23 C

Ο Άγγελος Αβραάμ κέρδισε το «Κύπελλο Λάρνακας»

• Νικητής στους έφηβους, ο Ανδρόνικος Ξύστρος, στους βετεράνους ο Κωστάκης Κωνσταντίνου και στους σούπερ βετεράνους ο Δημήτρης Λόρδος

Ο πρωταθλητής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού Άγγελος Αβραάμ, ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα κόμπακ, για το «Κύπελλο Λάρνακας» που έγινε την περασμένη Κυριακή 10 Απριλίου στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου Λάρνακας. Ο αγώνας ήταν ο τρίτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και τον αθλοθέτησε η εταιρία Προκόπης Γαβριηλίδης Λτδ, κατασκευαστές των φυσιγγίων OLYMPIA. Ο νικητής, ολοκλήρωσε τον αγώνα με 95/100, όμως για να φθάσει στην πρώτη φετινή του νίκη, χρειάστηκε να κερδίσει σε διπλό μπαράζ τον πολύ φορμαρισμένο αυτή την περίοδο Κωνσταντίνο Κωνσταντίνου της ΣΚΟΛΕΥ, ο οποίος επίσης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 95/100. Οι δυο «μονομάχοι» ισοβάθμησαν και στο πρώτο μπαράζ με 23/25 και χρειάστηκαν άλλοι 15 δίσκοι σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου» για να κερδίσει τελικά ο αθλητής της Λεμεσού με 15/15 έναντι 14/15 του Λευκωσιάτη σκοπευτή. Μπαράζ είχαμε και για την τρίτη θέση, όπου οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Πέτρος Ιωάννου και Ηλίας Ηλία ισοβάθμησαν με 94/100, για να κερδίσει τελικά τη θέση ο πρώτος με 23/25, έναντι 22/25 του Ηλία.

Στη Β’ κατηγορία, την πρώτη θέση κατέλαβε ο Παναγιώτης Χωματένος της ΣΚΟΛΕΥ με 92/100, ενώ στην Γ’ κατηγορία κέρδισε ο αθλητής του ΣΚΟΛΑΡ Κωνσταντίνος Αριστοφάνους με 90/100 και στην Δ’ κατηγορία ο Χαράλαμπος Οικονόμου της ΣΚΟΛΕΥ με 93/100. Στην κατηγορία των εφήβων κέρδισε ο νεαρός Ανδρόνικος Ξύστρος του ΣΚΟΛΑΡ με 76/100, στους βετεράνους Κωστάκης Κωνσταντίνου του ιδίου Ομίλου με 93/100 και στους σούπερ βετεράνους ο Δημήτρης Λόρδος της ΣΚΟΑΜ με 77/100.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα κόμπακ για το «Κύπελλο Λάρνακας» ήταν τα ακόλουθα:

1. – 1Β. Ο νικητής Άγγελος Αβραάμ

1. Οι νικητές της Α’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο του ΣΚΟΛΑΡ Προκόπη Γαβριηλίδη

1. Οι νικητές της Β’ κατηγορίας μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο της ΣΚΟΚ Δημήτρη Λόρδο

1. Ο νικητής των εφήβων Ανδρόνικος Ξύστρος, παραλαμβάνει το έπαθλό του από τον Τζιοβάνη Σαββίδη, μέλος του δ.σ. του ΣΚΟΛΑΡ

1. Ο νικητής των βετεράνων Κωστάκης Κωνσταντίνου, παραλαμβάνει το έπαθλό του από τον Λουκά Χάματσο, μέλος του δ.σ. της ΣΚΟΚ

1. Οι νικητές στην κατηγορία των σούπερ βετεράνων, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον Τζιοβάνη Σαββίδη, μέλος του δ.σ. του ΣΚΟΛΑΡ

1. Οι νικητές στη Δ’ κατηγορία, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον ταμία του ΣΚΟΛΑΡ Θάσο Φωκά