19 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Νίκη της Πετρολίνα ΑΕΚ κόντρα στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου

Την νίκη με 68-57 πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ κόντρα στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας, και πραγματοποιήθηκε στο “Κίτιον Αθλητικό Κέντρο”. Οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα στο παιχνίδι. Η Ένωση μπήκε δυνατά στην πρώτη περίοδο και πήρε προβάδισμα στο σκορ, με την ΑΕΚ να ανεβάζει στροφές στην Β’ και Γ’ περίοδο και να δημιουργεί σημαντική διαφορά στο σκορ, καταφέρνοντας στο τέλος να πάρει την νίκη με 68-57. Χωρίς τους Μπιγκς και Στυλιανού αγωνίστηκε η ΑΕΚ, ενώ η ΕΝΠ είχε τέσσερις ξένους στην σύνθεση της. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Βλάντιμιρ Ντάσιτς που σημείωσε 23 πόντους (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στην Λάρνακα, με την ΑΕΚ να προηγείται με 4-2 μετά από δυόμιση λεπτά. Έπειτα η Ένωση απάντησε με οκτώ πόντους (πέντε ο Μπλέικς, τρίποντο ο Παπαδόπουλος) παίρνοντας προβάδισμα με 10-4 μέχρι το 5′. Η ΑΕΚ στην συνέχεια ανέβηκε και μείωσε στους τρεις την διαφορά (12-9), με τους “βυσσινί” να σημειώνουν αργότερα τέσσερις πόντους με τους Παπαδόπουλο και Τομάς και να προηγούνται με 16-9.

Σαφώς βελτιωμένη ήταν η εικόνα των “κιτρινοπράσινων” στην Β’ περίοδο, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν μέχρι το 13:15 σε 19-19, ενώ αργότερα με τέσσερις πόντους από τους Παλάλα-Ντάσιτς πήραν προβάδισμα με 23-19. Η Ένωση απάντησε, ισοφαρίζοντας σε 23-23, με τέσσερις πόντους από τους Τομάς και Ρέι, όμως η ΑΕΚ πατούσε καλύτερα στο παρκέ στα τελευταία στάδια του Α’ ημιχρόνου, δημιουργώντας διαφορά έξι πόντων στο σκορ (31-25).

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα έκανε η Πετρολίνα ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο, σημειώνοντας δεκαέξι σερί πόντους μέχρι το 25:30, φέρνοντας το σκορ στο 47-25. Η Ένωση στην συνέχεια ήταν βελτιωμένη, καταφέρνοντας στο επόμενο τρίλεπτο να σημειώσει εννέα πόντους, ενώ δέχθηκε τρεις, μειώνοντας σε 50-34. Με το τέλος της περιόδου η ΑΕΚ πέτυχε δύο ακόμα πόντους με τους Κουμή και Σιζόπουλο να σημειώνουν από μία ελεύθερη βολή.

Πιο καλά ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο η Ένωση Νέων Παραλιμνίου, όπου κατάφερε στο 34′ να μειώσει την διαφορά στους έντεκα πόντους (57-46). Οι “βυσσινί” πίεσαν την ΑΕΚ, σε μία προσπάθεια τους να μπουν ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα, μειώνοντας στους οκτώ (61-53) μέχρι το 38′. Οι Λαρνακείς διατήρησαν το προβάδισμα τους και στο τέλος πήραν την νίκη με τελικό σκορ 68-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-16, 31-25, 52-34, 68-57