1st nikitis
1st nikitis

Νικητής στους έφηβους ο Ανδρόνικος Ξύστρος, στους βετεράνους ο Κωστάκης Κωνσταντίνου και στους σούπερ βετεράνους ο Ευάγγελος Καραβόλιας.

 

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού και περσινός πρωταθλητής του σπόρτιγκ Άγγελος Αβραάμ, ήταν ο μεγάλος νικητής του πρωταθληματικού αγώνα για το «Κύπελλο Λάρνακας», με 89 επιτυχίες στους 100 δίσκους. Στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης ισοβάθμησαν τέσσερις αθλητές με 88/100 και οδηγήθηκαν σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου» για να ξεκαθαρίσει η τελική κατάταξη. Τελικά οι αθλητές της Δ’ κατηγορίας Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου (ΣΚΟΛΕΥ) και Μιχάλης Χριστοδουλίδης (ΣΕΛ) πήραν τη δεύτερη και τρίτη θέση με 8/8 και 7/8 αντίστοιχα, ενώ οι αθλητές της Α’ κατηγορίας Χαράλαμπος Ρωτός (ΣΚΟΛΕΥ) και Ντίνος Κωνσταντίνου (ΣΚΟΛΕΜ) που ισοβάθμησαν ξανά με 6/8, συνέχισαν με νέο «σιουτ οφ» όπου ο αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ επικράτησε με 7/8 έναντι 4/8 του Λεμεσιανού σκοπευτή.

 

Ο αγώνας σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Λάρνακας» ήταν ο πέμπτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Σκοπευτηρίου Λάρνακας την περασμένη Κυριακή 25 Ιουνίου, με αθλοθέτη την εταιρία ΠΡΟΚΟΠΗΣ ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ ΛΤΔ, κατασκευαστές των φυσιγγίων OLYMPIA. Στην κατηγορία των εφήβων, ο νεαρός Ανδρόνικος Ξύστρος του ΣΚΟΛΑΡ πέτυχε 66/100, ενώ ο συναθλητής του Κωστάκης Κωνσταντίνου ήταν ο νικητής στους βετεράνους με 78/100 και ο Ευάγγελος Καραβόλιας της ΣΚΟΛΕΥ πρώτευσε στους σούπερ βετεράνους με 77/100. Την πρώτη θέση στη Β’ κατηγορία κατέλαβε ο Γρηγόρης Τούμπας της ΣΚΟΚΕΡ με 86/100 και στην Γ’ κατηγορία ο Ηλίας Σταμπόλης του ΣΚΟΛΑΡ με 79/100. Τέλος στη Δ’ κατηγορία πρώτευσε ο Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΥ με 88/100, ύστερα από την επικράτησή του στο «σιουτ οφ» απέναντι στον Μιχάλη Χριστοδουλίδη της ΣΕΛ.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα για το «Κύπελλο Λάρνακας» σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

 

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Άγγελος Αβραάμ ΣΚΟΛΕΜ 89/100
  2. Χαράλανμπος Ρωτός ΣΚΟΛΕΥ 88/100
  3. Ντίνος Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΕΜ 88/100
  4. Νεόφυτος Σιαλής ΣΚΟΑΜ 87/100
  5. Γιώργος Κωνσταντίνου ΣΚΟΠΑΦ 86/100
  6. Χάρης Χριστοδουλίδης ΣΚΟΠΑΦ 86/100

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Γρηγόρης Τούμπας ΣΚΟΚΕΡ 86/100
  2. Στέλιος Λαυρεντίου ΣΚΟΛΕΜ 82/100
  3. Παναγιώτης Χωματένος ΣΚΟΛΕΥ 81/100
  4. Μιχάλης Τζιαπούρας ΣΚΟΚΕΡ 80/100
  5. Μιχάλης Ανδρέου ΣΚΟΛΑΡ 79/100
  6. Αγαθοκλής Κωνσταντίνου ΣΚΟΠΑΦ 79/100

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Ηλίας Σταμπόλης ΣΚΟΛΑΡ 79/100
  2. Νίκος Κουλέρμος ΣΚΟΚΕΡ 79/100
  3. Ρόης Ηροδότου ΣΕΛ 78/100
  4. Ματθαίος Αρμεύτης ΣΚΟΛΕΜ 78/100
  5. Ανδρέας Γεωργιάδης ΣΚΟΚΕΡ 77/100
  6. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 77/100

 

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Κωνσταντ. Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΕΥ 88/100
  2. Μιχάλης Χριστοδουλίδης ΣΕΛ 88/100
  3. Πέτρος Ιωάννου ΣΚΟΛΕΥ 82/100

 

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Κωστάκης Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΑΡ 78/100
  2. Γιάννος Νεοφύτου ΣΚΟΛΕΥ 78/100
  3. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 77/100

 

ΣΟΥΠΕΡ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 77/100
  2. Γιώργος Ευστρατίου ΣΕΛ           64/100
  3. Νίκος Πετρίδης ΣΚΟΛΕΥ 62/100    

 

 

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

  1. – 1Στ. Ο νικητής του αγώνα Άγγελος Αβραάμ

 

  1. Οι νικητές της Α’ κατηγορίας, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο του ΣΚΟΛΑΡ Προκόπη Γαβριηλίδη

 

  1. Οι νικητές της Β’ κατηγορίας, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον Λουκά Χάματσο, μέλος του Δ.Σ της ΣΚΟΚ

 

  1. Οι νικητές της Γ’ κατηγορίας, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον Λουκά Χάματσο, μέλος του Δ.Σ της ΣΚΟΚ

 

  1. Οι νικητές στις κατηγορίες των βετεράνων και των εφήβων, μετά τη βράβευση τους, μαζί με τον πρόεδρο της ΣΚΟΚΕΡ Σάββα Κοσμά

 

  1. Οι νικητές στις κατηγορίες των σούπερ βετεράνων και των εφήβων, μετά τη βράβευση τους, μαζί με τον αντιπρόεδρο της ΣΚΟΛΕΜ Μιλτιάδη Καραολή

 

  1. Οι νικητές της Δ’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους μαζί με τον πρόεδρο της ΣΚΟΚΕΡ Σάββα Κοσμά