19 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Νέα επιτυχία για τον πρωτοπόρο Κεραυνό

Ο Κεραυνός επικράτησε της Ύδρας Ασφαλιστικής ΕΝΑΔ με 97-42 σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 9ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών, συνεχίζοντας την αήττητη του πορεία. Στα άλλα δύο παιχνίδια με νίκες προχώρησαν οι Απόλλωνας και ΑΕΛ κόντρα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΠΟΠ αντίστοιχα.

Κεραυνός – Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ 97-42

Εύκολη νίκη σημείωσε ο Κεραυνός κόντρα στην Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ σε παιχνίδι που έγινε την Κυριακή (10/1) στο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο. Οι γηπεδούχοι από πολύ νωρίς ήταν κυρίαρχοι μέσα στο παρκέ, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους, χωρίς να αφήσουν περιθώρια στην ΕΝΑΔ να απειλήσει. Άλλωστε φαίνεται και από την διακύμανση του σκορ, πως η ομάδα του Στροβόλου είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στην ΕΝΑΔ. Κορυφαία για τον Κεραυνό ήταν η Κονιάλη που σημείωσε 21 πόντους, ενώ εξαιρετικό παιχνίδι έκανε και η Θεοδοσίου με 18 πόντους.

Κεραυνός (Χ. Στυλιανίδης)

Σ. Θεοδοσίου 18 (1), Ν. Θεοδοσίου 4, Πιτσιλλίδου 4 (1), Αθανασίου 13 (1), Βεζελόφσκι 9, Μουσκάλλη 2, Κωνσταντίνου 9, Κονιάλη 21 (1), Θεολόγου 12, Παβίσεβιτς, Χατζηχάννα 5 (1).

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Τ. Μιραλλάης)

Ε. Κωνσταντίνου 8 (1), Γεωργίου 6, Μιλτιάδους, Χ. Κωνσταντίνου 14, Π. Καλλιάνου 4, Μ. Καλλιάνου 2, Φραγκέσκου 2, Τσολιά 6.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-11, 58-22, 79-29, 97-42

ΑΠΟΕΛ – Απόλλων 57-71

Με την νίκη απέδρασε από την Λευκωσία ο Απόλλωνας, που επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 71-57. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ελαφριά υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα με 37-28. Στην τρίτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ μείωσε κατά ένα πόντο την διαφορά (52-44) όμως δεν μπόρεσε να διεκδικήσει την νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα της Λεμεσού καθάρισε το παιχνίδι και έφυγε με την νίκη. Κορυφαία καλαθοσφαιρίστρια για τον Απόλλωνα ήταν η Μπελ με 16 πόντους, ενώ ξεχώρισε και η Μπούντιμιρ με 14 πόντους.

ΑΠΟΕΛ (Α. Στουγιαννούδης)

Νικοδήμου 14 (4), Νικολάου, Κούλλουρου 10 (1), Γουάλτον 18, Χ. Ρουσσάκη 5 (1), Σ. Παπαδοπούλου 3, Χ. Παπαδοπούλου 7 (1), Ρ. Ρουσσάκη

Απόλλων (Α. Λεκισβίλη)

Κώστα 11, Βίκτωρος, Τζιάμπου, Βύραζιηκ 11, Μιχαήλ 4, Νικόλα 4, Αντωνίου 11 (1), Μπελ 16, Μπούντιμιρ 14.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 28-37, 44-52, 57-71

ΑΠΟΠ – ΑΕΛ 60-70

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η ΑΕΛ που επικράτησε μέσα στην Πάφο του ΑΠΟΠ με 70-60, παραμένοντας στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη ανάμεσα στις δύο ομάδες με το σκορ να πηγαίνει στο 15-13 υπέρ της ΑΕΛ, η οποία ανέβασε στροφές στην συνέχεια και με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου έφερε την διαφορά στους 14 πόντους (37-23). Στην επανάληψη ο ΑΠΟΠ ήταν πιο ανεβασμένος, προσπαθώντας να μπει ξανά στην διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος από το παιχνίδι. Το μόνο που κατάφερε όμως η γηπεδούχος ομάδα ήταν να μειώσει την διαφορά στους δέκα πόντους ,με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 70-60 υπέρ της ΑΕΛ.