20 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Ο ΑΠΟΕΛ νικητής απέναντι στην ΕΘΑ

Την εκτός έδρας νίκη κόντρα στην ΕΘΑ πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ, που επικράτησε με 71-62 σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο “Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία” το βράδυ της Κυριακής (8/1) στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας. Οι “γαλαζοκίτρινοι” πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, ενώ πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο. Χωρίς τον Λερόν Μπαρνς αγωνίστηκε η ΕΘΑ, ενώ εκτός για τον ΑΠΟΕΛ έμεινε ο Γρηγόρης Παντούρης. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Ακίμ Ράιτ με 21 πόντους (8 ριμπάουντ) και Μέρφι Μπερνατόφσκι με 18 πόντους (8 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Με μία ελεύθερη βολή του Έσο ξεκίνησε το παιχνίδι η ΕΘΑ, με τον ΑΠΟΕΛ στην συνέχεια να σημειώνει δέκα σερί πόντους (πέντε ο Μπράουν, τρεις ο Μόμπλεϊ, δύο ο Μπερνατόφσκι) και να παίρνει προβάδισμα με 10-1. Έπειτα είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με τους “γαλαζοκίτρινους” να διατηρούν την διαφορά στο σκορ που δημιούργησαν. Μέχρι το 6′ το σκορ έφθασε στο 16-7, ενώ με την λήξη του δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 22-10.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ και στην δεύτερη περίοδο, όπου με ένα σερί επτά πόντων (τέσσερις ο Ράιτ, τρεις ο Μπάσεϊ) έφερε το σκορ στο 29-10 στο 11:30, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σκορ έφθασε στο 32-12. Έπειτα η ΕΘΑ σημείωσε εννέα διαδοχικούς πόντους (τέσσερις ο Γουόλκερ, από δύο οι Ορτίζ-Έσο, ένα ο Λοϊζίδης) μειώνοντας σε 32-21. Ωστόσο μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου οι “γαλαζοκίτρινοι” σημείωσαν ακόμα εννέα πόντους, ενώ η ΕΘΑ πέτυχε δύο πόντους, με το σκορ να φθάνει στο 41-23.

Καλό ξεκίνημα έκανε στο τρίτο δεκάλεπτο η ΕΘΑ με τέσσερις πόντους από τους Έσο και Τζάξεν, για να απαντήσει ο ΑΠΟΕΛ με πέντε πόντους (τρίποντο ο Κούνας, δύο ο Ράιτ) και το σκορ να φθάνει στο 46-27. Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου το σκορ οδηγήθηκε στο 48-30, υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Παρά τις προσπάθειες της ΕΘΑ, η οποία ισορρόπησε το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά στο σκορ παρέμεινε και το σκορ έφθασε στο 57-38 στο τέλος της περιόδου.

Η ΕΘΑ μπήκε εκ νέου δυνατά στο παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, στην προσπάθεια που κατέβαλε για να μειώσει στο σκορ και να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ, προσπαθούσε να διατηρήσει την διαφορά στο σκορ για να μην κινδυνέψει. Μέχρι το 34′ το σκορ έφθασε στο 65-53. Οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά μέχρι και τους οκτώ πόντους (στο 38:15) όταν το σκορ έφθασε στο 67-59. Στο τέλος του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ έφυγε με την νίκη με τελικό σκορ 71-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-22, 23-41, 38-57, 62-71