19 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Μια ανάσα τον τίτλο ο Green Air Παφιακός

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ 3-0 (25-22, 25-18, 25-21)
    Ο Green Air Παφιακός «αγγίζει» τον τίτλο στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας Ανδρών. Στον πρώτο τελικό απέναντι στην Ομόνοια κέρδισε μέσα στη Σάλα του Κλειστού «Αφροδίτη» την Ομόνοια με 3-0 σετ και χρειάζεται μόλις μια νίκη για να σηκώσει το πρωτάθλημα μετά το 2006. Ο αγώνας έγινε σε ένα σχεδόν κατάμεστο «Αφροδίτη».

Οι «γαλάζιοι» εκμεταλλευόμενοι το ισχυρό σέρβις πήρε τυην πολύτιμη νίκη και πάει τη Δευτέρα 05 Μαρτίου 2018  στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» για να τελειώσουν την υπόθεση τίτλος. Η Ομόνοια που δεν είχε λύσεις πέραν από τον Σιντιμπέ έχασε και  βρίσκεται με 0-3 πίσω στις νίκες. Πλέον θα προσπαθήσει για να γυρίσει τα δεδομένα αρχής γενομένης από τη Δευτέρα στην έδρα της. Άλλωστε, γνωρίζει ότι χρειάζεται τέσσερεις νίκες για να πανηγυρίσει.

Αποφασιστικά μπήκε η Ομόνοια στο ντέρμπι. Τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά οι «πράσινοι» έδειξαν πολλή διάθεση απέναντι σε ένα ισάξιο Green Air Παφιακό, αλλά ο Σιντιμπέ βρήκε τις λύσεις και έδωσε «αέρα» τριών πόντων στην ομάδα του 06-09.

Οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 09-12, αλλά το -3 αφύπνισε τον Green Air Παφιακό που αφού βελτίωσε το σέρβις και δυσκόλεψε την υποδοχή της Ομόνοιας κατάφερε με άσο του Κωνσταντίνου Ευσταθίου να ισοφαρίσει 15-15. Η Παφιακή ομάδα  εκμεταλλευόμενη και τον τραυματισμό του Αχιλλέα Πετρακκίδη, ανέβασε στροφές και με τελειώματα του Ντίας πήρε διαφορά τριών πόντων 20-17. Δυο άστοχα σερβίς από Σιντιμπέ και Αλεξιου έδωσαν την ευκαιρία στον Green Air Παφιακό να ξεφύγει με 24-21 και να κερδίσει το πρώτο σετ με τέλειωμα του Ευσταθίου 25-22 με συνέπεια οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 1-0.

Όταν ξέφυγε…
    Παίζοντας με την ψυχολογία ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε 06-03 στα αρχικά στάδια του δεύτερου σετ όμως η Ομόνοια έβαλε πίεση και με μόνιμη πηγή κινδύνου τον Σιντιμπέ δεν άφηνε τους Παφίτες να πάρουν διαφορά. Στα μέσα του σετ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 14-14.  Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με τη συμπαράσταση του κόσμου κρατούσαν τα ηνία του σετ 21 -16 αφού η Ομόνοια εμφάνισε προβλήματα στην υποδοχή και στο σέρβις. Δυο άσοι του Τοντόροβιτς έφεραν το σετ στο 22-16 για την Παφιακή ομάδα. Η Ομάδα του Κ. Καμπερίδη δεν κοίταξε ποτέ πίσω και «καθάρισε» το σετ με 25-18 κάνοντας το αποφασιστικό βήμα για τη νίκη με το 2-0 σετ.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ στα αρχικά σετ με την Ομόνοια να προηγείται 03-04. Ωστόσο, ένα σερί των γηπεδούχων 07-04 τους έδωσε την πρωτοπορία 10-08. Η Ομόνοια με καλύτερο πάλι τον Σιντιμπέ κατάφερε να προηγηθεί 11-12, ωστόσο οι επιθετικές βοήθειες προς τον  Γάλλο ήταν σπασμωδικές.

Ο Green Air Παφιακός όμως βρήκε τα «πατήματά» του και αφού χάλασε την υποδοχή της Ομόνοιας με άσο του Ασπιώτη ξέφυγε 17-14 δίνοντας το έναυσμα για πανηγυρισμούς στη σχεδόν κατάμεστη κερκίδα των Παφιτών. Οι «πράσινοι» σχεδόν άμεσα ισοφάρισαν και με το δικό του σερί  00-03 ισοφάρισαν 17-17. Ο τλικός απέκτησε νέα τροπή με τις δυο ομάδες να κυριεύονται από νεύρα, αλλά την Παφιακή ομάδα να διατηρεί το προβάδισμα χάρις τα σέρβις των Ντίας και Παπαδόπουλου 24-21  για να πάρει τη σπουδαία νίκη με 3-0 σετ αφού πήρε το σετ 25-21.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Τοντόροβιτς, Ευσταθίου, Οικονομίδης, Ντίας, Παπαδόπουλος, Ασπιώτης – Λίμπερο: Αντωνίου.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Γ. ΚΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ): Αλεξίου, Μπάγκρεϊ, Αχ. Πετρακκίδης, Σ. Πετρακκίδης, Σιντιμπέ, Φιλάρντι. – Λιμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Αδάμου, Προδρόμου, Σαββίδης.

Τον  πρώτο τελικό διαιτήτευσαν οι Γιώργος Παπαγεωργίου και Ανδρέας Δανιήλ.

Κ. Καμπερίδης: «Δεν τέλειωσε τίποτε – Υπάρχει πίεση»
    Μιλώντας στην κάμερα της Cytavision ο προπονητής του Green Air Παφιακού Κυριάκος Καμπερίδης ανέφερε ότι έστω και με το 3-0 στις νίκες δεν τέλειωσε τίποτε.             Όπως υπάρχει πίεση στους τελικούς τους και η ομάδα του δεν βλέπει τον επόμενο αγώνα ως αγώνα τίτλου, αλλά να παίξει καλά.

Γ. Καλματζίδης: «Δεν σταματήσαμε το σέρβις τους»
    Ο προπονητής της Ομόνοιας Γιάννης Καλματζίδης  μιλώντας στη Cytavision παραδέχθηκε ότι η ομάδα του έκανε λάθη στον τρόπο αντιμετώπισης του σέρβις των αντιπάλων. Ανέφερε ακόμα ότι θα γίνει προσπάθεια βελτίωσης των λαθών ενόψει του επόμενου τελικού. Ερωτηθείς eάν κόστισε ο τραυματισμός του Αχιλλέα Πετρακκίδη ο Ελλαδίτης κόουτς ανέφερε ότι αυτό είναι κάτι το θεωρητικό..