23 C

Ο Ανδρέας Μακρής πρωταθλητής τραπ!

Πρωταθλήτρια γυναικών η Γεωργία Κωνσταντινίδου, πρωταθλητής εφήβων ο Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης και βετεράνων ο Κεμάλ Γκιουρσέλ

Ο Ραφαήλ Μαρκουλλής πρώτευσε στο πάρα τραπ

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Ελεύθερης Περιοχής Αμμοχώστου Ανδρέας Μακρής, επανέλαβε τον περσινό του θρίαμβο, υπερασπίστηκε τα … κεκτημένα και αναδείχτηκε και φέτος πρωταθλητής στο αγώνισμα του τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2019. Ο παγκοσμιονίκης σκοπευτής μας συγκέντρωσε 720 επιτυχίες στους 750 μετρίσιμους δίσκους του πρωταθλήματος κι έφτασε και φέτος, με σχετική άνεση, στην κορυφή του τραπ, με 21 επιτυχίες περισσότερες από τον δεύτερο Νικόλα Κυριάκου της ΣΚΟΛΕΜ, που «μάζεψε» 699/750, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Τουρκοκύπριος αθλητής της ΣΚΟΑΜ Νιχάτ Ακτερζί με 696/750.

Το φετινό πρωτάθλημα περιλάμβανε 7 αγώνες και για κάθε αθλητή μέτρησαν τα 6 καλύτερα αποτελέσματα. Ο Μακρής, παρόλο που δεν κέρδισε κανένα από τους επτά τελικούς του πρωταθλήματος, εντούτοις εξασφάλισε τον επίζηλο τίτλο χάρη στη σταθερότητα που επέδειξε καθ’ όλη την αγωνιστική περίοδο, καθώς και ςτα ψηλά σκορ με τα οποία ολοκλήρωνε τους αγώνες του. Τρεις από τους  αγώνες, κέρδισε ο Νιχάτ Ακτερζί, ενώ άλλους δυο αγώνες κέρδισε ο συναθλητής του ΣΚΟΑΜ Άχμετ Ρατίπ και από ένα αγώνα κέρδισαν, ο δευτεραθλητής Νικόλας Κυριάκου και ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΥ Άδωνης Μυλωνάς. Ο Νιχάτ κέρδισε τους αγώνες για το «Κύπελλο Λεμεσού», το «Κύπελλο Κερύνειας» και τους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες, ενώ ο Άχμετ ήταν ο νικητής στο «Κύπελλο Παραλιμνίου» και στο «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη». Ο Νικόλας Κυριάκου στέφθηκε νικητής στο «Κύπελλο Λάρνακας» και ο Άδωνης Μυλωνάς στο «Κύπελλο Πάφου».

Στο τραπ γυναικών η Γεωργία Κωνσταντινίδου της ΣΚΟΛΕΥ, με 663/750, πρόσθεσε άλλο ένα τίτλο πρωταθλήτριας στην καριέρα της, έναντι 566/750 της αθλήτριας της ΣΚΟΛΕΜ Άντης Ιερείδη που συγκέντρωσε 566/750. Άλλοι δυο αθλητές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας πρώτευσαν στις κατηγορίες τους. Ο νεαρός Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης ήταν ο πρωταθλητής στους έφηβους με συνολικό αποτέλεσμα 632/750, ο Κεμάλ Γκιουρσέλ στους βετεράνους με 661/750, ενώ στο πάρα τραπ την πρωτιά εξασφάλισε ο Ραφαήλ Μαρκουλή της ΣΚΟΛΑΡ με 521/750.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. Ο πρωταθλητής του τραπ Ανδρέας Μακρής

1. Οι τρεις πρώτοι πρωταθλητές του τραπ, μαζί με τη πρωταθλήτρια Γεωργία Κωνσταντινίδου

1. Ο πρωταθλητής και η πρωταθλήτρια του τραπ, Ανδρέας Μακρής και Γεωργία Κωνσταντινίδου, μαζί με τον προπονητή τους Λεόντιο Λεοντίου