25 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Νίκησε την Ομόνοια και κλείδωσε την 6η θέση η ΕΝΠ

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στο Αυγόρου, η Ένωση Νέων Παραλιμνίου επικράτησε της Καπάτσος Ομόνοια με 98-86, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”. Η αναμέτρηση κρίθηκε στην παράταση, με την Ομόνοια να ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, και την Ένωση να ισοφαρίζει στα τελευταία δευτερόλεπτα και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι “βυσσινί” ήταν καλύτεροι και πήραν την νίκη με 98-86. Με την νίκη αυτή η Ένωση κλείδωσε την 6η θέση της βαθμολογίας, και θα αντιμετωπίσει στην Γ’ Φάση την ομάδα που θα τερματίσει στην 3η θέση. Όσο αφορά την Ομόνοια, θα τερματίσει στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα και θα αγωνιστεί κόντρα στην 8η Αναγέννηση σε αγώνες Play Out, στην Δ’ Φάση του πρωταθλήματος. Οι “πράσινοι” αγωνίστηκαν χωρίς τον Ρόμπινσον. Κορυφαίος του αγώνα αναδείχθηκε ο Τίμοθι Χάσκισον με 28 πόντους (11 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να οδηγείται στο 4-4, μετά από δυόμιση λεπτά αγώνα. Στην συνέχεια η Ομόνοια σημείωσε πέντε πόντους (τρεις ο Μάνιγκατ, δύο ο Νουαουκόνι) και πήρε προβάδισμα με 9-4, με την Ένωση να απαντάει με τέσσερις πόντους από τον Μακλέιν, μειώνοντας την διαφορά στον ένα πόντο (9-8). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 11-11, τρία λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου, με τους “πράσινους” να σημειώνουν άλλους έξι πόντους με τον Τζαμάρ και τρεις με τον Μάνιγκατ, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με 20-11 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Νουαουκόνι με λέι απ έφερε νωρίς στην δεύτερη περίοδο το σκορ στο 22-11 για την Ομόνοια, με τον Άντερσον να απαντάει άμεσα με τρίποντο, μειώνοντας την διαφορά στους οκτώ (22-14).  Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δίποντο με τον Τζαμάρ και έφεραν ξανά το προβάδισμα στους δέκα πόντους (24-14), με την Ένωση να απαντάει με τον Άντερσον, μειώνοντας σε 24-18. Οι “βυσσινί” μείωσαν τους πέντε πόντους στο 16:35 της αναμέτρησης (26-21), όμως η ομάδα της Λευκωσίας ήταν πιο συγκεντρωμένη στα τελευταία στάδια καταφέρνοντας να πάρει ξανά προβάδισμα με δέκα πόντους διαφορά (35-25). Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Χοτ με τρίποντο μείωσε σε 35-28 για την Ένωση.

Κυρίως ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Έπειτα η Ένωση ανέβασε στροφές και μείωσε στους δύο πόντους την διαφορά (41-39), στο 33:30. Για το επόμενο δίλεπτο ο αγώνας ήταν ξανά ισορροπημένος με την διαφορά των δύο πόντων να παραμένει (44-42) και την Ομόνοια να προηγείται. Οι “πράσινοι” με ένα σερί έντεκα πόντων έφεραν την διαφορά στους δεκατρείς, δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Η Ένωση μπόρεσε να μειώσει την διαφορά στους οκτώ στα τελευταία λεπτά, με το σκορ να φθάνει στο 60-52, με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Παραλιμνίου μπήκε καλά στην τέταρτη περίοδο και με λέι απ του Σάμουελς, μείωσε την διαφορά στους έξι (60-54), όμως η ομάδα της Λευκωσίας απάντησε με δίποντο του Τζαμάρ και τρίποντο του Μάνιγκατ, φέρνοντας την διαφορά στους έντεκα (65-54). Τρία λεπτά πριν το φινάλε η Ένωση κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους έξι (74-68). Στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Νουαουκόνι για Ομόνοια, Χοτ για Ένωση). Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης η Ομόνοια ήταν μπροστά με επτά πόντους διαφορά (79-72), όμως οι “βυσσινί” με ένα σερί επτά πόντων έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία 79-79, το οποίο οδηγήθηκε στην παράταση.

Με ένα σερί επτά πόντων ξεκίνησε την παράταση η Ένωση, παίρνοντας προβάδισμα με 86-79. Οι “πράσινοι” κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους τέσσερις, δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, με το σκορ να είναι στο 89-85 υπέρ των γηπεδούχων. Ένα λεπτό αργότερα το σκορ έφθασε στο 94-86 για την Ένωση, και όλα είχαν κριθεί. Με την ολοκλήρωση του παιχνιδιού οι “βυσσινί” πήραν την νίκη με τελικό σκορ 98-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-20, 28-35, 52-60, 79-79, 98-86 (παράταση)

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Στρατής, Θωμά 6 (1), Άντερσον 25 (7), Σιόκουρος, Μακλέιν 11, Κουμής, Σάμουελς 10 (2), Χοτ 18 (2), Χάσκισον 28.