Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Νικηφόρο πέρασμα της ΕΝΠ από την Λεμεσό

Εύκολη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου μέσα στην Λεμεσό, απέναντι στην Αναγέννηση Γερμασόγειας με 87-43, στο πλαίσιο της 8ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”.  Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, και πήραν μία δίκαιη νίκη. Αυτή είναι η τρίτη επιτυχία για τους “βυσσινί” στο φετινό πρωτάθλημα. Κορυφαίοι του αγώνα οι Χάσκισον (22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Άντερσον (21 πόντους, 2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Στα πρώτα στάδια του αγώνα είδαμε ένα παιχνίδι που ήταν ισορροπημένο, με τις διαφορές που χώριζαν τις δύο ομάδες στο σκορ να ήταν πολύ μικρές. Περίπου τρία λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα η Ένωση ήταν μπροστά στο σκορ με 6-5, με τους “βυσσινί να πετυχαίνουν άλλους οκτώ πόντους και να ανοίγουν την ψαλίδα για πρώτη φορά, κάνοντας το 14-5, με την Αναγέννηση να πετυχαίνει ένα δίποντο και να μειώνει την διαφορά σε 14-7. Οι φιλοξενούμενοι πετυχαίνοντας άλλους έντεκα πόντους έφεραν το σκορ στο 25-7, ενώ το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την Ένωση να προηγείται με 32-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ένωση συνέχισε από εκεί που έμεινε στα προηγούμενα στάδια του αγώνα. Ήταν καλύτερη μέσα στο παρκέ, και είχε το πάνω χέρι στο γήπεδο καταφέρνοντας να αυξήσει την διαφορά στο σκορ που την χώριζε από τους γηπεδούχους. Από την άλλη, η Αναγέννηση δεν μπόρεσε να βελτιώσει την εικόνα της, δίνοντας το δικαίωμα στην Ένωση να διευρύνει την διαφορά της στο σκορ. Με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Ένωση ήταν μπροστά στο σκορ με 51-17.

Η Ένωση ήταν ανώτερη και στο δεύτερο ημίχρονο. Από την επανέναρξη του παιχνιδιού φάνηκε πως η Αναγέννηση δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το δικό τους παιχνίδι και να μεγαλώνουν την διαφορά στον δείκτη του σκορ. Με το τέλος της τρίτης περιόδου η Ένωση είχε αυξήσει το προβάδισμα της στο 70-32 ενώ με το τέλος της αναμέτρησης το σκορ έφθασε στο 87-43.

Αναγέννηση Γερμασόγειας (Σταύρος Σταύρου)

Θεοδοσίου, Αντωνίου 8 (1), Τάλλαρης, Ρουτζιέρη, Τουμπάζος 4, Ζντράβιτς 5 (1), Ενγκλίνσκι 10, Κυριάκου, Χαραλάμπους 4, Άλε-Κα 2, Κουσιαντζάς 10.