24 C

Ο Άδωνης Μυλωνάς κέρδισε το «Κύπελλο Παραλιμνίου»

Ο νικητής ισοφάρισε το παγκύπριο ρεκόρ τελικού με 47/50!

Νικήτρια στις γυναίκες η Γεωργία Κωνσταντινίδου, στους έφηβους ο Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης και στους βετεράνους ο Εμίρ Εμιρζάτε, ενώ στο παραολυμπιακό τραπ πρώτευσε ο Νεόφυτος Νικολάου

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Άδωνης Μυλωνάς, ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα τραπ για το «Κύπελλο Παραλιμνίου», αφού στον τελικό ισοφάρισε το παγκύπριο ρεκόρ με 47/50, αποτέλεσμα που είναι κατά ένα δίσκο πίσω από το παγκόσμιο ρεκόρ (48/50) το οποίο κατέχει ο Ισπανός παγκόσμιος πρωταθλητής Αλμπέρτο Φερναντέζ! Ο αγώνας ήταν ο δεύτερος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, κι έγινε στο επαρχιακό σκοπευτήριο Παραλιμνίου το περασμένο Σαββατοκύριακο 17 και 18 Μαρτίου, με αθλοθέτη την Υπεραγορά ΚΟΚΚΙΝΟΣ στο Παραλίμνι, στη μνήμη του ιδρυτή της αείμνηστου Αντωνάκη Κόκκινου.

Ο μετέπειτα νικητής, πέρασε δεύτερος στον τελικό με 116/125, όσους και ο συναθλητής του στην ΣΚΟΛΕΥ Παύλος Κουτσόφτας, ενώ επικεφαλής ήταν ο πρωταθλητής της ΣΚΟΕΠΑ Ανδρέας Μακρής, με 119/125. Τέταρτος πέρασε ο Χριστόφορος Κωνσταντινίδης της ΣΚΟΛΕΜ με 115/125 και την εξάδα συμπλήρωσαν οι Μάριος Σοφοκλέους (ΣΚΟΛΕΥ) με 114/125 και Φειδίας Σαββίδης (ΣΚΟΛΕΜ) με 113/125. Πρώτος από τον τελικό αποχώρησε ο Παύλος Κουτσόφτας με 18/25 και τον ακολούθησαν ο Ανδρέας Μακρής με 24/30 και ο Μάριος Σοφοκλέους με 30/35, ενώ ο Χριστόφορος Κωνσταντινίδης με 35/40 εξασφάλισε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Στην «μονομαχία» του χρυσού μεταλλίου νικητής ανεδείχθη ο Άδωνης Μυλωνάς, ισοφαρίζοντας το παγκύπριο ρεκόρ με 47/50, περιορίζοντας τον αντίπαλό του που πέτυχε 44/50 στο αργυρό μετάλλιο.

Με το 116/125 που πέτυχε ο Παύλος Κουτσόφτας εξασφάλισε και την πρώτη θέση στη Β’ κατηγορία, ενώ ο νεαρός Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης της ΣΚΟΛΕΥ ήταν ο νικητής στους έφηβους με 102/125 και η συναθλήτριά του Γεωργία Κωνσταντινίδου η νικήτρια στις γυναίκες με 112/125. Στους βετεράνους πρώτευσε ο Εμίρ Εμιρζάτε της ΣΚΟΑΜ με 102/125 και ο Νεόφυτος Νικολάου της ΣΚΟΕΥ στο παραολυμπιακό τραπ με 94/125.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα τραπ για το «Κύπελλο Παραλιμνίου» σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα: