18 C

Νικητής ο Κεραυνός στον Στροβόλο που έκανε το 2-1

Ο Κεραυνός είναι ο μεγάλος νικητής του δεύτερου αγώνα της σειράς για την τελική φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας, όπου επικράτησε της Πετρολίνα ΑΕΚ στον Στρόβολο με 82-72, κάνοντας το 2-1 στις νίκες.

Για ακόμα μία φορά οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, προσφέροντας πλούσιο θέαμα στους φιλάθλους τους που γέμισαν το “Κώστας Παπαέλληνας”. Το επόμενο παιχνίδι ανάμεσα στα δύο σωματεία θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Παρασκευή 5 Μαΐου στο “Κίτιον” στην Λάρνακα στις 19:00. Θυμίζουμε πως η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα είναι η πρωταθλήτρια Κύπρου για την φετινή αγωνιστική περίοδο. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ρόναλντ Ρος με 19 πόντους (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασσίστ) ενώ εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε επίσης ο Τέρελ Παρκς με 13 πόντους (15 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Από την Πετρολίνα ΑΕΚ ξεχώρισε ο Πρίμοζ Μπρέζετς με 20 πόντους (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Κεραυνός που προηγήθηκε στο 1:10 με 5-2, με την ΑΕΚ να απαντάει με τρεις πόντους του Μπρέζετς και δύο του Σιζόπουλου και να φέρνει το παιχνίδι στο 7-5, ένα λεπτό αργότερα. Στο 3:30 οι “κιτρινοπράσινοι” παρέμειναν μπροστά στο σκορ, το οποίο πήγε στο 12-9. Μέχρι το 6′ ο Κεραυνός σημείωσε εννέα πόντους (πέντε ο Ρος, από δύο οι Αμπουκάρ-Ο’Μπράιεν) ενώ δέχθηκε ένα τρίποντο από τον Μπρέζετς, με το σκορ να οδηγείται στο 18-15 υπέρ του. Η ομάδα του Στροβόλου συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, δημιουργώντας διαφορά έντεκα πόντων μέχρι το 8:30 όπου το σκορ πήγε στο 28-17. Στην συνέχεια η ΑΕΚ πέτυχε έξι πόντους (τρίποντο ο Παλάλας, δύο ο Άντερσον, ένα ο Τομάς) και μείωσε σε 28-23, με τον Κεραυνό λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου να πετυχαίνει δύο ακόμα πόντους με τον Ρος και να κάνει το 30-23.

Πιο ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στην Β’ περίοδο, με τον Κεραυνό να επαναφέρει την διαφορά στους δέκα μέχρι το 13′ (37-27). Έπειτα η ΑΕΚ με ένα σερί οκτώ πόντων (έξι ο Μπρέζετς, δύο ο Παντελή) μείωσε στους δύο την διαφορά (37-35) μέχρι το 5′. Ο Κεραυνός αντέδρασε και στο επόμενο λεπτό σημείωσε τέσσερις πόντους (από δύο οι Αμπουκάρ-Ο’Μπράιεν) οδηγώντας το σκορ στο 41-35. Στην συνέχεια, μέχρι το 17:15, το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ πέτυχε άλλους επτά πόντους (τρίποντο ο Σιζόπουλος, από δύο οι Παντελή-Τρισόκκας) παίρνοντας ξανά προβάδισμα με 42-41. Στα τελευταία στάδια του Α’ ημιχρόνου ο Κεραυνός ήταν ανεβασμένος και πέτυχε άλλους έξι πόντους (από δύο οι Αμπουκάρ, Μπάρκερ, Παρκς) και πήρε εκ νέου προβάδισμα με 47-42.

Με δίποντο του Άντερσον ξεκίνησε την Γ’ περίοδο η ΑΕΚ, μειώνοντας σε 47-44, με τον Κεραυνό να απαντάει με εννέα σερί πόντους μέχρι το 23:30 (πέντε ο Ρος, δύο ο Παρκς, από ένα οι Μιχαήλ-Αμπουκάρ) με το σκορ να οδηγείται στο 56-44 υπέρ των γηπεδούχων. Στην συνέχεια οι Λαρνακείς μείωσαν με τρίποντο του Μπιγκς και δύο ελεύθερες βολές του Παντελή (56-49) μέχρι το 25:30, για να ακολουθήσουν άλλοι επτά πόντοι από τους “ερυθροκίτρινους” (πέντε ο Παρκς, δύο ο Ρος) με το σκορ να φθάνει στο 63-49. Η ΑΕΚ στην συνέχεια και μέχρι το 29′ μείωσε στους εννέα την διαφορά (63-54), με τον Κεραυνό να πετυχαίνει άλλους δύο πόντους με τον Αμπουκάρ πριν την ολοκλήρωση της περιόδου (65-54).

Κυρίως ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του τέταρτου δεκάλεπτου, με την ΑΕΚ να μειώνει στους εννέα πόντους την διαφορά (68-59) μέχρι το 32:30. Στην συνέχεια η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη απάντησε με τρίποντο του Στυλιανού, και τέσσερις πόντους από τους Παρκς και Μιχαήλ, φέρνοντας το σκορ στο 75-59, στο 35′. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό ο Πέτροβιτς πέτυχε πέντε πόντους (75-64), με τον Στυλιανού στο 36:40 να σημειώνει νέο τρίποντο και να κάνει το 78-64. Μέχρι το 39′ η ΑΕΚ σημείωσε άλλους οκτώ πόντους (έξι ο Πέτροβιτς, δύο ο Μπιγκς) ενώ δέχθηκε δύο, με το σκορ να φθάνει στο 80-72. Πριν το φινάλε του αγώνα ο Κεραυνός σημείωσε δύο ακόμα πόντους με τον Ρος, φέρνοντας το σκορ στο 82-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-23, 47-42, 65-54, 82-72