Νικηφόρο πέρασμα της Ομονοίας από την Λεμεσό

Η Καπάτσος Ομόνοια ήταν η νικήτρια του ντέρμπι κόντρα στην Αναγέννηση Γερμασόγειας, επικρατώντας με 105-98. Το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου ήταν σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ, με την Αναγέννηση να παραμένει κοντά στο σκορ, ενώ μισό λεπτό πριν το τέλος του αγώνα η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν τρεις πόντοι. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Κωνσταντίνος Παπακώστας με 19 πόντους (3 τρίποντα, 2 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, κάτι που τις έφερε στο 15-15 λίγο μετά το μισό της πρώτης περιόδου. Έπειτα η Ομόνοια “πάτησε γκάζι” και πήρε προβάδισμα με 21-15, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν μισό λεπτό πριν το τέλος της περιόδου με 27-27. Οι “πράσινοι” πέτυχαν άλλους δύο πόντους με τον Νουαουκόνι και πήραν προβάδισμα 29-27.

Με επτά σερί πόντους ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο η Ομόνοια, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα με εννέα πόντους διαφορά (36-27). Η Αναγέννηση μείωσε στους πέντε (36-31), με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν άλλους εννέα πόντους και να παίρνουν προβάδισμα με 45-31. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους δέκα την διαφορά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με το σκορ να είναι στο 53-43 υπέρ της Ομόνοιας.

Στην επανάληψη η ομάδα της Γερμασόγειας μπήκε δυνατά και σημειώνοντας οκτώ πόντους μείωσε σε 53-51. Η Ομόνοια απάντησε με πέντε πόντους, φέρνοντας την διαφορά ξανά στους επτά (58-51). Δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου η διαφορά στο σκορ ήταν στους τέσσερις πόντους (66-62), με την Αναγέννηση να μειώνει την διαφορά μέχρι και τους δύο πόντους (68-66). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Ομόνοια να προηγείται με 71-67.

Η Ομόνοια ξεκίνησε πιο δυνατά την τέταρτη περίοδο και έφερε νωρίς το σκορ στο 78-69 υπέρ της. Οι “πράσινοι” μάλιστα αύξησαν την διαφορά στους δεκαοκτώ πόντους (94-76), λίγο μετά την συμπλήρωση πέντε λεπτών. Στην συνέχεια η Αναγέννηση έκανε μεγάλη προσπάθεια, μειώνοντας την διαφορά μέχρι τους τρεις (98-95) μισό λεπτό πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Η Ομόνοια κατάφερε να φέρει την διαφορά στους οκτώ πόντους στο τέλος του παιχνιδιού, νικώντας με 105-98.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-29, 43-53, 67-71, 98-105

Αναγέννηση Γερμασόγειας (Σταύρος Σταύρου)

Βετρένκα 14 (1), Τάλλαρης 8 (2), Ντουμάρς 25 (2), Τουμπάζος 19 (4), Ενγκλίσκι 16 (2), Χαραλάμπους 10, Άλε Κα 6.