26 C
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Νίκη για την ΕΘΑ κόντρα στην Καπάτσος Ομόνοια

Η ΕΘΑ πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση το απόγευμα της Κυριακής (3/1) επικράτησε μέσα στο “Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία”, ως τυπικά φιλοξενούμενη, της Καπάτσος Ομόνοια με 90-78. Η ομάδα της Έγκωμης ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας διαφορά ασφαλείας στο σκορ. Στην επανάληψη η Ομόνοια ανέβηκε όμως δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι στον αγώνα, παρά να μειώσει στο σκορ. Κορυφαίος του παιχνιδιού ο Ρίτσαρντ Πακ της ΕΘΑ που σημείωσε 30 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Η ομάδα της ΕΘΑ ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με την πάροδο δυόμιση λεπτών περίπου είχε προηγηθεί στο σκορ με 8-2. Η Ομόνοια πάλεψε για να μπορέσει να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, και να μην αφήσει την ΕΘΑ να αυξήσει την διαφορά που ήδη δημιούργησε. Το συγκρότημα του Γιώργου Σκαραφίγκα κατάφερε όμως να ανοίξει την διαφορά, φέρνοντας το σκορ στο 32-23 με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Καλύτερη εικόνα είχε στο γήπεδο η ΕΘΑ και στην δεύτερη περίοδο. Η ομάδα της Έγκωμης μπήκε στο παρκέ με σκοπό να αυξήσει την διαφορά στο σκορ, κάτι το οποίο κατάφερε. Από την άλλη, η Ομόνοια πάλεψε στο γήπεδο για να μπορέσει να μειώσει και να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα. Οι “πράσινοι” μείωσαν στους έξι πόντους (34-28) στο 11:49, ενώ πέντε λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου το σκορ ήταν 42-34 υπέρ της ΕΘΑ. Οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν στροφές στην συνέχεια καταφέρνοντας να φέρουν το σκορ στο 52-37.

Στην επανάληψη η Ομόνοια μπήκε με μεγαλύτερη όρεξη στο γήπεδο, θέλοντας να μειώσει την διαφορά στο σκορ. Αυτό το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό, αφού στο 16:40 η Ομόνοια μείωσε την διαφορά στους οκτώ πόντους (63-56). Η ΕΘΑ όμως ήταν ανεβασμένη στα τελευταία λεπτά, καταφέρνοντας να πετύχει οκτώ πόντους, ενώ δέχθηκε μόλις δύο, με το σκορ να φθάνει στο 71-58.

Η Ομόνοια έδωσε συνέχεια στην προσπάθεια που ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο, και στην τέταρτη περίοδο, προσπαθώντας να μπει ξανά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Η ομάδα της Έγκωμης ωστόσο διαχειρίστηκε πολύ σωστά την υπέρ της διαφορά στο σκορ, και στο τέλος δεν κινδύνεψε από την Ομόνοια. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η ΕΘΑ πανηγύρισε την νίκη με 90-78.