Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Ο Αποέλ νικητής στο ντέρμπι με τον Απολλωνα

“Γαλαζοκίτρινο” βάφτηκε το ντέρμπι ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και τον Απόλλωνα, με την ομάδα της Λευκωσίας να επικρατεί με 82-65, σε παιχνίδι που έγινε στο Λευκόθεο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”. Ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλά τον αγώνα, όμως νωρίς ο ΑΠΟΕΛ έκανε την ανατροπή και διατήρησε το προβάδισμα του μέχρι το τέλος, και χωρίς να δυσκολευτεί πήρε την νίκη. Μετά την επιτυχία αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 27 βαθμούς στο Πρωτάθλημα (11 νίκες – 5 ήττες) και πλησίασε στον ένα βαθμό τον Κεραυνό που είναι μία θέση πιο πάνω, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται μεταξύ τους την ερχόμενη αγωνιστική. Ο Απόλλωνας έμεινε στους 25 βαθμούς (9 νίκες – 7 ήττες). Χωρίς τον Μπράντον Χιθ και τον Βασίλη Κούνα, αγωνίστηκε ο ΑΠΟΕΛ, με τον τελευταίο να χάνει το υπόλοιπο της περιόδου λόγω τραυματισμού. Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τζάρεντ Ντιμπουά με 19 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Με δίποντο του Πετγουέι και τρίποντο του Μπράσγουελ ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας, παίρνοντας προβάδισμα με 5-0. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (7-2), προτού ο ΑΠΟΕΛ μειώσει στον πόντο, με δύο δίποντα από τους Ράμσεϊ και Εζιουκβού (7-6). Οι “γαλάζιοι” της Λεμεσού διατήρησαν το προβάδισμα τους και στην συνέχεια, με το σκορ να είναι στο 13-9 υπέρ τους, στα μισά της περιόδου. Έπειτα οι “γαλαζοκίτρινοι” με ένα σερί επτά πόντων έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 16-13. Οι γηπεδούχοι στο υπόλοιπο διάστημα της πρώτης περιόδου σημείωσαν άλλους δεκαπέντε πόντους και δέχθηκαν έξι, με αποτέλεσμα το σκορ να οδηγηθεί στο 31-19 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας από δύο πόντους στο πρώτο δίλεπτο, με το σκορ να οδηγείται στο 33-23. Ο Απόλλωνας στην συνέχεια της αναμέτρησης μείωσε την διαφορά στους έξι (35-29), τρία λεπτά περίπου πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην εξέλιξη του αγώνα ο Μπιγκς με τρίποντο έφερε το σκορ στο 38-29, με τον Πιττάκα να απαντάει με δίποντο και να μειώνει σε 38-31. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν πιο συγκεντρωμένος στα τελευταία λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, καταφέρνοντας να σημειώσει έξι πόντους και να δεχθεί δύο, με την διαφορά στο σκορ να φθάνει στους δέκα (44-34).

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να κάνουν προσπάθεια για να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Στα μισά της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν στο 50-42 για τον ΑΠΟΕΛ, ενώ μισό λεπτό αργότερα ο Ντιμπουά με δύο ελεύθερες βολές έφερε ξανά την διαφορά στους δέκα (52-42). Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος στην συνέχεια του παιχνιδιού, καταφέρνοντας να φέρει την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους δεκατέσσερις πόντους, με το τέλος της τρίτης περιόδου (64-50).

Με κάρφωμα του Εζιουκβού ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ, με το σκορ να πάει στο 66-50. Ο Μακρέι με τρίποντο στην συνέχεια μείωσε σε 66-53, με τον Ντιμπουά να απαντάει με νέο τρίποντο και να φέρνει το σκορ στο 69-53. Οι “γαλαζοκίτρινοι” εξαργύρωσαν την ανωτερότητα τους στο παρκέ, καταφέρνοντας στο 36:30 να φέρουν το σκορ στο 77-56, δημιουργώντας διαφορά 21 πόντων. Ο Απόλλωνας στην συνέχεια με ένα σερί εννέα πόντων μείωσε σε 77-65. Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον ΑΠΟΕΛ νικητή με 82-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-19, 44-34, 64-50, 82-65