Με 35 νέες παγκύπριες επιδόσεις, μεγάλη συμμετοχή (170 αθλητές) από 14 χώρες και μεγάλη επιτυχία, διεξήχθη το περασμένο Σαββατοκύριακο ο 4ος διεθνής αγώνας βετεράνων στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού. Στη διοργάνωση πήραν μέρος αθλητές από τη Ρωσία, Ελλάδα, Βουλγαρία, Ουγγαρία, Μεγάλη Βρετανία , Ουκρανία, Λιθουανία, Ολλανδία, Νότιο Αφρική, Λίβανο, Αυστρία, Αλγερία, Ιρλανδία, Σουηδία και την Κύπρο. Από τις 35 νέες παγκύπριες επιδόσεις οι 17 αποτελούν καταγραφή,  ενώ έγινε ειδική βράβευση στον μεγαλύτερο σε ηλικία κολυμβητή και κολυμβήτρια.  Τις ειδικές βραβεύσεις πήραν ο 80χρονος Hristo Slavegkov από την Βουλγαρία και η 71χρονη Gerid Diessl από την Αυστρία.

Τα αποτελέσματα των κυπρίων αθλητών που εξασφάλισαν πρώτη θέση είναι:

50μ. Ύπτιο: Ανδρών: Χριστοφόρου Κώστας (50-54) 35.89, Χατζηκυπρής Ανδρέας (75-79) 2.41.43. Γυναικών: Σέκκη Μικαέλλα (25-29) 39.82, Χαραλάμπους Χριστίνα (55-59) 54.37.

400μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Ilker Hassan (30-34) 5.29.71. Γυναικών: Πρατσή Ελένη (25-29) 5.18.75.

  1. Πεταλούδα: Ανδρών: Σιάηλος Τζόζεφ (50-54) 4.20.50.

200μ. Μικτή Ατομική: Ανδρών: Χριστοφόρου Κώστας (50-54) 2.54.82

4Χ50μ. Ελεύθερο: Μικτό: (160-199) Φιλίππου Α., Ηροδότου Σ., Σέκκη Μ., Φυλακτού Λ.  2.13.88.

50μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Χατζηκυπρής Ανδρέας (75-79) 1.57.39. Γυναικών: Σέκκη Μικαέλλα (25-29) 34.18, Σέκκη Ιωσηφίνα (30-34) 33.39, Ανδρέου Μόνικα (55-59) 38.57, Ψαρά Αλεξία (60-64) 46.95.

200μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Παναγίδης Χαράλαμπος (50-54) 2.58.65.

400μ. Μικτή Ατομική: Ανδρών: Τζιωρτζής Ανδρέας (35-39) 6.42.07. Γυναικών: Πρατσή Ελένη (25-29) 6.05.64.

800μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Ilker Hassan (30-34) 11.49.02, Χαραλάμπους Παντελής (40-44) 12.10.62

4Χ50μ. Ελεύθερο: Ανδρών (160-199): Ψαράς Α., Χαραλάμπους Π., Κουσιάππας Π., Φυλακτού Λ. 2.01.22.

200μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Χαραλάμπους Παντελής (40-44) 2.36.15, Κατοδρύτης Γεώργιος (60-64) 3.40.09. Γυναικών: Ηροδότου Στέλλα (45-49) 3.07.41,

50μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Φυλακτού Λάρης (55-59) 32.39,  Γυναικών: Πρατσή Ελένη (25-29) 31.98.

100μ. Ύπτιο: Ανδρών: Τζιωρτζής Ανδρέας (35-39) 1.21.83, Χριστοφόρου Κώστας (50-54) 1.21.29, Φυλακτού Λάρης (55-59) 1.26.85.

100μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Παναγίδης Χαράλαμπος (50-54) 1.18.74.

4Χ50μ. Ελεύθερο: Γυναικών: Σέκκη Ι., Σέκκη Μ., Πρατσή Ε., Ηροδότου Σ. (120-159) 2.10.46.

50μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Παναγίδης Χαράλαμπος (50-54) 34.14. Γυναικών: Σαρίδου Αλεξάνδρα (50-54) 49.93, Ανδρέου Μόνικα (55-59) 49.19, Ψαρά Αλεξία (60-64) 53.62.

100μ. Ελεύθερο: Γυναικών: Πρατσή Ελένη (25-29) 1.05.54, Ηροδότου Στέλλα (45-49) 1.18.37

200μ. Ύπτιο: Ανδρών: Χαραλάμπους Παντελής (40-44) 3.13.78, Χριστοφόρου Κώστας (50-54) 2.53.61.

4Χ50μ. Μικτή Ομαδική: Μικτό: (120-159) Φυλακτού Λ., Παναγίδης Χ., Πρατσή Ε., Ηροδότου Σ. 2.18.31, (160-199) Ντουβάλ Ν., Δικαίου Φ., Θεοφίλου Α., Λούτσιου Α. 2.30.48.

 

Τις νέες παγκύπριες επιδόσεις πέτυχαν:

Φυλακτού Λάρης (55-59): 50μ. ύπτιο 35.60, 50μ. ελεύθερο 28.56, 50μ. πεταλούδα 32.39,  100μ. ύπτιο 1.26.85*

Φιλίππου Ανδρέας (60-64): 50μ. ύπτιο 51.17

Χατζηκυπρής Ανδρέας (75-79): 50μ. ύπτιο 2.41.43*

Ikler Hassan (30-34): 400μ. ελεύθερο 5.29.71*

Aspava Chaner (55-59): 400μ. ελεύθερο 7.03.55*, 800μ. ελεύθερο 14.31.69*, 200μ. ελεύθερο 3.09.93*, 100μ. πρόσθιο 1.47.21*

Πρατσή Ελένη (25-29): 400μ. ελεύθερο 5.18.75*, 400μ. μικτή 6.05.64*, 100μ. ελεύθερο 1.05.54

Σιάηλος Τζιόζεφ (50-54): 200μ. πεταλούδα 4.20.50*

Ηροδότου Στέλλα (45-49): 200μ. μικτή 3.34.82, 50μ. ελεύθερο 34.18, 50μ. πεταλούδα 44.22

Σαρίδου Αλεξάνδρα (50-54): 50μ. ελεύθερο 37.34

Ψαρά Αλεξία (60-64): 50μ. ελεύθερο 46.95, 50μ. πρόσθιο 53.62*

Τζιωρτζής Ανδρέας (35-39): 200μ. πρόσθιο 3.20.34, 400μ. μικτή 6.42.07*, 100μ. ύπτιο 1.21.83

Παναγίδης Χαράλαμπος (50-54): 200μ. πρόσθιο 2.58.65, 100μ. πρόσθιο 1.18.74, 50μ. πρόσθιο 34.14

Χαραλάμπους Παντελής (40-44): 800μ. ελεύθερο 12.10.62*, 200μ. ελεύθερο 2.36.15

Κατωδρύτης Γεώργιος (60-64): 200μ. ελεύθερο 3.40.09*

Κυριάκου Μαρία (35-39): 100μ. ύπτιο 1.40.91*

Δικαίου Φαίδρα (45-49): 50μ. πρόσθιο 42.58

4Χ50μ. Ελεύθερο Μικτό (160-199)  2.13.88* – Φιλίππου Ανδρέας, Ηροδότου Στέλλα, Σέκκη Μικαέλλα, Φυλακτού Λάρης

4Χ50μ. Ελεύθερο Γυναικών (120-159) 2.10.46* – Σέκκη  Ιωσηφίνα, Σέκκη  Μικαέλλα, Πρατσή Ελένη, Ηροδότου Στέλλα

4Χ50μ. Μικτή Μικτό (160-199) 2.30.48 – Ντουβάλ Νικόλας, Δικαίου Φαίδρα, Θεοφίλου Αρτέμης, Λούτσιου Ανθή