Νίκη για ΑΕΚ μέσα στον Στρόβολο και κορυφή

Μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος” αναδείχθηκε η Πετρολίνα ΑΕΚ που νίκησε εκτός έδρας τον Κεραυνό με 62-57, και παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να μένουν πολύ κοντά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Η αγωνία παρέμεινε πολύ μεγάλη μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού. Κορυφαίος του αγώνα ο Πρίμοζ Μπρέζετς με 18 πόντους (8 ριμπάουντ), ενώ εξαιρετικό παιχνίδι και για τον Θάντους Μακφάντεν που σημείωσε 15 πόντους (4 τρίποντα, 3 ασσίστ).

Κυρίως ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο, και το σκορ να παραμένει σε πολύ μικρά επίπεδα διαφοράς. Μετά την συμπλήρωση έξι λεπτών και τριάντα δευτερολέπτων, ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 12-5, όμως η ΑΕΚ στην συνέχεια πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους και πήρε αυτή κεφάλι στο σκορ με 15-12, δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Κεραυνός μείωσε την διαφορά στους δύο, με την ΑΕΚ να προηγείται στο τέλος της πρώτης περιόδου με 17-15.

Με παρόμοιο τρόπο συνεχίστηκε η εξέλιξη του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να κάνουν ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Στο 14:30 της αναμέτρησης οι δύο ομάδες είχαν σημειώσει από τέσσερις πόντους και το σκορ έφθασε στο 21-19 υπέρ της ΑΕΚ. Η διαφορά των δύο πόντων παρέμεινε και στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από ένα δίποντο (Τρισόκκας για ΑΕΚ, Νεοφύτου για Κεραυνό) με το σκορ να φθάνει στο 23-21. Στην συνέχεια ο Κεραυνός πήρε προβάδισμα στο σκορ με 24-23, μετά από τρίποντο του Στυλιανού, ενώ ο Μπρέζετς με ελεύθερη βολή ισοφάρισε για την ΑΕΚ. Ένα λεπτό και είκοσι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Μακφάντεν με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με 27-24. Ο Κεραυνός κατάφερε να μειώσει σε 27-26 μετά από δύο ελεύθερες βολές του Ο’Μπράιεν, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Πιο δυνατά ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Κεραυνός που στο 23:21 είχε πετύχει εννέα πόντους και δέχθηκε τέσσερις, με αποτέλεσμα να πάρει αυτός προβάδισμα στο σκορ με 35-31. Έπειτα ο Μπρέζετς με δίποντο μείωσε στους δύο (35-33) όμως ο Σμότριτζ απάντησε με τρίποντο φέρνοντας το σκορ στο (38-33). Οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα δίποντο στην συνέχεια (Μπρέζετς για ΑΕΚ, Ο’Μπράιεν για Κεραυνό) με το σκορ να οδηγείται στο 40-35, ενώ ο Στυλιανού με λέι απ έδωσε διαφορά επτά πόντων στην ομάδα του (42-35). Στο επόμενο ενάμιση λεπτό όμως η ΑΕΚ με ένα σερί επτά πόντων έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (42-42), ένα λεπτό και σαράντα πέντε δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα ακόμα δίποντο (Γουόλκερ για Κεραυνό, Μπρέζετς για ΑΕΚ) με το σκορ να οδηγείται στο 44-44 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου, η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 47-46. Έπειτα ο Κεραυνός σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Μασάμπα και Στυλιανού, και προηγήθηκε με 50-47. Η ομάδα της Λάρνακας απάντησε άμεσα πετυχαίνοντας έξι σερί πόντους (τέσσερις ο Μπρέζετς, δύο ο Μακφάντεν) παίρνοντας προβάδισμα με 53-50, τρία λεπτά και πενήντα δεύτερα πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Κεραυνός μείωσε στον ένα, με δύο ελεύθερες βολές του Στυλιανού, όμως ο Μπράουν με τρίποντο έφερε την διαφορά στους τέσσερις για την ΑΕΚ (56-52). Δύο λεπτά πριν το τέλος η διαφορά στο σκορ έφθασε στους επτά για την ΑΕΚ (59-52). Ο Κεραυνός απάντησε στην συνέχεια με τρίποντο του Σμότριτζ (59-55), όμως η ΑΕΚ είχε μεγαλύτερη συγκέντρωση στα τελευταία στάδια του παιχνιδιού, καταφέρνοντας στο τέλος να φύγει με την νίκη με 62-57.