20 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Ο Γ.Α.Σ. Ελευσίς στους νέους και οι Σάρισες Φλώρινας στις νεάνιδες πρωταθλητές Ελλάδας ομαδικού 2019

Με τον Γ.Α.Σ. Ελευσίς στα αγόρια και τις Σάρισες Φλώρινας στα κορίτσια να κατακτούν τους τίτλους στο ομαδικό έκλεισε το μεσημέρι στην αίθουσα STIGA του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας το πρώτο κομμάτι στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα νέων-νεανίδων. Η ομάδα της Ελευσίνας προχώρησε ως νούμερο 2 και πανηγύρισε τη δεύτερη πανελλήνια πρωτιά στο αγώνισμα έπειτα από εκείνη του 2013. Στον τελικό έκαμψε με 3-0 τον Γ.Α.Ο. Πειραιά, που σημείωσε επιτυχία φτάνοντας στο καθοριστικό ματς για το χρυσό μετάλλιο. Οι Σάρισες Φλώρινας χαίρονται τον παρθενικό πανελλήνιο τίτλο της ιστορίας τους στο αγώνισμα του ομαδικού και αυτή είναι μία πολύ καλή ανταμοιβή των κόπων τους στην εξαιρετική δουλειά, που σταθερά κάνουν εδώ και χρόνια. Στον τελικό συνάντησαν ένα άλλο ισχυρό σωματείο της περιφέρειας, τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και πήραν τη νίκη με 3-0. Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα συνεχίζεται με τα ατομικά αγωνίσματα και τελειώνει αύριο Μεγάλη Δευτέρα.

Στο τελικό του ομαδικού νέων ο Γ.Α.Σ. Ελευσίς πρόβαλλε ως φαβορί κι αυτό φάνηκε και στην πράξη. Ο Γιάννης Λογοθέτης είχε στη διάθεσή του μία ισχυρή τετράδα, η οποία έβγαλε υπεροχή κι έφτασε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Είναι χαρακτηριστικό ότι στον τελικό έχασε μόλις ένα επί μέρους σετ, πάντως ο Γ.Α.Ο. Πειραιά (τον οποίο είχε νικήσει το Σάββατο και στο γκρουπ) ήταν αξιόμαχος αντίπαλος, προχώρησε από την 5η θέση των seeding και στον ημιτελικό απέκλεισε το 1ο φαβορί, την ΕΑ. Βόχας.

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού Γ.Α.Ο. Πειραιά-Γ.Α.Σ. Ελευσίς 0-3:

Σωκράτης Γιαννούτσος-Ηλίας Σταματόπουλος 1-3 (10-12, 12-10, 7-11, 6-11)

Αλέξανδρος Μαργαρίτης-Γεράσιμος Πετρής 0-3 (7-11, 10-12, 11-13)

Αλκιβιάδης Σταματούρος-Κωνσταντίνος Στάμου 0-3 (7-11, 8-11, 2-11)

Ο Γ.Α.Σ. Ελευσίς πρώτευσε αρχικά στο 1ο γκρουπ όταν έκαμψε τον Γ.Α.Ο. Πειραιά με 3-1, τον ΟΕΑ Κορινθίας ο Λέων με 3-0 και τον Αίαντα Ευόσμου επίσης με 3-0. Από τη βάση του ταμπλό είχε bye στα προημιτελικά και στην 4άδα κατέβαλλε τον Α.Ο. Διονύσου με 3-1. Εκτός από την τριάδα του τελικού ήταν στην ομάδα και ο Αλέξης Κουλουριώτης.

Ο Γ.Α.Ο.Π. πέρα από την ήττα από τους μετέπειτα πρωταθλητές είχε στο γκρουπ δύο νίκες απέναντι στον Λέοντα Κορινθίας (3-1) και τον Αίαντα Ευόσμου (3-0). Στην 8άδα απέκλεισε το Π.Κ.Δ. Ταύρου με 3-0 και στην 4άδα την Ε.Α. Βόχας με 3-1. Στην τεχνική καθοδήγηση ήταν ο Γιώργος Χριστοφοράκης.

Ο Διόνυσος και η Βόχα πήραν την 3η θέση. Στον Α.Ο. Διονύσου ο Αλέξανδρος Μπακόλας παρέταξε τους Ζήση Δουκέρη Θεμιστοκλή Αδριανό και Παναγιώτη Αδριανό. Η Ε.Α. Βόχας αγωνίστηκε με τους Γεράσιμο Χατζηλυγερούδη, Νίκο Κορδαλή, Ιάσονα Κορδούτη, Ανδρέα-Τραϊανό Καραφύλλη και είχε υπεύθυνο προπονητή τον Αντώνη Πέρα.

Στο ομαδικό νεανίδων έφτασαν στον τελικό οι Σάρισες Φλώρινας από τη θέση 1 των φαβορί και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης από τη θέση 3. Με πλήρη ομάδα, η οποία έχει και κορασίδες στα βασικά στηρίγματα, οι Σάρισες επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά κι ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Απολύτως ενδεικτικό της κυριαρχίας τους το γεγονός πως ούτε σετ έχασαν στον τελικό. Διακριθείς βεβαίως και ο Εθνικός, διότι προχώρησε με εξαιρετικά αποτελέσματα κι έφτασε να διεκδικήσει την πρωτιά.

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Σάρισες Φλώρινας 0-3:

Θεοδώρα Βασιλειάδου-Μαλαματένια Παπαδημητρίου 0-3 (10-12, 8-11, 5-11)

Κωνσταντίνα Πιστόλα-Χρυσή Φωτιάδου 0-3 (3-11, 7-11, 4-11)

Ελισάβετ Χατζηκύρκα-Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου 0-3 (6-11, 11-9, 3-11, 6-11)

Οι Σάρισες επιβλήθηκαν αρχικά στο 1ο γκρουπ νικώντας τον Τελαμώνα Σαλαμίνας με 3-1, το Π.Κ.Δ. Ταύρου με 3-2 και το Ηράκλειο 2001 με 3-1. Στην 4άδα ξεπέρασε με 3-0 τον Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας. Πέρα από τις τρεις κοπέλες, που αγωνίστηκαν στον τελικό, συμμετείχαν ακόμα η Δέσποινα Άμπα και η Μαριάννα Γενεράλη. Αρχιτέκτονας και αυτής της επιτυχίας ο Ρουμάνος Λίβιου Πρεντόακα.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κατέκτησε την πρωτιά στο 2ο γκρουπ. Σημείωσε νίκες απέναντι στα Ταταύλα με 3-1, τους Φοίνικες Πάτρας με 3-0 και τον Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας με 3-2. Στον ημιτελικό έκαμψε τον Τελαμώνα με 3-1. Στον πάγκο ήταν ο Άγγελος Τσίμας.

Από τους δύο ομίλους προκρίθηκαν με τη 2η θέση και τελικά πήραν το χάλκινο μετάλλιο ο Τελαμών και ο Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας. Η ομάδα της Μακεδονίας είχε στη σύνθεση της και κορίτσια μικρότερων ηλικιακών κατηγοριών. Ο προπονητής Γιάννης Σταύρου στηρίχτηκε στις Λεμονιά Γκαϊντατζή, Ιωάννα Γιουρετζίδου, Φωτεινή Δημητριάδη και Στέλλα Τόπτση.

Ο Τελαμών Σαλαμίνας παρατάχθηκε με τις Χρυσάνθη Κοντονικολή, Ελπίδα Οικονόμου, Μαίρη Κουκουτού και στην τεχνική καθοδήγηση είχε τον Νίκο Σγουρόπουλο.

Οι τελικοί μπορεί να μην είχαν σασπένς, αλλά γενικά καταγράφηκαν ωραία παιχνίδια στο Σ.Ε.Φ. και τα παιδιά δέχτηκαν σε πολλές φάσεις το θερμό χειροκρότημα του κοινού. Στον αγώνα του Ηρακλείου με τον Τελαμώνα Σαλαμίνας, στα γκρουπ των νεανίδων, όλα τα επί μέρους ματς έληξαν με σκορ 3-2! Εξάλλου, το 2ο φαβορί του αγωνίσματος, τα Ταταύλα, αποκλείστηκαν στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος μένοντας στην τελευταία θέση του 2ου ομίλου χωρίς νίκη. Μάλιστα, η Θεοδώρα Βασιλειάδου, που επέλεξε φέτος να μην αγωνιστεί στα αναπτυξιακά τουρνουά, σημείωσε νίκη απέναντι στην κυρίαρχη της κατηγορίας, την αθλήτρια του Α.Ο. Ταταύλα Ιωάννα Γερασιμάτου.