Ντεμπούτο με νίκη η ΕΝ Αγίου Αθανασίου

Ντεμπούτο με νίκη πραγματοποίησε στο πρωτάθλημα χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών η νεοφώτιστη ομάδα της ΕΝ Αγίου Αθανασίου, αφού σε αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική νίκησε στην έδρα της τον Μαυρομμάτη Αγίου Παύλου με 24-23.

Όπως φαίνεται και από το τελικό σκορ η νίκη της ομάδας της Λεμεσού δεν ήταν καθόλου εύκολη, ενώ ήρθε με δραματικό τρόπο καθώς επιτεύχθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης.  Σε ένα παιγνίδι που από την αρχή ήταν «μοιρασμένο» οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο ημίχρονο να προηγηθούν με 9-7 και όλα έδειχναν ότι στο τέλος θα έπαιρναν μια σχετικά εύκολη νίκη, μιας και στα μέσα της επανάληψης είχαν καταφέρει να ανεβάσουν τη διαφορά στο +5 (21-16).

Το υπέρμετρο πάθος των γηπεδούχων όμως έφερε και τις ανάλογες τιμωρίες, με αποτέλεσμα ο Μαυρομμάτης να εκμεταλλευτεί την αριθμητική του υπεροχή και λίγο πριν το τέλος να φέρει και πάλι το παιγνίδι στα ίσα. Είπαμε όμως, η ΕΝ Αγίου Αθανασίου έδειξε ιδιαίτερα διψασμένη για τη νίκη και  λίγο πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης, στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης κατάφερε να πετύχει το νικητήριο γκολ που της χάρισε το πρώτο της δίποντο στην μεγάλη κατηγορία.

Κορυφαίοι από τη νικήτρια οι Στέφανος Στεφάνου 8, Σωτήρης Στυλιανού 6, Αλ. Αντρέου 3 και Α. Παπαηλία 3, ενώ από τον Μαυρομμάτη καλύτεροι οι Στ. Φτερακίδης 9, Κ. Χριστοφόρου 4, Γ. Χατζηκαλλής 3 και Δ. Γιασίτης 3.

Η συνέχεια

Σήμμερα Σάββατο θα γίνουν 2 αγώνες για την 2η αγωνιστική. Ξεχωρίζει βέβαια το  κλασικό ντέρμπι του πρωταθλήματος μεταξύ του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου και της ΑΣΣ ΣΠΕΣ, με τις δύο ομάδες να βρέθονται ξανά αντιμέτωπες σχεδόν μόλις δύο βδομάδες μετά τον μεταξύ τους αγώνα για την ασπίδα. Στο άλλο παιγνίδι ο Παρνασσός Στροβόλου υποδέχεται τη νεοφώτιστη ομάδα της ΕΝ Αγίου Αθανασίου αισιοδοξόντας ότι θα καταφέρει να λυγίσει την αντίσταση της και να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση. Συνοπτικά οι αγώνες: