Eurovolley 2019
Eurovolley 2019

εκαθαρίζουν τα δεδομένα στους τέσσερεις Ομίλους του Eurovolley Ανδρών 2019 που ολοκληρώθηκε αισίως η 3η αγωνιστική ημέρα. Στον Α’ Όμιλο (Μontpellier) Βουλγαρία και Γαλλία και «βίζαραν» θέση για τους «16». Στον Β’ Όμιλο (Βρυξέλλες) οι Σλοβάκοι και οι Βέλγοι ισοβαθμούν στην κορυφή στον Γ’ Όμιλο (Λουμπλιάνα) οι πρωταθλητές Ευρώπης Ρώσοι πέτυχαν το 3 στα 3 πέρασαν στους «16» και δείχνουν αχτύπητοι, ενώ στον Δ’ Όμιλο (Ρότερνταμ) οι Ολλανδοί πέτυχαν 2η νίκη, ενώ κέρδισε το Μαυροβούνιο.

Α’Όμιλος (Montpellier):

 

Sud de France Arena Μontpellier: ΕΛΛΑΔΑ – ΓΑΛΛΙΑ 0-3 (14-25, 18-25, 24-26)

Διάρκεια: 71’

Θεατές: 5617

ΜVP: Stephen Boyer (Γαλλία) 25 πόντοι (9 break points)

Διαιτητές: Βlaz Markelj (Σλοβενία) –Mykhaylo Medvid (Ουκρανία)

ΕΛΛΑΔΑ (Δ. ΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΣ): Ζουπάνι 13, Filipov 1, Πετρέας 6, Πελεκούδας 5, Φράγκος, Πρωτοψάλτης 10 – Αλλαγές: Ράπτης 11, Βουλκίδης – Λίμπερο: Kοκκινάκης (56% υποδοχές – 25% άριστες).

ΓΑΛΛΙΑ (L. Tillie): Τiniuti, Tillie 8, Lynnel 13, Le Roux 5, Boyer 25, Le Goff 8 – Aλλαγές: Brizard, Chinenyese 3, Rossard – Λίμπερο:  Grebenikov (63% υποδοχές – 26% άριστες).

Sud de France Arena Μontpellier: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ – ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 3-1 (25-23, 28-30, 25-23, 25-22)

 Διάρκεια: 129’

Θεατές:  503

ΜVP: Tsvetan Sokolov 33 πόντοι (13 break points)

Διαιτητές: David Fernantez Fuentes (Ισπανία) – Stephan Grieder (Ελβετία)

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (S. Prandi): Atanasov 4, Gotsev 2, Skrimov 13, Seganov, Yosifov 2, Sokolov 33 – Aλλαγές: Todorov 4, Penchev 1, Grozdanov 7 – Λίμπερο: Salparov (70% – 40% άριστες).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (H. Silva):Texeira 5, Cveticanin 7, A. Ferreira 22, M. Ferreira 16, Tavares 3, Martins 4 – Aλλαγές: Da Silva, Simoes 1, Cunha 1,  – Λίμπερο 1: Fidalgo (44% υποδοχές – 33% άριστες), Λίμπερο 2: Alvar (40% υποδοχή, 10% άριστες).

Η βαθμολογία

1.Βουλγαρία (3 αγ.) 09
2. Γαλλία (2 αγ.) 06
3.Ιταλία (2 αγ.) 06
4. Πορτογαλία (2 αγ.) 00
5. Ελλάδα (3 αγ.) 00
6. Ρουμανία (2 αγ.) 00

Β’ Όμιλος (Βρυξέλλες)

Paleis 12 Brussels: ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΑΥΣΤΡΙΑ 3-1 (19-25, 25-20, 25-21, 25-15)

Διάρκεια:117’

Θεατές:  1200

ΜVP:Peter Michalovic (Σλοβακία) 26 πόντοι (11 break points)

Διαιτητές:Οlivier Guillet (Γαλλία) – Ζsolt Mesoffy (Ουγγαρία)

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (A. Kravarick): Michalovic 26, Krisko 13, Obdrovic 7, Patak 4, Kraljovic 14, Zatko 4 – Aλλαγές: Gavenda 2 Firkal – Λίμπερο 1: Vitko (56% υποδοχές – 37% άριστες), Λίμπερο 2: Ihnat (80% υποδοχές – 20% άριστες).

ΑΥΣΤΡΙΑ (M. Warm): Wohlfahrtstatter 9, Menner 6, Zass 19, Berger 13, Grambuller 6, Thaller 6 – Αλλαγές: Landfahrer 1, Trothann 2, Tusch – Λίμπερο: Kroiss (54% υποδοχές – 15% άριστες)

Paleis 12 Brussels: ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΒΕΛΓΙΟ 2-3 (23-25, 17-25, 25-22, 25-15, 13-15)

Διάρκεια: 128’

Θεατές:  4100

ΜVP: Christian Fromm (Γερμανία) 27 πόντοι (15 break points)

Διαιτητές: Μaciej Twardowski (Πολωνία) – Erdal Akinci (Τουρκία)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (A. Giani): Fromm 27, Krick 9, ,Kaliberda 6, Grozer 17,Kampa 2, Brehme 13 – Aλλαγές: Schoot 9, Hirsch 1, Karlitzek, Zimmerman – Λίμπερο: Zenger (74 % υποδοχές – 37% άριστες).

ΒΕΛΓΙΟ(B. Van Kerckove): Tuerlinckx 16, Deroo 19, D’Hulst ,Van den Velde 4, Van den Voorde 6, Roussaux 5 – Aλλαγές: Van den Dries 3, Grobelny 4, Stuer, Valkiers, Coolman 5 – Λίμπερο: Stuer (50% υποδοχές – 32% άριστες).

Η βαθμολογία

  1. Βέλγιο (2 αγ.) 05
  2. Σλοβακία (2 αγ.) 05
  3. Σερβία (1 αγ.) 03
  4. Ισπανία (1 αγ.) 01
  5. Γερμανία (2 αγ.) 01
  6. Αυστρία (2 αγ.) 00

Γ’ Όμιλος (Λουμπλιάνα)

Dvorana Center Stozice Ljubjana: ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ – ΡΩΣΙΑ 0-3 (15-25, 16-25, 28-30)

Διάρκεια:84’

Θεατές: 1972

ΜVP: Dimitrii Volkov (Ρωσία): 15 πόντους (7 break points)

Διαιτητές: Jan Krticka (Τσεχία) – Vitor Alexandre Gonsalves (Πορτογαλία)

ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ (Ν. Matijasevic): Nikolov 3, Gjorgiev 12,  Liaftov 6, Despotovski 1, Andonov, Mihailov – Aλλαγές: Milev 8, Madjunkov 12,  – Λίμπερο: Angelovski (21% υποδοχές – 7% άριστες).

ΡΩΣΙΑ (T. Sammelvuo): Volvich 13, Karpukhov 8, Volkov 15, Mikhailov 11, Kurkaev 10, Kobzar 2 – Λίμπερο: Αndreev (83% υποδοχές – 53% άριστες).

Dvorana Center Stozice Ljubjana: ΣΛΟΒΕΝΙΑ – ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ 3-1 (25-18, 26-24, 24-26, 25-15)

Διάρκεια:126’

Θεατές: 7863

ΜVP: Tine Urnaut 21 πόντους (11 break points)

Διαιτητές: Αleksadar Petrovic (Σερβία) – Milan Rajkovic (Κροατία)

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (A. Giuliani): T. Stern 7, Pajenik 9, Kozamernik 13, Z. Stern 15, Robret , Urnaut 21 – Aλλαγές: Gasparini 4, Vincic 3, Videcnik – Λίμπερο 1: Klobucar (68% υποδοχές  – 38% άριστες) – Λίμπερο 2: Kovacic (40% υποδοχές – 40% άριστες).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (J.Banks): Τervaportti 2, Siltala 3, Ronkainen 2, Sirila 3, Kaurto 5, Sivula 1 – Αλλαγές: Suihkonen 8, Krastins 4, Sinkkonen 3, Kaislasalo 12, Nanov – Λίμπερο: Kerminen (30% υποδοχές – 10% άριστες).

Βαθμολογία

  1. Ρωσία (3 αγ.) 09
  2. Σλοβενία (2 αγ.) 06
  3. Τουρκία (2 αγ.) 03
  4. Φινλανδία (2 αγ.) 03
  5. Λευκορωσία (2 αγ.) 00
  6. Βόρεια Μακεδονία (3 αγ.) 00

Δ’ Όμιλος (Ρότερνταμ)

Αhoy Sports & Excibition Centre Rotterdam:  OΥΚΡΑΝΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ 0-3 (26-28, 27-29, 21-25)

Διάρκεια:94’

Θεατές: 3500

MVP: Nimir Abdel – Aziz 21 πόντους (9 break points)

Διαιτητές: Kωνσταντίνος Βουδούρης – Roy Goren (Ισραήλ)

OΥΚΡΑΝΙΑ (U. Krastins): Viitetskyi 11, Plotnytskyi 13, Teryomenko 6, Semeniuk 8, Didenko 2, Iereschenko 11 – Aλλαγές: Poluian 1, Kovalchuk – Λίμπερο 1: Brova (39% υποδοχές – 28% άριστες) Λίμπερο 2: Fomin (50% υποδοχές – 33% άριστες).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (R. Piazza): Van Gargerer 5, Ter Hort 16, Plak 6, Abdel – Aziz 21, Van Soulkema 1, Parkinson 7. – Aλλαγές: Jorna 2, – Λίμπερο: Αndringa (41% υποδοχές -21% άριστες).

Αhoy Sports & Excibition Centre Rotterdam: ΕΣΘΟΝΙΑ – ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 0-3 (23-25, 28-30, 23-25)

Διάρκεια: 97’

Θεατές : 3500

MVP: Marco Bojic (Μαυροβούνιο) 18 πόντοι (7 break points)

Διαιτητές: Αndrea Puecher (Ιταλία) – Βenedikt Geukes (Γερμανία)

ΕΣΘΟΝΙΑ ( G. Cretu): Kreek 9, Toobal, Teppan 11, Kollo 13, Tammemaa 2, That 14 – Aλλαγές: Juhkami, Aganits 3, Keel 2, Pulk 2 – Λίμπερο 1: Maar (71% υποδοχές – 57% άριστες) – Λίμπερο 2: Rikberg (43% υποδοχή – 19% άριστες).

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (V.Basic): Cuk 4, Strugar 2, Cadic 13, Bojic 18, Jecmenica 4, Culafic 11 – Λίμπερο: Lakcevic (47% υποδοχές – 27% άριστες)

Βαθμολογία

  1. Ολλανδία (2 αγ.) 06
  2. Πολωνία (1 αγ.) 03
  3. Μαυροβούνιο (2 αγ.) 03
  4. Ουκρανία (2 αγ.) 03
  5. Τσεχία (1αγ.) 00
  6. Εσθονία (2 αγ.) 00