3 A CATEGORY
3 A CATEGORY

Ο νικητής αγωνίζεται στην Δ’ κατηγορία (ανέντακτοι), ενώ στην Α’ κατηγορία πρώτευσε ο Στέλιος Λαυρεντίου, στους έφηβους ο Νικόλας Μαυρουδής, στους σίνιορς ο Κωστάκης Κωνσταντίνου και στους βετεράνους ο Ευάγγελος Καραβόλιας 

Με 91 επιτυχίες στους 100 δίσκους, ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Δώρος Λουκαΐδης κέρδισε τον πρώτο αγώνα σπόρτιγκ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2019 και μπήκε με το … δεξί στο φετινό «μαραθώνιο» του αγωνίσματος. Ο πρώτος αγώνας ήταν για το «Κύπελλο Λευκωσίας» κι έγινε στις εγκαταστάσεις σπόρτιγκ του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου “Λάκης Ψημολοφίτης” στα Λατσιά, την περασμένη Κυριακή 10 Φεβρουαρίου, με αθλοθέτη την αλυσίδα εστιατορίων BENNIGAN’S.

Ο νικητής στη γενική κατάταξη αγωνίζεται στην Δ’ κατηγορία (ανέντακτοι), ενώ στη δεύτερη θέση ισοβάθμησαν τέσσερις αθλητές με 89 επιτυχίες οι οποίοι οδηγήθηκαν σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου». Δεύτερος κατετάγη ο Στέλιος Λαυρεντίου της ΣΚΟΛΕΜ, τρίτος ο Ντίνος Κωνσταντίνου του ΣΚΟΠΑΦ, ενώ στην τέταρτη και πέμπτη θέση κατετάγησαν οι αθλητές ΣΚΟΛΕΥ Σάββας Πάτσαλος και Χαράλαμπος Ρωτός. Με το 89/91 που πέτυχε ο Στέλιος Λαυρεντίου εξασφάλισε και την πρώτη θέση στην Α’ κατηγορία και με το ίδιο αποτέλεσμα ο Χαράλαμπος Ρωτός πρώτευσε στη Β’ κατηγορία. Νικητής στην Γ’ κατηγορία ήταν ο Χριστάκης Χρυσάνθου του ΣΚΟΛΑΡ με 86/100, ενώ στις επί μέρους κατηγορίες, ο Κωστάκης Κωνσταντίνου του ΣΚΟΛΑΡ πρώτευσε στους σίνιορς με 86/100, ο Ευάγγελος Καραβόλιας της ΣΚΟΛΕΥ στους βετεράνους με 78/100 και ο Νικόλας Μαυρουδής της ΣΚΟΛΕΜ στους έφηβους με 80/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του πρώτου αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Λευκωσίας» σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Δώρος Λουκαΐδης ΣΚΟΛΕΥ 91/100
  2. Στέλιος Λαυρεντίου ΣΚΟΛΕΜ 89/100
  3. Ντίνος Κωνσταντίνου ΣΚΟΠΑΦ 89/100
  4. Σάββας Πάτσαλος ΣΚΟΛΕΥ 89/100
  5. Χαράλαμπος Ρωτός ΣΚΟΛΕΥ 89/100
  6. Χάρης Χριστοδουλίδης ΣΚΟΠΑΦ 88/100

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Στέλιος Λαυρεντίου ΣΚΟΛΕΜ 89/100
  2. Χάρης Χριστοδουλίδης ΣΚΟΠΑΦ 88/100
  3. Άγγελος Αβραάμ ΣΚΟΛΕΜ 88/100
  4. Ηλίας Ηλία ΣΚΟΛΕΥ 88/100
  5. Χαράλαμπος Μιχαήλ ΣΚΟΚΕΡ 86/100
  6. Ανδρέας Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ 86/100

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Χαράλαμπος Ρωτός ΣΚΟΛΕΥ 89/100
  2. Κωστάκης Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΑΡ 86/100
  3. Αγαθοκλής Κωνσταντίνου ΣΚΟΠΑΦ 85/100
  4. Πανίκος Δημητριάδης ΣΚΟΚΕΡ 84/100
  5. Ανδρέας Γεωργιάδης ΣΚΟΛΕΥ 82/100 
  6. Ηλίας Σταμπόλης ΣΚΟΛΑΡ 82/100

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Χριστάκης Χρυσάνθου ΣΚΟΛΑΡ 86/100
  2. Ιάσονας Τζιοβάνης ΣΚΟΕΠΑ 81/100
  3. Γιάννος Νεοφύτου ΣΚΟΛΕΥ 80/100
  4. Πανίκος Ναζίρης ΣΚΟΛΕΥ 80/100
  5. Μιχάλης Διάκος ΣΚΟΚΕΡ 79/100
  6. Δάκης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΥ         78/100

ΕΦΗΒΟΙ

  1. Νικόλας Μαυρουδής ΣΚΟΛΕΜ 80/100
  2. Μιχάλης Ζήσιμος ΣΚΟΛΕΥ 41/100

ΣΙΝΙΟΡΣ

  1. Κωστάκης Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΑΡ 86/100
  2. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 85/100
  3. Μιλτιάδης Καραολής ΣΚΟΛΕΜ 81/100

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 78/100
  2. Γιώργος Ευστρατίου ΣΕΛ 71/100
  3. Νίκος Πετρίδης ΣΚΟΛΕΥ 66/100

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

  1. – 1G. Ο νικητής του αγώνα Δώρος Λουκαΐδης
  2. Οι αθλητές που ισοβάθμησαν στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης λίγο πριν την έναρξη του αγώνα «ξαφνικού θανάτου». Αριστερά ο νικητής της δοκιμασίας και νικητής της Α’ κατηγορίας Στέλιος Λαυρεντίου και δεξιά ο νικητής της Γ’ κατηγορίας Χαράλαμπος Ρωτός
  3. Οι νικητές της Α’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους μαζί με αξιωματούχους της ΣΚΟΚ και της ΣΚΟΛΕΥ
  4. Οι νικητές της Β’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον τεχνικό σύμβουλο της ΣΚΟΚ Πέτρο Ιωάννου
  5. Οι νικητές στην κατηγορία των βετεράνων, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον έφορο σπόρτιγκ της ΣΚΟΛΕΥ Πανίκο Ναζίρη
  6. Οι νικητές στην κατηγορία των σίνιορς, μαζί με τον πρόεδρο της Τ.Ε ΦΙΤΑΣΚ της ΣΚΟΚ Λουκά Χάματσο
  7. Οι νικητές της Γ’ κατηγορίας, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με αξιωματούχους της ΚΟΛΕΥ