23 C

Νικηφόρο πέρασμα απο την Λεμεσό για την ΕΘΑ

Aπόλλωνας-ΕΘΑ 18η Αγ. Α’ Ανδρών – Καλαθόσφαιρα

Την εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ΕΘΑ που πέρασε νικηφόρα από την Λεμεσό, επικρατώντας του Απόλλωνα με 96-83.  Η ΕΘΑ ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 23 πόντους διαφορά, με τον Απόλλωνα να ανεβάζει στροφές στην Γ΄ περίοδο και να μπαίνει δυναμικά στην διεκδίκηση του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους όμως να είναι πιο συγκεντρωμένοι στο τέλος και να διατηρούν το προβάδισμα τους, φεύγοντας από την Λεμεσό με το ροζ φύλλο αγώνος. Με δύο ξένους αγωνίστηκε η ΕΘΑ, μόνο με Κύπριους ο Απόλλωνας. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μπάντεν Τζάξεν που σημείωσε 36 πόντους (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 9 ασσίστ). Εξαιρετικός για τους νικητές ήταν επίσης ο Λερόν Μπαρνς με 21 πόντους (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Από τον Απόλλωνα διακρίθηκαν οι Άρης Κορωνίδης με 29 πόντους (8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 10 ασσίστ) και Ηράκλης Πιττάκας με 21 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε στο παιχνίδι η ΕΘΑ καταφέρνοντας μετά από τέσσερα λεπτά να πετύχει 15 πόντους και να δεχθεί μόλις 2. Ο Απόλλωνας στην συνέχεια ήταν βελτιωμένος, με την ομάδα της Έγκωμης ωστόσο να συνεχίζει να έχει την υπεροχή στο παιχνίδι, φέρνοντας το σκορ στο 24-9 μέχρι το 6:30. Με το τέλος της περιόδου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους είκοσι πόντους (33-13).

Με δύο τρίποντα από τους Κορωνίδη και Χριστοφίδη ξεκίνησε την Β’ περίοδο ο Απόλλωνας, μειώνοντας σε 33-19, ενώ οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλους έξι πόντους στο επόμενο δίλεπτο, ενώ δέχθηκαν ένα, μειώνοντας σε 34-25. Όμως ο Τζάξεν απάντησε για την ΕΘΑ με επτά σερί πόντους, φέρνοντας το σκορ στο 41-25 μέχρι το 15′. Έπειτα είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες σημείωσαν από επτά πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με το σκορ να οδηγείται στο 48-32.

Ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυνατά το τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας μέχρι το 23:15 να μειώσει στους δέκα πόντους την διαφορά (53-43). Η ΕΘΑ αντέδρασε και απάντησε με δέκα πόντους (δύο τρίποντα ο Παπάμιχαηλ, από δύο οι Παναγιώτου-Μπάρνς) οδηγώντας το σκορ στο 63-43. Όμως οι γηπεδούχοι ήταν ξανά καλύτεροι στην συνέχεια, καταφέρνοντας μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου να μειώσουν στους οκτώ πόντους την διαφορά (70-62).

Με δίποντο του Παναγίδη μπήκε στο παιχνίδι ο Απόλλωνας, μειώνοντας την διαφορά στους έξι (70-64). Η ΕΘΑ απάντησε με δίποντο του Μπαρνς, με τον Πιττάκα στην συνέχεια να ευστοχεί σε τρίποντο κάνοντας το 72-67. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι στην συνέχεια και μέχρι το 33′ σημείωσαν άλλους επτά πόντους (τέσσερις ο Τζάξεν, δύο ο Λοϊζίδης, ένα ο Παναγιώτου) φέρνοντας το σκορ στο 79-67. Μέχρι το 36′ το σκορ έφθασε στο 87-76 ενώ με το τέλος της αναμέτρησης οι “κιτρινόμαυροι” έφυγαν με την νίκη με 96-83.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-33, 32-48, 62-70, 83-96