5 VETERANS
5 VETERANS

Ο αθλητής της ΣΚΟΛΕΜ πήρε τη νίκη μετά από αγώνα μπαράζ με τον Κύπρο Κυπριανού της ΣΚΟΛΕΥ

 

Οι δυο διεθνείς σκοπευτές, μαζί με το Νεόφυτο Σιαλή θα στελεχώσουν την εθνική ομάδα που θα εκπροσωπήσει τη ΣΚΟΚ στους 14ους Παγκόσμιους Αγώνες Κόμπακ

 

Το Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λάρνακας, φαίνεται να … βγαίνει στο διεθνή σκοπευτή της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού Άγγελο Αβραάμ, ο οποίος μετά τον αγώνα σπόρτιγκ που κέρδισε τον προηγούμενο μήνα, ήταν ο νικητής και στον αγώνα κόμπακ για το «Κύπελλο Λάρνακας», που έγινε στο ίδιο σκοπευτήριο την περασμένη Κυριακή 30 Ιουλίου. Βέβαια αυτή τη φορά χρειάστηκε και αγώνας μπαράζ για να πάρει τη νίκη, αφού στον κανονικό αγώνα βρέθηκε ισόβαθμος με το διεθνή σκοπευτή της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Κύπρο Κυπριανού, με 96/100. Στο μπαράζ, ο Άγγελος πέτυχε 24/25 και ο Κύπρος 22/25. Οι δυο διεθνείς σκοπευτές, με τα αποτελέσματά τους προκρίθηκαν στην εθνική ομάδα και μαζί με τον Νεόφυτο Σιαλή της ΣΚΟΑΜ, θα εκπροσωπήσουν την Κύπρο στους 14ους Παγκόσμιους Αγώνες Κόμπακ που θα γίνουν στη Γαλλία από τις 24 μέχρι τις 27 Αυγούστου.

 

Ο αγώνας κόμπακ για το «Κύπελλο Λάρνακας» ήταν ο έκτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και τον αθλοθέτησε η εταιρία ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΛΤΔ, αντιπρόσωποι των ιταλικών όπλων BERETTA. Στη Β’ κατηγορία κέρδισε ο Αντώνης Λοϊζίδης της ΣΚΟΛΕΥ με 93/100 και στην Γ’ κατηγορία ο Βάσος Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΜ με 86/100, ενώ στους ανένταχτους (Δ’ κατηγορία) νικητής ήταν ο Λεόντιος Λεοντίου του ΣΚΟΛΑΡ με 94/100. Στην κατηγορία των βετεράνων πρώτευσε ο Αντώνης Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΜ με 86/100 και στους σούπερ βετεράνους ο Δημήτρης Λόρδος της ΣΚΟΑΜ με 78/100. Τέλος, στους έφηβους, την πρώτη θέση πήρε ο νεαρός Βαρνάβας Θεοδώρου της ΣΕΛ με 81/100 και τη δεύτερη ο Ανδρόνικος Ξύστρος του ΣΚΟΛΑΡ με 71/100.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα κόμπακ για το «Κύπελλο Λάρνακας» σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

 

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Άγγελος Αβραάμ ΣΚΟΛΕΜ 96/100
  2. Κύπρος Κυπριανού ΣΚΟΛΕΥ 96/100
  3. Κωνσταντίνος Αριστοφάνους ΣΚΟΛΑΡ 95/100
  4. Χάρης Χριστοδουλίδης ΣΚΟΠΑΦ 95/100
  5. Πέτρος Ιωάννου ΣΚΟΛΕΥ 94/100
  6. Ντίνος Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΕΜ 93/100

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Αντώνης Λοϊζίδης ΣΚΟΛΕΥ 93/100
  2. Ηλίας Σταμπόλης ΣΚΟΛΑΡ 91/100
  3. Γρηγόρης Γρηγορίου ΣΚΟΚΕΡ 89/100
  4. Γρηγόρης Τούμπας ΣΚΟΚΕΡ 89/100
  5. Στέλιος Λαυρεντίου ΣΚΟΛΕΜ 88/100
  6. Μιχάλης Ανδρέου ΣΚΟΛΑΡ 88/100

 

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Βάσος Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΕΜ 86/100
  2. Αντώνης Βούτης ΣΚΟΛΕΜ 82/100
  3. Γιάννης Χρίστου ΣΚΟΛΕΜ 81/100
  4. Λευτέρης Χριστοδούλου ΣΚΟΚΕΡ 81/100
  5. Αγαθοκλής Κυπριανού ΣΚΟΛΕΥ 80/100
  6. Δημήτρης Ζαχαριάδης ΣΚΟΠΑΦ 80/100

 

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Λεόντιος Λεοντίου ΣΚΟΛΑΡ 94/100
  2. Γιάννης Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΑΡ 92/100
  3. Ανδρέας Βασιλείου ΣΚΟΛΑΡ 91/100

 

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 86/100
  2. Κωστάκης Νεοκκλέους ΣΚΟΛΑΡ 84/100
  3. Κώστας Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΑΡ 83/100

 

ΣΟΥΠΕΡ ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Δημήτρης Λόρδος ΣΚΟΑΜ 78/100
  2. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 77/100
  3. Γιώργος Ευστρατίου ΣΕΛ 77/100

 

 

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

  1. Οι «μονομάχοι» του μπαράζ Άγγελος Αβραάμ και Κύπρος Κυπριανού που ισοβάθμησαν με 96/100

 

  1. – 2Γ. Ο νικητής του αγώνα Άγγελος Αβραάμ

 

  1. Ο νικητής των εφήβων Βαρνάβας Θεοδώρου, παραλαμβάνει το έπαθλό του από τον πρόεδρο της ΣΚΟΚ Δημήτρη Λόρδο

 

  1. Οι νικητές στην Α’ κατηγορία μετά τη βράβευσή τους μαζί με τον πρόεδρο της ΣΚΟΚ και τον πρόεδρο του ΣΚΟΛΑΡ

 

  1. Οι νικητές στην κατηγορία των βετεράνων μαζί με τον πρόεδρο του ΣΚΟΛΑΡ Τζιοβάνη Σαββίδη και τον Λουκά Χάματσο μέλος του Δ.Σ. της ΣΚΟΚ

 

  1. Οι νικητές στη Β’ κατηγορία μετά τη βράβευσή τους μαζί με τον πρόεδρο της ΣΚΟΚΕΡ Σάββα Κοσμά

 

  1. Οι νικητές στην κατηγορία των σούπερ βετεράνων μαζί με τον πρόεδρο του ΣΚΟΛΑΡ Τζιοβάνη Σαββίδη

 

  1. Οι νικητές στην Γ’ κατηγορία μαζί με τον Λουκά Χάματσο μέλος του Δ.Σ. της ΣΚΟΚ

 

  1. Οι νικητές στην Δ’ κατηγορία μαζί με τον Λουκά Χάματσο μέλος του Δ.Σ. της ΣΚΟΚ