Ο Άδωνης Μυλωνάς κέρδισε το «Κύπελλο Πάφου» στο τραπ

Ο νικητής ισοφάρισε το παγκύπριο ρεκόρ τελικού (47/50) που κατείχε ο ίδιος από τον Μάρτη του 2018

Στο τραπ γυναικών πρώτευσε η Γεωργία Κωνσταντινίδου, στους έφηβους ο Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης και στους βετεράνους ο Κεμάλ Γκιουρσέλ

Με ισοφάριση του παγκύπριου ρεκόρ τελικού, ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Άδωνης Μυλωνάς κέρδισε τον αγώνα τραπ για το «Κύπελλο Πάφου» που έγινε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου Λάρνακας, το περασμένο Σαββατοκύριακο 27 και 28 Ιουλίου. Ο αγώνας ήταν ο έκτος του φετινού Παγκύπριου Πρωταθλήματος σκοποβολής ΟΠΑΠ και τον αθλοθέτησε η «Ταβέρνα Φεττάς» στην Πάφο.

Το ψηλότερο αποτέλεσμα στον προκριματικό αγώνα, με το οποίο πέρασε επικεφαλής στον τελικό, το πέτυχε ο πρωταθλητής της ΣΚΟΕΠΑ Ανδρέας Μακρής με 120/125 και τον ακολούθησε με 118/125 ο Νικόλας Κυριάκου της ΣΚΟΛΕΜ, ενώ από 117/125 πέτυχαν οι Νιχάτ Ακτερζί (ΣΚΟΑΜ) και Μάριος Σοφοκλέους (ΣΚΟΛΕΥ). Ο μετέπειτα νικητής πέρασε με 116/125 και την εξάδα συμπλήρωσε ο αθλητής της ΣΚΟΑΜ Αχμέτ Ρατίπ με 115/125. Ο Μάριος Σοφοκλέους αποχώρησε πρώτος από τον τελικό με 21/25 και τον ακολούθησαν οι Τουρκοκύπριοι Ρατίπ (25/30) και Ακτερζί (30/35), ενώ ο Ανδρέας Μακρής με 34/40 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο. Η «μονομαχία» για τον τελικό ήταν συναρπαστική για τους θεατές που την παρακολούθησαν, με τους δυο «μονομάχους» να «αρνούνται» να αστοχήσουν στις 10 τελευταίες μονοντουφεκιές, μέχρι που Άδωνης Μυλωνάς με 47/50 ισοφάρισε το παγκύπριο ρεκόρ τελικού που κατείχε ο ίδιος από τις 18 Μαρτίου 2018 στον αγώνα για το «Κύπελλο Παραλιμνίου» και κατέκτησε την πρώτη θέση, ενώ με 46/50 ο Νικόλας Κυριάκου περιορίστηκε στο αργυρό μετάλλιο.

Στο τραπ γυναικών, η Γεωργία Κωνσταντινίδου της ΣΚΟΛΕΥ με 105/125 πρόσθεσε άλλη μια νίκη στην καριέρα της, και οι συναθλητές της Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης (105/125) και Κεμάλ Γκιουρσέλ (102/125) πρώτευσαν στις κατηγορίες των εφήβων και βετεράνων αντίστοιχα, ενώ ο Ιωάννης Αγκαστινιώτης, επίσης της ΣΚΟΛΕΥ ήταν ο νικητής στη Β’ κατηγορία με 109/125.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του έκτου αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα: