ΣΚΟΕΠΑ ολοκλήρωσε τον προκριματικό με 115/125 και πέρασε επικεφαλής στον ημιτελικό μαζί με το διεθνή σκοπευτή της ΣΚΟΛΕΜ Φειδία Σαββίδη, για να «καθαρίσει» στη συνέχεια ο Αηλιώτης, τόσο την είσοδο του στο μεγάλο τελικό όσο και το χρυσό μετάλλιο με 13/15 που ήταν το καλύτερο αποτέλεσμα και στις δυο δοκιμασίες.

 

Ο πρώτος φετινός αγώνας τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, διοργανώθηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο 20 και 21 Φεβρουαρίου, από τη Σκοπευτική Οργάνωση Κερύνειας στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου στα Λατσιά και τον αθλοθέτησε η εταιρία ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΛΤΔ, αντιπρόσωποι των ιταλικών όπλων BERETTA. Πέρα από τους προαναφερθέντες, στον ημιτελικό αγωνίστηκαν επίσης ο Ανδρέας Μακρής της ΣΚΟΕΠΑ (114/125) και οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ,  Άδωνης Μυλωνάς (113/125), Παύλος Κουτόφτας (111/125) και Κεμάλ Γκιουρσέλ (111/125). Αντίπαλος του Αηλιώτη στο μεγάλο τελικό πέρασε με 12/15 ο Άδωνης Μυλωνάς, ο οποίος περιορίστηκε στο αργυρό μετάλλιο με 11/15. Στον μικρό τελικό αγωνίστηκαν οι Ανδρέας Μακρής (11/15) και Παύλος Κουτσόφτας (11/15), για να κερδίσει τελικά το χάλκινο μετάλλιο ο Μακρής με 12/15, έναντι 9/15 του Κουτσόφτα.

 

Νικητής στους έφηβους ήταν ο Πέτρος Αναστασίου του ΣΚΟΛΑΡ με 99/125, ενώ στη Β’ κατηγορία κέρδισε ο Νιχάτ Ακτερζί της ΣΚΟΑΜ με 107/125 και στους έφηβους της Β’ κατηγορίας ο Ευτύχιος Σωτηρίου του ΣΚΟΛΑΡ με 97/100. Με 102/125, ο Θεόδωρος Παναγή (ΣΚΟΑΜ) πήρε την πρώτη θέση στους βετεράνους, ενώ η Γεωργία Κωνσταντινίδου πέτυχε 61/75 στο τραπ γυναικών.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

 

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Γιάννης Αηλιώτης ΣΚΟΕΠΑ (115/125) 13+13
  2. Άδωνης Μυλωνάς ΣΚΟΛΕΥ (113/125) 12+11
  3. Ανδρέας Μακρής ΣΚΟΕΠΑ (114/125) 11+12
  4. Παύλος Κουτσόφτας ΣΚΟΛΕΥ (111/125) 11+ 9
  5. Φειδίας Σαββίδης ΣΚΟΛΕΜ (115/125)  9
  6. Κεμάλ Γκιουρσέλ ΣΚΟΛΕΥ (111/125)  9

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Νιχάτ Ακτερζί ΣΚΟΑΜ 107/125
  2. Γιάννης Αγκαστινιώτης ΣΚΟΛΕΥ 104/125
  3. Θεόδωρος Παναγή ΣΚΟΑΜ 102/125

 

ΕΦΗΒΟΙ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

  1. Ευτύχιος Σωτηρίου ΣΚΟΛΑΡ 97/125
  2. Μιχάλης Ηλία ΣΚΟΕΠΑ 94/125
  3. Ανδρέας Ιερωνυμίδης ΣΚΟΛΑΡ 83/125

 

 

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Θεόδωρος Παναγή ΣΚΟΑΜ 102/125
  2. Εμίρ Εμιρζάτε ΣΚΟΑΜ   89/125
  3. Εκρέμ Γκιουνπάι ΣΚΟΑΜ   81/125

 

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

 

  1. – 1Β. Ο νικητής Γιάννης Αηλιώτης

 

  1. Σε πρώτο πλάνο ο νικητής Γιάννης Αηλιώτης και πιο πίσω ο αντίπαλος του στον τελικό Άδωνης Μυλωνάς

 

  1. Η Γεωργία Κωνσταντινίδου, παραλαμβάνει το βαρύτιμο έπαθλο του τραπ γυναικών από τον Αλέκο Τσαγγαρίδη, μέλος του δ.σ. της ΣΚΟΚΕΡ

 

  1. Οι νικητές μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον χορηγό Φίλιππο Κωνσταντινίδη

(1B NIKHTHS) (1) NIKHTHS (1A) NIKHTHS (3) GEORGIA (2) AELIOTIS - MYLONAS (4) NIKHTES