23 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Νικηφόρο το πρώτο φιλικό της εθνικής Κύπρου στο τουρνουά της Λευκωσίας

Εύκολη νίκη πέτυχε η Εθνική Ανδρών στο πρώτο φιλικό που έδωσε επί κυπριακού εδάφους, κόντρα στην Αλβανία, με τελικό σκορ 94-51. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ανώτερο σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, και πέτυχε μία δίκαιη και εύκολη νίκη. Κορυφαίος ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 17 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν επίσης οι Γρηγόρης Παντούρης και Ιάκωβος Παντελή που σημείωσαν 13 πόντους, όπως και ο Νίκος Στυλιανού με 11 πόντους. Ο επόμενος αγώνας της Κύπρου θα είναι το Σάββατο 20 Αυγούστου κόντρα στο Κατάρ στις 17:00 στο “Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία”.

Με τρίποντο του Σίμα ξεκίνησε τον αγώνα η Αλβανία, με την Κύπρο όμως να απαντάει άμεσα και με ένα σερί δέκα πόντων να φέρνει το σκορ στο 10-3 μέχρι τα μισά της περιόδου. Η Κύπρος ήταν απόλυτη κυρίαρχη και στην συνέχεια, καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου να προηγηθεί με 25-7. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην συνέχεια, με την Κύπρο να είναι ανώτερη στο παρκέ και να κάνει το δικό της παιχνίδι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αυξήσει την διαφορά στο σκορ, και με το τέλος του ημιχρόνου να προηγείται με 50-21.

Η Κύπρος μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο πολύ καλά, συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό που είχε προηγουμένως. Το συγκρότημα του Πάναγιώτη Γιανναρά έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού, καταφέρνοντας με την πάροδο του χρόνου να μεγαλώσει την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την χώρα μας να προηγείται με 73-30, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα η Εθνική Κύπρου πήρε την νίκη με τελικό σκορ 94-51.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-25, 21-50, 30-73, 51-94

Εθνική Αλβανίας (Αντώνης Κωνσταντινίδης)

Βόγκλι 3, Ταφλάκ 2, Γκιονάχ 6 (2), Γιάνι, Ντούσα 2, Λάσκου 3, Τοπάλλι 9  (1), Χισεναγκόλι 10, Σίμα 14 (2), Κόλα, Σεστάνι, Ντέντα 2.