EUC vs UCY basket men 21 2 2017 15 01

ΦΟΒΕΡΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ 64-57

Μεγάλο παιγνίδι έγινε ανάμεσα στα δύο πανεπιστήμια μέσα στα πλαίσια του Πανεπιστημιακού Πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας αντρών με τις δύο ομάδες να επιδεικνύουν τεράστιο ταλέντο πάθος και δύναμη μέσα στο παρκέ.

Το παιγνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα από την ομάδα που έκανε τα λιγότερα λάθη όταν η μπάλα έκαιγε.

Στο ημίχρονο και μετά από ένα ισορροπημένο αγώνα οι δύο ομάδες έμειναν στο 29-28 και αφού το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 16-13  .

Το τρίτο δεκάλεπτο (46-44) δεν άλλαξε τις ισορροπίες αφού το καλάθι της διαφοράς δεν προσέφερε καμία σιγουριά στο Ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο και όπως αναμενόταν ο τελικός νικητής αναδείχθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και μάλιστα στα τελευταία δευτερόλεπτα αφού οι παίκτες του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου πιο εύστοχοι με την «καυτή» μπάλα στα τελευταία κυριολεκτικά στάδια του αγώνα πήραν μία πολύτιμη νίκη βάζοντας ταυτόχρονα φωτιά και στο πρωτάθλημα  το οποίο αναμένεται εξαιρετικά συναρπαστικό.

Τα δεκάλεπτα 16-13  29-28  46-44  64-57

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ                                     87-46

Καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιγνιδιού οι παίκτες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας πιστοποίησαν μέσα στο παρκέ γιατί είναι πρωταθλητές και παίρνοντας γρήγορα ένα σημαντικό προβάδισμα με 32-7 και στο ημίχρονο με 55-16 βρήκε την ευκαιρία να χρησιμοποίηση όλους του τους παίκτες έχοντας τους σε ετοιμότητα για την πολύ δύσκολη συνέχεια .

Με την νίκη του αυτή και βλέποντας πλέον όλα τα παιγνίδια βγαίνε αβίαστα το συμπέρασμα ότι και φέτος το πανεπιστημιακό πρωτάθλημα αντρών θα είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικό και αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον από την οικογένεια των πανεπιστημίων και όχι μόνο.

Τα δεκάλεπτα 32-7  55-16  73-29  87-46