Νίκησε και κέρδισε την παραμονή στην Α’ κατηγορία η Ομόνοια

Η Καπάτσος Ομόνοια ήταν η νικήτρια του δεύτερου αγώνα για τα Play Out του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος” κόντρα στην Αναγέννηση Γερμασόγειας, με τελικό σκορ 97-74. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για τους “πράσινους” στην Γ’ Φάση κόντρα στην Αναγέννηση, κάτι που σημαίνει πως η ομάδα της Γερμασόγειας υποβαθμίζεται στην Β’ Κατηγορία για την αγωνιστική περίοδο 2016-17. Η Ομόνοια ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πήρε μία δίκαιη νίκη. Με έξι παίκτες αγωνίστηκε η Αναγέννηση, ενώ ο προπονητής της Ομόνοιας κ. Νικόλας Παπαδόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους καλαθοσφαιριστές που είχε στην διάθεση του. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τόνι Γουάτσον με 34 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Πιο καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η Ομόνοια που προηγήθηκε με 3-0 με τον Μάνιγκατ, ενώ ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη του παιχνιδιού το σκορ ήταν στο 5-2 υπέρ των φιλοξενούμενων. Έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και ισοφάρισαν σε 9-9, ενώ πήραν προβάδισμα  με 11-9, στο τέταρτο λεπτό του αγώνα. Η Ομόνοια όμως στην συνέχεια πέτυχε δεκατρείς σερί πόντους και έφερε το σκορ στο 22-11 υπέρ της. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους “πράσινους” να προηγούνται με 29-18.

Ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι είδαμε στην δεύτερη περίοδο ανάμεσα στην Αναγέννηση και την Ομόνοια, το οποίο μετά από δύο λεπτά ήταν στο 33-24 υπέρ των φιλοξενουμένων. Στο επόμενο δίλεπτο οι “πράσινοι” έφεραν την διαφορά στους δεκατέσσερις πόντους (38-24), με την Αναγέννηση να μειώνει αργότερα σε 43-34. Η Αναγέννηση πάλεψε το παιχνίδι, με την Ομόνοια να διατηρεί την διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου, όπου το σκορ έφθασε στο 52-39.

Σαφώς καλύτερη ήταν η εικόνα που παρουσίασε η Ομόνοια στο τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας λίγο μετά την συμπλήρωση πέντε λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο να προηγηθεί με διαφορά 24 πόντων (65-41). Το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου ήταν ανώτερο και στην συνέχεια, φέρνοντας την διαφορά στους τριάντα πόντους (73-43). Με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου το σκορ έφθασε στο 82-48.

Την πιο παραγωγική της περίοδο σημείωσε η Αναγέννηση στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Γερμασόγειας πάλεψε το παιχνίδι, καταφέρνοντας μέχρι το τέλος να μειώσει στην διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ. Η Ομόνοια έφυγε νικήτρια από την Λεμεσό με τελικό σκορ 97-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-29, 39-52, 48-82, 74-97

Αναγέννηση Γερμασόγειας (Σταύρος Σταύρου)

Βετρένκα 16 (3), Τάλλαρης 11 (3), Ντουμάρς 15 (1), Τουμπάζος 8 (2), Χαραλάμπους 16, Αλε Κα 8.