16 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Νίκη της Ανόρθωση επι του Απόλλωνα

Την τρίτη νίκη στη φετινή σεζόν πανηγύρισε η Ανόρθωση επικρατώντας με 81-77 στη Β’ Τεχνική Σχολή Λεμεσού του Απόλλωνα με 78-75, σε παιχνίδια για τη 6η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP της αναμέτρησης ήταν ο Μάικλ Μάλορι, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους, 3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Ανόρθωση μπήκε με σερί εννέα πόντων και στο 3′ το καλάθι του Μάρκου έκανε το 9-0, με τον Απόλλωνα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο 7′ με το τρίποντο του Τσίατχαμ (11-11), ενώ πήρε κεφάλι στο σκορ (11-13) με το λέι απ του Ελευθερίου δευτερόλεπτα αργότερα. Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ακολούθησε εναλλαγή του σκορ, με τον Παντούρη στα τελευταία δευτερόλεπτα με τρίποντο να κάνει το 19-18.

Με τέσσερις βολές (μία του Τσίατχαμ, τρεις του Χόλτον) στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου η ομάδα της Λεμεσού πέρασε μπροστά στο 11′ (19-22), με το συγκρότημα της Αμμοχώστου στο 24′ να αποκτά προβάδισμα επτά πόντων (34-27). Οι γηπεδούχοι στο 18′ με το τρίποντο του Μάλορι ανέβασαν τη διαφορά στους δέκα πόντους (43-33), όσους ήταν και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά παρουσίασε αυξομειώσεις. Στο 29′ το τρίποντο του Πάρκερ έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στην Ανόρθωση (61-53), με τον Απόλλωνα με δύο βολές του Τσιάτχαμ και δύο του Χόλτον να μειώνει σε 61-57 στο τέλος της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με τους «γαλάζιους» να διατηρούνται κοντά στο σκορ και στο 39′ με το λέι απ του Ελευθερίου βρέθηκαν μία ανάσα από την αντίπαλό τους (74-73). Η Ανόρθωση κατάφερε να κρατηθεί μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος και με αποτέλεσμα 81-77 πρόσθεσε το τρίτο ροζ φύλλο στον απολογισμό της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 45-35, 61-57, 81-77