Ο Άγγελος Αβραάμ πρωταθλητής 2016!

• Στη δεύτερη θέση της κατάταξης ισοβάθμησαν οι Ηλίας Ηλία και Πέτρος Ιωάννου

• Πρωταθλητής στους έφηβους ο Χριστόδουλος Χριστοδουλίδης, στους βετεράνους ο Κωστάκης Κωνσταντίνου και στους σούπερ βετεράνους ο Ευάγγελος Καραβόλιας

Με 15 βαθμούς ποινής παθητικό και με μια πρώτη νίκη στο ενεργητικό του, ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού Άγγελος Αβραάμ, υπερασπίστηκε τα περσινά … κεκτημένα και για άλλη μια χρονιά αναδείχτηκε πρωταθλητής στο αγώνισμα του σπόρτιγκ. Στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης του πρωταθλήματος ισοβάθμησαν οι διεθνείς σκοπευτές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Ηλίας Ηλία και Πέτρος Ιωάννου με μόλις ένα βαθμό διαφορά από τον πρωταθλητή (16 β.π.). Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο συναθλητής τους Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου με 24 β.π, όσους και ο πέμπτος Χάρης Χριστοδουλίδης του ΣΚΟΠΑΦ. Έκτος κατετάγη ο αθλητής του ΣΚΟΛΑΡ Ανδρέας Βασιλείου με 38 β.π.

Το φετινό Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ, στο αγώνισμα του σπόρτιγκ, περιλάμβανε 8 αγώνες και για κάθε αθλητή μέτρησαν τα έξι καλύτερα αποτελέσματα με το σύστημα των βαθμών ποινής (διαφορά του αποτελέσματος του σκοπευτή από το αποτέλεσμα του νικητή σε κάθε αγώνα). Τις περισσότερες νίκες (τρεις συνολικά) πέτυχε ο δευτεραθλητής Ηλίας Ηλία, ο οποίος κέρδισε τους αγώνες για το «Κύπελλο Παραλιμνίου» το «Κύπελλο Πάφου» και τους «Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες». Τους άλλους πέντε αγώνες κέρδισαν οι άλλοι πέντε αθλητές της πρώτης εξάδας. Ο Άγγελος Αβραάμ ήταν ο νικητής στο «Κύπελλο Αμμοχώστου», ο Πέτρος Ιωάννο στο «Κύπελλο Λευκωσίας», ο Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου στο «Κύπελλο Λεμεσού», ο Χάρης Χριστοδουλίδης στο «Κύπελλο Κερύνειας» και ο Ανδρέας Βασιλείου στο «Κύπελλο Λάρνακας».

Στην κατάταξη των εφήβων, πρώτευσε ο «μόνιμος πρωταθλητής» της κατηγορίας Χριστόδουλος Χριστοδουλίδης της Σκοπευτικής Ένωσης Λεμεσού με 66 β.π, ενώ δεύτερος κατετάγη ο αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης με 116 β.π και τρίτος ο Αντρόνικος Ξύστρος του ΣΚΟΛΑΡ με 122 β.π. Ο συναθλητής του Κωστάκης Κωνσταντίνου, με 58 β.π, έκοψε πρώτος το «νήμα» στην κατάταξη των βετεράνων, όπου δεύτερος τερμάτισε ο Γιάννος Νεοφύτου της ΣΚΟΛΕΥ με 96 β.π και τρίτος ο συναθλητής του Μίκης Φυλακτού με 109 β.π. Τέλος στην κατηγορία των σούπερ βετεράνων (άνω των 65 χρόνων), πρώτευσε ο Ευάγγελος Καραβόλιας της ΣΚΟΛΕΥ με 98 β.π και ο Γιώργος Ευστατίου της ΣΕΛ πήρε τη δεύτερη θέση με 161 β.π.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. & 1Α. Ο πρωταθλητής Άγγελος Αβραάμ

1. & 2Α. Οι δευτεραθλητές Πέτρος Ιωάννου και Ηλίας Ηλία

1. Οι βετεράνοι Κωστάκης Κωνσταντίνου (αριστερά) και Μίκης Φυλακτού

1. Ο πρωταθλητής των εφήβων Χριστόδουλος Χριστοδουλίδης σε προηγούμενη βράβευσή του

1. Ο πρωταθλητής των σούπερ βετεράνων Ευάγγελος Καραβόλιας σε προηγούμενη βράβευσή του

1. Ο πρωταθλητής των βετεράνων Κωστάκης Κωνσταντίνου (δεξιά), μαζί με τους πρωταθλητές των σούπερ βετεράνων Ευάγγελο Καραβόλια (κέντρο) και Γιώργο Ευστρατίου

1-protathlitis 1aprotathlitis 2-defterathlites 2a-defterathlites 3-veterans 4-junior 5-s-veteran