22 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Ο Φώτης Αθανασίου κέρδισε το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη»

• Νικητής στους έφηβους ο Στέφανος Νικολαΐδης, ενώ στις γυναίκες κέρδισε η Λουίζα Θεοφάνους και στις νεάνιδες η Αναστασία Ελευθερίου

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου Φώτης Αθανασίου, ήταν ο μεγάλος νικητής στο σκητ, στον αγώνα για το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη» που έγινε  στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο το περασμένο Σαββατοκύριακο, 23 και 24 Ιουλίου, στην μνήμη του τέως προέδρου της ΣΚΟΚ και της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας αείμνηστου Λάκη Ψημολοφίτη. Τον αγώνα, ο οποίος ήταν ο πέμπτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ αθλοθέτησε η εταιρία G&L CALIBERS LTD, κατασκευαστές των φυσιγγίων VICTORY, ενώ στο νικητή απονεμήθηκε και το βαρύτιμο επαμειβόμενο έπαθλο το οποίο πρόσφερε ο πρόεδρος της Σκοπευτικής Ομοσπονδίας Ελλάδας και τέως συναθλητής του τιμώμενου Παύλος Κανελλάκης. Στο σκητ γυναικών κέρδισε η Λουΐζα Θεοφάνους της ΣΚΟΛΕΥ με 65/75, ενώ στους έφηβους την πρώτη θέση πήρε ο Στέφανος Νικολαΐδης της ΣΚΟΛΕΜ και στις νεάνιδες η συναθλήτριά του Αναστασία Ελευθερίου με 44/75. Ο «γυρολόγος» της σκοποβολής Λεόντιος Λεοντίου (ΣΚΟΛΑΡ), στην πρώτη του επίσημη παρουσία στο αγώνισμα του σκητ ήταν ο νικητής στη Β’ κατηγορία με 114/125, ενώ ο συναθλητής του Εμμανουήλ Παπαδόπουλος κέρδισε τους έφηβους της Β’ κατηγορίας με 103/125 και ο νεαρός Πέτρος Εγγλεζούδης της ΣΚΟΛΕΜ τους παίδες με 112/125.

Με την ολοκλήρωση του προκριματικού αγώνα, ο διεθνής σκοπευτής του ΣΚΟΠΑΦ Δημήτρης Κωνσταντίνου πέρασε επικεφαλής στον ημιτελικό με 122/125, ενώ με δυο δίσκους διαφορά (120/125) τον ακολούθησε ο αθλητής της ΣΚΟΕΠΑ Γιώργος Καζάκος. Με 119/125 πέρασαν οι Στέφανος Νικολαΐδης (ΣΚΟΛΕΜ) και Μενέλαος Μιχαηλίδης (ΣΚΟΛΕΥ) και η εξάδα συμπληρώθηκε με τους Φώτη Αθανασίου (ΣΚΟΑΜ) και Τάσο Χαπέσιη (ΣΚΟΛΕΥ) που πέτυχαν από 118/125. Από τη δοκιμασία του ημιτελικού, ο νεαρός Στέφανος βρέθηκε χωρίς απώλειες (16/16) στον μεγάλο τελικό, όπου πέρασε και ο Φώτης Αθανασίου με 15/16, ενώ για τον μικρό τελικό χρειάστηκε αγώνας «σιουτ οφ», αφού τρεις αθλητές βρέθηκαν ισόβαθμοι με 13/15. Τελικά έμεινε εκτός (7/8) ο Γιώργος Καζάκος και ο Δημήτρης Κωνσταντίνου κέρδισε το αργυρό μετάλλιο με 15/16 έναντι τα 14/16 του Μενέλαου Μιχαηλίδη. Στον μεγάλο τελικό, ο Φώτης Αθανασίου με 14/16 εξασφάλισε το χρυσό μετάλλιο, ενώ ο νεαρός Στέφανος Νικολαΐδης περιορίστηκε στο αργυρό με 13/16.

Τα αποτελέσματα του σκητ για το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη» σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα: