Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε του Κεραυνού μέσα στον Στρόβολο με 90-81

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο ΑΠΟΕΛ που επικράτησε του Κεραυνού μέσα στον Στρόβολο με 90-81 και πλέον προηγείται με 2-1 στην σειρά των ημιτελικών. Το παιχνίδι ήταν κυρίως ισορροπημένο στο μεγαλύτερο διάστημα του. Στην δ’ περίοδο ο ΑΠΟΕΛ ήταν πιο συγκεντρωμένος και κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνος από το «Κώστας Παπαέλληνας». Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη (9/4) στο Λευκόθεο, στις 19:00, με τον ΑΠΟΕΛ να ψάχνει πλέον μία νίκη για να βρεθεί στους τελικούς. Το βραβείο του ACS MVP of the Game κατέκτησε ο Κέισι Χιλ με 32 πόντους (5 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του, με το σκορ στο 6’ να είναι στο 16-16. Ο Κεραυνός δύο λεπτά πιο μετά ήταν μπροστά με 24-22, ενώ με το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο ακόμα πόντους (26-24). Οι γηπεδούχοι μέχρι τα μισά της β’ περιόδου είχαν φέρει την διαφορά στους εννέα (41-32), ενώ δύο λεπτά μετά ο ΑΠΟΕΛ με επτά πόντους μείωσε σε 41-39. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 50-44.

Μέχρι το 24’ το σκορ είχε πάει στο 53-52, ενώ δύο λεπτά πιο μετά ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 62-56. Ακολούθησαν οκτώ πόντοι για τους «γαλαζοκίτρινους» (πέντε ο Γκραντ, δύο ο Λοϊζίδης, ένα ο Βον) που έφεραν μπροστά τον ΑΠΟΕΛ με 64-62, στο 28’. Το τέλος της περιόδου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 67-66.

Στο δ’ δεκάλεπτο είδαμε ισορροπημένο παιχνίδι με το σκορ στο 32:30 να είναι στην ισοπαλία (72-72). Δύο λεπτά πιο μετά οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 77-74, ενώ στο 37:30 ο ΑΠΟΕΛ είχε φέρει την διαφορά στους πέντε (84-79), με τον Γουίλις έως το 39’ να σημειώνει δίποντο και να μειώνει σε 84-81. Ακολούθησε κάρφωμα από τον Άσλεϊ που στα 28’’ πριν το τέλος έφερε μπροστά τον ΑΠΟΕΛ με 86-81. Στην επόμενη επίθεση ο Μιχαήλ έχασε την μπάλα και ο Χιλ στην πορεία με δύο ελεύθερες βολές έφερε το σκορ στο 88-81. Πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Χιλ με λέι απ διαμόρφωσε το τελικό 90-81.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 50-44, 67-66, 81-90