23 C

Νέο ενδιαφέρον απέκτησε το πρωτάθλημα χάντμπολ ΟΠΑΠ β΄κατηγορίας.

Στο ντέρμπι κορυφής ο Α.Ο. Αραδίππου νίκησε εκτός έδρας το ΚΝ Αγίων Τριμιθιάς  με 24-21, μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στον 1 βαθμό  και πλέον, το πρωτάθλημα και η προσπάθεια για ανάδειξη της πρωταθλήτριας ξεκινά από την αρχή.

Το Κέντρο Νεότητος, ήθελε τη νίκη για να ξεφύγει στην κορυφή και να κάνει σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Προς αυτό το σκοπό παρουσιάστηκε ενισχυμένο με τον έμπειρο Κώστα Κόκκινο, ο οποίος όμως (παρά την σημαντική του βοήθεια και τα 6 γκολ που πέτυχε)  δεν έκανε … ποδαρικό στην ομάδα με το δεξί.

Η Αραδίππυ αποδείχτηκε … σκληρή για να «πεθάνει».  Με αποφασιστικότητα και πάθος έδωσε άλλη αίγλη στην αναμέτρηση, η οποία στην πορεία αποδείχτηκε και στην πράξη ντέρμπι. Στο ημίχρονο η Αραδίππου ήταν μπροστά με 10-9, ενώ στο τέλος, με την μαχητικότητα της κατάφερε να πάρει το παιγνίδι στις λεπτομέρειες.

Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν οι Α. Χριστοφή 7, Κ. Κόκκινος 6, Γ. Τριμιθιώτης 4, Χρ. Χριστοδούλου 2 και Σ. Γιασεμή. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Κωνσταντίνος Χαραλάμπους με 11 τέρματα, ενώ τα υπόλοιπα γκολ της Αραδίππου πέτυχαν οι Ν. Γουίλιαμς 4, Π. Παύλου 3, Π. Μιχαήλ 5 και Στ. Μαρνερίδης 1.

Ελληνισμός – ΘΟΪ Αυγόρου 29-26

Σε αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ β’ κατηγορίας το ΘΟΪ Αυγόρου, μετά από μια ενδιαφέρουσα αναμέτρηση νίκησε εκτός έδρας τον Ελληνισμό Ακακίου με 29-26.

Το παιγνίδι είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον όσον αφορά στη διακύμανση του σκορ καθώς οι δύο ομάδες  κύλησαν το παιγνίδι τέρμα με τέρμα (ημίχρονο 14-14). Το ΘΟΪ ωστόσο, με καλύτερες επιλογές κατάφερε στο τέλος να πάρει μια δύσκολη νίκη, που του επιτρέπει να ελπίζει στην κατάκτηση της 2ης θέσης.

Τα τέρματα του Ελληνισμού πέτυχαν οι Α. Περός 3, Σταύρου 2, Κάτζης 5, Π. Σαμπάνιας 4, Τσολάκης 7 και Χριστοφόρου 5, ενώ για το ΘΟΪ σκόραραν οι Διαμαντόπουλος 5, Π. Κάρυος 2, Παπαδάμου 1, Γ. Ζαχαριάδης 9, Λαουτάρης 3, Ρ. Ζαχαριάδης 7 και Παπαδάμου 2.