Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Νίκες για τους γηπεδούχους

Πραγματοποιήθηκαν οι πρώτοι αγώνες για την Προημιτελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας. Νίκες σημείωσαν οι ΑΕΛ, Αχιλλέας Αγρού, Αχιλλέας Καϊμακλίου και Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ κόντρα στους Ζήνωνα, Όλυμπο Αγλαντζιάς, Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου και ΑΠΟΠ αντίστοιχα. Οι πρώτες ομάδες που θα σημειώσουν δύο νίκες θα προκριθούν στην Ημιτελική Φάση του πρωταθλήματος.

ΑΕΛ – Ζήνωνας 74-49

Εύκολη εντός έδρας νίκη για την ΑΕΛ που επικράτησε στην Λεμεσό του Ζήνωνα με 74-49. Οι «γαλαζοκίτρινοι» από νωρίς πήραν το πάνω χέρι μέσα στο παιχνίδι και δημιούργησαν σημαντικό προβάδισμα, χωρίς να αφήσουν περιθώρια στον Ζήνωνα να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα. Ο επαναληπτικός στην Λάρνακα θα γίνει στις 17 Μαρτίου. Η πρώτη ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες θα προκριθεί στην Ημιτελική Φάση. Κορυφαίος του αγώνα ο Μαυρομμάτης με 14 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-10, 45-16, 67-32, 74-49

ΑΕΛ (Π. Αντωνίου)

Μ. Λουκά 10, Αρμένης, Πιερίδης 9, Ιωαννίδης 4, Καμπούρης 7, Μαυρομμάτης 14, Δανιήλ 17, Περεντός 2, Λεωνίδα 9 (1), Καρασαμάνης 2.

Ζήνωνας (Ι. Στάνκοβιτς)

Αβρααμίδης 9, Μάρκου 6, Ιωάννου 17 (3), Κωστένογλου 3 (1), Λάζου 6, Πέτκοβ 6, Παναϊντέ 2, Χατζούδης, Καραμανώλης.

Αχιλλέας Αγρού – Όλυμπος Αγλαντζιάς 81-45

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Αχιλλέας Αγρού επικράτησε μέσα στην έδρα του με 81-45 του Όλυμπου Αγλαντζιάς, στον πρώτο μεταξύ των δύο αγώνα που γίνεται στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι από νωρίς έλεγξαν το παιχνίδι, χωρίς να δώσουν πολλά περιθώρια στον Όλυμπο να καταστεί επικίνδυνος. Ο επαναληπτικός στην Αγλαντζιά θα γίνει στις 17 Μαρτίου. Η πρώτη ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες θα προκριθεί στην Ημιτελική Φάση. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Γρηγορίου με 25 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-8, 45-18, 61-31, 81-45

Αχιλλέας Αγρού (Τ. Φωτίου)

Παπασταύρου 13 (2), Τσαγγαρίδης 6, Ιωαννίδης 3 (1), Κυριάκου 3 (1), Αντωνιάδης 8 (2), Ξενοφώντος 7, Σταύρου 7, Γρηγορίου 25 (5), Χατζηπετρής 9.

Όλυμπος Αγλαντζιάς (Ε. Ανδρέου)

Χειμώνας 2, Ανδρέου 21 (4), Παπαλουκάς 3 (1), Παναγιώτου 13, Πίτσιλλος 2, Αβρααμίδης, Απουρουμμάν 4.

Αχιλλέας Καϊμακλίου – Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου 39-34

Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου ήταν ο νικητής στον πρώτο αγώνα κόντρα στην Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου, με 39-34. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο να πετύχουν την έκπληξη και να φύγουν με νίκη από την Λευκωσία, όμως οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην τέταρτη περίοδο και πήραν τελικά το θετικό αποτέλεσμα. Η Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου πήρε προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο με 8-5 και το διατήρησε και στην συνέχεια. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 18-10, με τον Αχιλλέα να μειώνει την διαφορά στους δύο πόντους στην τρίτη περίοδο (27-25). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Καϊμακλίου ανέβασε στροφές και επικράτησε με 39-34. Ο επαναληπτικός της Λεμεσού θα διεξαχθεί στις 16 Μαρτίου. Η πρώτη ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες θα προκριθεί στην Ημιτελική Φάση. Κορυφαίοι του αγώνα οι Λάμπρου και Τσοχαρίδης που σημείωσαν από 12 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-8, 10-18, 25-27, 39-34

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Γ. Τεουλίδης)

Κυριάκου, Λάμπρου 12 (2), Ανδρέου 2, Πάτζιαρος 2, Ιωάννου 7, Λεμέσιος, Κουλεντής 4, Τσοχαρίδης 12 (2).

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου (Γ. Παπαρές)

Στυλλάς 9 (1), Χριστοδουλίδης 3 (1), Χριστοφή 2, Κατσιαμίδης 2, Χαμπή 9, Δημητρίου, Δαμιανού, Π. Κωνσταντίνου 5, Α. Κωνσταντίνου, Αλεξάνδρου 4.

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ – ΑΠΟΠ 81-73

Την νίκη κόντρα στον ΑΠΟΠ στο πλαίσιο του πρώτου παιχνιδιού για την Προημιτελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας, πέτυχε η Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ με 81-73. Με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδα της Πάφου ήταν μπροστά στο σκορ με 21-20, με την ΕΝΑΔ να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (39-35). Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΕΝΑΔ ανέβασε τον ρυθμό της καταφέρνοντας να αυξήσει το προβάδισμα της κατά έντεκα ακόμα πόντους (61-46) και στο τέλος πήρε την νίκη με τελικό σκορ 81-73. Ο επαναληπτικός στην Πάφο θα διεξαχθεί στις 17 Μαρτίου. Η πρώτη ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες θα προκριθεί στην Ημιτελική Φάση. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Ιωάννου με 22 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 39-35, 61-46, 81-73