Νίκησε η ΑΕΛ και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά των τελικών

Την νίκη κόντρα στον Κεραυνό πέτυχε η ΑΕΛ με 45-41, στον δεύτερο Τελικό του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών, ισοφαρίζοντας έτσι τις νίκες στο 1-1. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του, ενώ εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Κορυφαία του αγώνα η Πότσεκ με 14 πόντους.

Η ΑΕΛ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, όμως με την πάροδο του χρόνου ο Κεραυνός ανέβασε στροφές και κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα. Έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, με το σκορ να είναι στο 10-10. Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με τρίποντο της Μενελάου πήρε προβάδισμα με 13-10, με την Παβίσεβιτς στην συνέχεια να ισοφαρίζει σε 13-13 για τον Κεραυνό. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με το σκορ να παραμένει πολύ κοντά. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 20-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κεραυνός ξεκίνησε με τέσσερις πόντους παίρνοντας προβάδισμα 24-20. Η ΑΕΛ ισοφάρισε στην συνέχεια με δύο βολές της Κάμπελ και δίποντο της Πότσεκ, ενώ πήρε προβάδισμα αργότερα με 26-24. Ωστόσο οι παίκτριες του Κεραυνού σημείωσαν έξι σερί πόντους (τέσσερις η Κωνσταντίνου, δύο η Παβίσεβιτς) και πήραν προβάδισμα 30-26. Η ΑΕΛ μείωσε πριν το τέλος της τρίτης περιόδου σε 30-28 με δύο ελεύθερες βολές της Κάμπελ.

Προβάδισμα στην ΑΕΛ έδωσε η Πότσεκ με τρίποντο, στην αρχή της τέταρτης περιόδου (31-30). Ο Κεραυνός έπειτα σημείωσε επτά σερί πόντους και πήρε προβάδισμα με 37-31, προτού η Πότσεκ με νέο τρίποντο μειώσει σε 37-34. Στην συνέχεια είχαμε υπήρξε μικρή ένταση που οδήγησε σε διακοπή του αγώνα για ορισμένα λεπτά. Με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ, ο Κεραυνός με δύο βολές της Παβίσεβιτς έφερε την διαφορά στους πέντε (39-34). Η ΑΕΛ ωστόσο ήταν πιο εύστοχη και πιο συγκεντρωμένη στα τελευταία στάδια του αγώνα, καταφέρνοντας να κάνει την ανατροπή και στο τέλος να φύγει με την νίκη με τελικό σκορ 45-41.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-10, 20-20, 28-30, 45-41